Zwierzęta

Nowy jadowity ssak odkryty w Polsce. Może polować na większe osobniki od siebie

Zwierzęta

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
spidersweb.pl
Ryjówka aksamitna

Jeszcze do niedawna jedynym znanym jadowitym ssakiem w Polsce był rzęsorek rzeczek. Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu potwierdzili drugi gatunek. To niewielkich rozmiarów ryjówka aksamitna, która potrafi upolować osobniki większe od siebie.

Jadowite ssaki w Polsce

Do tej pory rzęsorek rzeczek był uznawany za jedynego jadowitego ssaka w Polsce. To niewielkich rozmiarów zwierzę pochodzi z rodziny ryjówkowatych i jest owadożerne. W naszym kraju najczęściej występuje przy terenach podmokłych i bagiennych, nad rzekami, strumieniami, jeziorami czy stawami.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Rzęsorek rzeczek to niewielki gryzoń, który zwykle mierzy do 10 cm i waży do około 25 g. Jad, który znajduje się w jego ślinie, potrafi sparaliżować ofiarę.

Drugi jadowity ssak w Polsce

Okazuje się, że w Polsce istnieje jeszcze jeden jadowity ssak. Na łamach magazynu naukowego "Zoological Letters" opublikowano badanie autorstwa Krzysztofa Kowalskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Pawła Marciniaka i Leszka Rychlika z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowcy potwierdzili, że w ślinie ryjówki aksamitnej również znajduje się trujący jad.

Ryjówka aksamitna jest małym ssakiem z rodziny ryjówkowatych. Długość jej ciała wynosi około 8 cm i waży do około 12 g. W Polsce występuje m.in. w lasach liściastych i mieszanych czy na zakrzewionych łąkach. Ryjówka, podobnie jak rzęsorek rzeczek, dzięki temu, że jest jadowita, może polować na większe od siebie osobniki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: spidersweb.pl

Źródło zdjęcia głównego: CreativeNature_nl/Getty Images

Pozostałe wiadomości