Zwierzęta

Adopcja niepełnosprawnego psa. Z jakimi trudnościami mierzą się nowi właściciele?

Zwierzęta

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
E. Marcinowska, S. Kowalska
Opcja adopcja - Gufi
Opcja adopcja - Gufi Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Gufi, niepełnosprawny pies, miał trafić do domu rodziny Świtalskich tylko tymczasowo. Jednak opiekunowie pokochali uroczego czworonoga i postanowili, że zostanie z nimi na zawsze. Jak pomóc niedowidzącemu zwierzakowi zaadaptować się do nowego otoczenia? Wyjaśnił to Radek Ekwiński w kolejnym odcinku cyklu Dzień Dobry TVN "Opcja adopcja".

Adopcja niepełnosprawnego psa

Gufi na początku stycznia tego roku trafił do schroniska w Józefowie. Podczas badań okazało się, że ma krwiaki podspojówkowe. Z powodu swojej niepełnosprawności został kilka razy poturbowany przez inne psy, dlatego musiał trafić do domu tymczasowego. Rodzina Świstalskich miała tylko przez kilka tygodni zajmować się czworonogiem, jednak psiak skradł ich serce.

- Nie da się w Gufim nie zakochać - powiedziała Małgorzata Świtalska. - Przyjechał, wtopił się w nasz dom - dodała.

- Stwierdziliśmy, że go nie oddamy. (...) Są psy przewodnicy, a my jesteśmy przewodnikami dla niego - wyjaśnił Kamil Świtalski.

Opieka nad niepełnosprawnym psem nie jest prosta, dlatego pracownicy schroniska z uwagą dobierają nowych właścicieli dla takich adopciaków.

- W adopcjach psów niepełnosprawnych patrzymy na ludzi, którzy są odpowiedzialni. Dlatego też staramy się przeprowadzać kilka spacerów, kilka rozmów. Psy z takimi niepełnosprawnościami, jak Gufi, często reagują agresją w momencie, kiedy się czegoś przestraszą. Może nie jest to okropna agresja, ale jednak potrafi po prostu przestraszyć - przyznała Kamila Górecka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Kundellos oraz Schroniska w Józefowie.

"Opcja adopcja". Gufi w nowym domu

Kiedy Gufi zamieszkał z nową rodziną, denerwował się, gdy Świtalscy wychodzili z domu i zostawiali go samego. Teraz opiekunowie wychodzą często, ale na krótko, dzięki temu pies oswaja się z ich nieobecnością.

- Zostawiamy też włączone radio - opowiadała Kaja Świtalska.

Radek Ekwiński, behawiorysta, wyjaśnił, jakie korzyści z tego płyną. - On ma wtedy wrażenie, że coś się dzieje wokół niego, jest jakaś inna aktywność, że ktoś do niego mówi - tłumaczył.

Gufi najbardziej zaprzyjaźnił się z córką Świtalskich. 10-letnia Kaja jest dla psa najważniejsza. Zwierzak spędza z nią najwięcej czasu i chętnie wyleguje się w jej łóżku. Często trudno go ściągnąć na ziemię. Co zrobić, by pies przyzwyczaił się do swojego posłania? Radek Ekwiński pokazał kilka sposobów. Zobacz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: E. Marcinowska, S. Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości