W Polsce zwierzę to pojawiło się około lat 90 ubiegłego wieku. Do Niemiec i Rosji zostało sprowadzone około 1930 roku z Ameryki Północnej. Chociaż wydaje się być miłym zwierzakiem, które chciałoby się trzymać w domu, to za jego posiadanie bez wypełnienia odpowiednich formalności można dostać milion złotych kary. Tym niepozornym zwierzęciem, którego nie wolno trzymać w domu bez zgody jest szop.
Szop trzymany w domu
W Stanach Zjednoczonych szop jest dość popularnym zwierzęciem "domowym". Tymczasem w Polsce zwierzę to uznawane jest za gatunek inwazyjny i eliminowany, gdyż nie występuje naturalnie w naszym kraju i stanowi zagrożenie przede wszystkim dla ptaków, które chociaż umieją zbudować gniazda zabezpieczone przed kunami i lisami, to nie są w stanie ochronić ich przed szopami.
Zwierzęta
Zwierzęta
W Polsce szopy, które przetrzymywane są bez pozwolenia umieszczane są w azylach po ich wykastrowaniu, a nawet usypiane. Warto pamiętać, że to zwierzę nie jest leniwe i spokojne. Prowadzi aktywny tryb życia i jest niezwykle zwinne, stąd trzymanie go w domu bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może być problematyczne.
Kara za niezgłoszenie szopa
Zgodnie z artykułem 64 ustawy o ochronie przyrody, osoby posiadające żywe gatunki zwierząt, w tym szopa, mają obowiązek pisemnego zgłoszenia ich do rejestru. Do wyrobienia takiego pozwolenia niezbędna jest kopia dokumentu, który potwierdza legalność pochodzenia zwierzęcia. Składa się je w Biurze Ochrony Środowiska. Jednak można nie uzyskać pozwolenia na trzymanie zwierzęcia w domu i wtedy trzeba je przekazać odpowiedniej organizacji, która może się nim zająć. Jak podaje portal gazeta.pl, za niedopełnienie obowiązku można dostać karę nawet do miliona złotych.
Adopcja szopa w Polsce
Oswojenie szopa jest dosyć trudnym przedsięwzięciem. Chociaż uznaje się, że jest on zwierzęciem dosyć elastycznym, jeśli chodzi o dostosowywanie się do nowego środowiska, to należy pamiętać, że nie jest to gatunek udomowiony tak, jak pies czy kot. Szop jest też niezwykle aktywny, może więc niszczyć otoczenie. Ponadto, wraz z dojrzewaniem i zachodzącymi zmianami hormonalnymi, może stać się agresywny.
Większość szopów, które są w Polsce nie jest przeznaczona do adopcji. Można je jednak kupić, wtedy też można uzyskać dokumenty potwierdzające legalność źródła i zgłosić chęć posiadania takiego zwierzęcia.
Zobacz także:
- Niespodziewany gość zawitał u Pauliny Krupińskiej-Karpiel. "Zobaczcie, kto do nas przyszedł"
- Życie z szopem praczem pod jednym dachem. "Jest takim zbuntowanym 2-latkiem"
- Szop pracz dotarł do polskiego miasta i jest niebezpieczny. To nie jest żart!
Autor: Teofila Siewko
Źródło: gazeta.pl/poza-domem.pl
Źródło zdjęcia głównego: JosuOzkaritz/Getty Images