Zwierzęta

Wybierasz się do lasu? Uważaj. Spotkanie z tym zwierzęciem może być bardzo nieprzyjemne

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe
para, która chodzi po lesie

Lato to doskonała pora, aby wybrać się do lasu. Jednak bliskie spotkanie z przyrodą nie zawsze jest przyjemne. Niekiedy można się natknąć na zwierzęta, która nie są zadowolone z naszej obecności. To właśnie przed nimi ostrzega Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe. Na co trzeba uważać i o czym pamiętać, jeśli wybieramy się do lasu?

Na które zwierzęta trzeba uważać w lesie?

Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe opublikowało na swoim profilu na Facebooku niezwykłe wideo. Na nagraniu widać zwierzę, które na pierwszy rzut oka przypomina węża. Tymczasem, jak wyjaśniają leśnicy, z gadem nie ma ono nic wspólnego. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się widać, że to gąsienice, które tworzą niezwykły korowód.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

- Gąsienice gatunku Korowódka dębówka (Thaumetopoea processionea) to niewielki nocny motyl, żywiący się wyłącznie liśćmi dębów - czytamy w komentarzu, który pod filmikiem zamieścili leśnicy. Choć forma dorosła nie jest groźna dla człowieka, to larwalna - już tak.

Do czego może doprowadzić kontakt z gąsienicą gatunku Korowódka dębówka?

Z dalszej części wpisu dowiadujemy się, że spotkanie z taką gąsienicą może być dla nas bardzo nieprzyjemne. - Kontakt z nią wywołuje silne reakcje skóry oraz błon śluzowych, w tym swędzącą wysypkę i lokalne zapalenie skóry, a w szczególnie niebezpiecznych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny - czytamy w poście. Trzeba podkreślić, że wstrząs anafilaktyczny stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Wymaga również natychmiastowego podania adrenaliny.

Czasem zdarza się, że włoski, który pokrywają ciało owada, odrywają się i mogą zostać przeniesione na osoby, które nie miały z nimi styczności. Dlatego leśnicy apelują o ostrożność i większą czujność podczas leśnych wypraw.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: PamelaJoeMcFarlane/Getty Images; Facebook/Nadleśnictwo Cybinka Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości