Stworzyli inteligentne słodycze, które zmienią naszą dietę. "Czekolada jest dla wszystkich"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Polski wynalazek pomoże chorym na osteoporozę
Polski wynalazek pomoże chorym na osteoporozę
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Czekolada to nie tylko słodki rarytas uwielbiany przez dzieci i dorosłych. W wyniku badań przeprowadzonych przez polskich naukowców od niedawna może być też doskonałym składnikiem zdrowej diety. Czym jest czekolada funkcjonalna opowiedział reporterowi Marcinowi Sawickiemu w Dzień Dobry TVN profesor Sławomir Wilczyński.

Czekolada stworzona przez naukowców

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzili badania, w wyniku których powstała czekolada funkcjonalna. O szczegółach wynalazku opowiedział reporterowi Dzień Dobry TVN profesor Sławomir Wilczyński. Stworzenie takiego rarytasu nie było proste - poza witaminami, które dodano do słodycza, twórcy starali się, aby kakaowa tabliczka była nadal smaczna. - Czekolada funkcjonalna, czyli taka, która jest wzbogacona dodatkowymi składnikami, które mają działanie prozdrowotne, w tym wypadku jest to wapń, witamina D i witamina K. [...] Czekolada jest dla wszystkich, ponieważ jest bardzo smaczna, a oprócz tego ma swoje dodatkowe właściwości. [...] 90 % Polaków ma niedobory witaminy D, dlatego prawie dla każdego jest ona wskazana - tłumaczył naukowiec.

Do czego służy funkcjonalna czekolada?

Badanie czekolady nie było łatwe. Użyto specjalistycznych przyrządów, by produkt był smaczny i bezpieczny. Jak zapewniał profesor Sławomir Wilczyński - wykorzystano zaawansowane narzędzia bioinżynierii. 

- Musimy zadbać, by każda dawka czekolady miała taką samą zawartość witaminy D, witaminy K czy wapnia. [...] Nawet mając zróżnicowaną dietę, nie zawsze dostarczamy wszystkich niezbędnych składników. Stąd ta czekolada, która je na pewno uzupełni - podsumował profesor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości