Zakopane. Trzy ambulanse na cały powiat
Jak podaje tvn24.pl, w całym powiecie tatrzańskim stacjonują jedynie trzy karetki pogotowia ratunkowego - dwie w Zakopanem i jedna w Bukowinie Tatrzańskiej. Dodatkowy, czwarty zespół ratownictwa medycznego dostępny jest we wspomnianej Bukowinie wyłącznie w letnim i zimowym sezonie turystycznym. To wciąż za mało, by przy natłoku gości z całej Polski udzielić wszystkim niezbędnej pomocy.
- Patrząc na statystyki, aktualnie mamy największy problem w samym mieście Zakopane. Karetka stacjonująca przy szpitalu jeździ także do odległych wsi – Witowa, do Zębu czy Białego Dunajca. W jednym czasie te dwa zespoły mogą być w różnych miejscach. Trzeci zespół powinien tu działać przynajmniej w porze dziennej - komentuje Paweł Mickowski, koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego w Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
W gorącym okresie turystycznym problemem okazują się również wszechobecne korki na tatrzańskich drogach, które uniemożliwiają ratownikom szybki dojazd do pacjenta. - Dlatego apelujemy do mieszkańców, aby szkolili się, jak reagować i udzielić pomocy w razie nagłego zatrzymania krążenia - zaznacza Mickowski.
Ratownicy medyczni z Zakopanego apelują, by uczyć się pierwszej pomocy
Starosta tatrzański Piotr Bąk, który odpowiada za zabezpieczenie medyczne w powiecie, zapewnia, że w Zakopanem jest wystarczająca liczba ratowników medycznych, którzy mogliby poruszać się kolejnym ambulansem, jednak na uruchomienie zespołu potrzebne są pieniądze z zajmującego się finansowaniem pogotowia urzędu wojewódzkiego. Brak dostępnych na ten moment funduszy zmusza część górali do samodzielnej nauki pierwszej pomocy. Wiedza ta może się przydać, gdy ktoś w pobliżu będzie potrzebował medycznego wsparcia.
- Mieszkańcy nie mają świadomości, że każda minuta jest na wagę złota. Boją się, że zaszkodzą, że nie zrobią tego tak dobrze jak ktoś inny. Nie o to chodzi - zapewniam, że nie zaszkodzimy pacjentowi, uciskając mu klatkę piersiową. Wręcz przeciwnie, zwiększymy jego szanse na przeżycie, gdy spróbujemy. Jeden to zrobi lepiej, drugi gorzej, ale pierwsze minuty są nieocenione - twierdzi Paweł Mickowski.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Licealistki z Poznania uczą pierwszej pomocy. "Nikt nie wiedział, jak pomóc"
- Reporterzy ostrzegają: na Krupówkach goryl zbiera pieniądze dla tajemniczej fundacji
- Rezerwujesz pobyt w górach? Uważaj na oszustów. Policja przygotowała poradnik. "Warto zadzwonić"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rostek/Getty Images