Ekspertka: "Percepcja kierowcy skupiona jest na punktach świetlnych"
Bezpieczeństwo dzieci i dorosłych, którzy po zmroku chodzą po ulicach - to ważny temat, zwłaszcza jesienią i zimą. Jak skuteczne są odblaski? W jaki sposób je nosić? O tym opowiedział Sylwester Pawłowski, czyli Świadomy Kierowca.
W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmierzch. Poza terenem zabudowanym noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkowe. Dzięki nim jesteśmy lepiej widoczni dla kierowców. Nasze bezpieczeństwo się zwiększa. Alternatywą dla odblasków są świecące plecaki. Wówczas możemy dostrzec dziecko już z odległości jednego kilometra.
Dni są coraz krótsze. Jak być widocznym na drodze, kiedy jest szaro, buro i ponuro? Gdzie przyczepiać elementy odblaskowe? Prezenter pogody Bartek Jędrzejak zapytało to Marka Konkolewskiego z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD.
Najtańsza odblaskowa plakietka kosztuje około 2 złotych. Ten kawałek plastiku sprawi, że wieczorem będziesz widoczny na drodze. Dzięki odblaskowi pieszy na poboczu widoczny jest z odległości 250 - 300 m. Bez niego kierowca zobaczy pieszego, w światłach reflektorów dopiero, kiedy ten jest od niego oddalony o zaledwie 40 - 60 m. Wtedy może być już za późno, by zareagować. Dlaczego nie nosimy odblasków, choć powinniśmy? Jakie gadżety pomogą nam być widocznymi na drodze? W Dzień Dobry TVN propagator dobrych zachowań na drodze Sylwester Pawłowski powiedział, w jakich sytuacjach mamy obowiązek nosić odblaski.