bezpieczeństwo na drodze

  Adam Bagiński, znany w Bydgoszczy jako pan agatka od 16 lat witał dzień z przechodniami i kierowcami na przejściu dla pieszych. Kiedy ogłosił w mediach społecznościowych, że przechodzi na emeryturę internauci oszaleli. Czy spodziewał się takiej lawiny komentarzy?

  Skąd ta nazwa? Jak działają?

  Podpowiadamy, dlaczego warto to zrobić.

  Pogoda dopisuje, a my coraz częściej myślimy o weekendowych wypadach za miasto. Grunt każdej podroży to wygoda i bezpieczeństwo. O tym, dlaczego trzymanie przez pasażera nóg na desce rozdzielczej to bardzo zły pomysł, w Dzień Dobry TVN opowiedział Sylwester Pawłowski, zawodowy kierowca.

  Przemierzają świat za darmo lub za drobną opłatą. Jak wynika z doświadczenia Sylwii Miezio i Magdaleny Winek, autostopowiczek, kobietom o wiele łatwiej jest znaleźć podwózkę niż mężczyznom.

  W najnowocześniejszych samochodach coraz większy udział ma elektronika. Aby mieć nad nią pełny nadzór, na desce rozdzielczej musiało pojawić się coraz więcej kontrolek i różnego rodzaju wyświetlaczy. Tak duża liczba danych przekazywanych kierowcy niesie ze sobą spore ryzyko rozproszenia uwagi poprzez skupienie się na odczytywaniu wskazań, a nie na drodze. Może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a w konsekwencji do różnego rodzaju kolizji. Odpowiedzią na ten problem jest Head-up Display.

  Sprawdź, ile i kiedy zapłacisz.

  Volkswagen Financial Services, jako odpowiedzialna firma z branży motoryzacyjnej, pomaga poprzez dostarczanie mobilności i edukację w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

  Przewożąc zwierzę bez zabezpieczenia, właściciel naraża zarówno siebie, jak i czworonoga na poważne niebezpieczeństwo. Pasy dla psa do samochodu to jedna z metod zapewniających komfortowy i bezpieczny transport.

  Bezpieczeństwo dzieci i dorosłych, którzy po zmroku chodzą po ulicach - to ważny temat, zwłaszcza jesienią i zimą. Jak skuteczne są odblaski? W jaki sposób je nosić? O tym opowiedział Sylwester Pawłowski, czyli Świadomy Kierowca.

  Hulajnogi elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Są szybkie, łatwo się je przewozi, tym samym można je zabrać ze sobą na wakacje. Warto jednak pamiętać, że technologia idzie do przodu i obecne hulajnogi bardzo różnią się od tych, które były dostępne na rynku jeszcze kilka lat temu. Jak się zmieniły i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi?

  Wielu rodziców swoje pasje chce dzielić z maluchami. Kasi i Marcinowi Pietraszewskim oraz Izabeli Piekło się to udało. Ich dzieci pokochały przejażdżki na motocyklu. W Dzień Doby TVN opowiedzieli o tym, jak robić to w bezpieczny sposób. Co na ten temat mówią przepisy?

  Przekroczenie prędkości, brak zapiętych pasów, rozmawianie przez telefon za kierownicą –wszyscy doskonale wiedzą, że za takie zachowanie, należy liczyć się z mandatem. Natomiast insp. Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji, opowiedział w Dzień Dobry TVN o nietypowych wykroczeniach, za które możemy zostać pouczeni, a nawet zapłacić mandat.

  W zeszłym roku na polskich drogach zginęło 2 900 osób. Wśród ofiar były dwie przyjaciółki ze szkoły: 10-letnia Ola i 11-letnia Wiktoria. Ból, które noszą rodziny dziewczynek, będzie im towarzyszył do końca życia.

  W Lesznowoli pojawiło o się nowe przejście dla pieszych. Wygląda jednak nieco inaczej, niż inne. Sprawia wrażenie, jakby pasy nie leżały na drodze, ale na niej stały. To powoduje, że kierowcy automatycznie zwalniają. I taki jest właśnie ich cel, o czym mówiła naszemu reporterowi Karolina Sobolewska z miejscowego Urzędu Gminy.

  Do 12 tys. wypadków doszło w tym roku na polskich drogach. Zginęło w nich ponad 1,2 tys. osób, a 13,7 tys. zostało rannych. Taki tragiczny bilans podaje policja. Przestrzeganie przepisów, kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi to niezwykle ważne kwestie. Warto o nich pamiętać zawsze, nie tylko dziś, w Dniu Bezpiecznego Kierowcy. To także odpowiedni moment, by sprawdzić swoje punkty karne. Zobacz, jak to zrobić przez Internet.

  Polskie drogi od lat należą do niechlubnej czołówki najniebezpieczniejszych szos w Europie. W naszym kraju nieustannie dochodzi do wypadków, z czego wiele z nich kończy się tragicznie. Uczestnikami kolizji bardzo często są rowerzyści. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie niebezpieczeństwa czyhają na naszych drogach.

  Ostatnio na warszawskim moście Poniatowskiego doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem 17-letniej rowerzystki. Nastolatka jadąc chodnikiem wpadła pod pędzący samochód. Tylko w minione wakacje doszło do kilku tysięcy kolizji z udziałem rowerzystów. Co jest tego przyczyną? Zła infrastruktura rowerowa czy brak umiejętności i znajomości przepisów ruchu drogowego? Dlaczego rowerzyści wolą korzystać z chodników? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Janusza Popiela ze Stowarzyszenia "Alter Ego".

  W 2017 roku odnotowano w Polsce prawie 33 tys. wypadków drogowych. Jak zmniejszyć tę liczbę? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN specjalistą ds. bezpieczeństwa Mariuszem Sokołowskim.

  Podstawą bezpiecznej jazdy jest dobra znajomość auta, którym się poruszamy. Jasno świecące żarówki, działające wycieraczki, opony przystosowane do panującej pory roku, naładowany akumulator, systemy bezpieczeństwa takie jak ABS czy ESP... To wszystko składa się na poczucie bezpieczeństwa w naszym samochodzie, a co za tym idzie - lepsza jazdę. Jak sprawdzić czy nasz samochód jest w pełni sprawny? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger poprosił o kilka rad eksperta motoryzacyjnego Marcina Kiełczewskiego.

  Dni są coraz krótsze. Jak być widocznym na drodze, kiedy jest szaro, buro i ponuro? Gdzie przyczepiać elementy odblaskowe? Prezenter pogody Bartek Jędrzejak zapytało to Marka Konkolewskiego z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD.

  Kierowcom często zdarza się zapominać o tym, że znaki drogowe to nie tylko obrazki "na patykach", ale również to, co wymalowane jest białą lub żółtą farbą na drodze. Jak czytać znaki poziome? Czym różnią się białe od żółtych? W cyklu "Przyzwoita jazda" Paweł Płuska i insp. Marek Konkowewski pokazali jak wygląda stosowanie znaków poziomych w praktyce.

  Sygnalizacja świetlna powinna usprawniać ruch drogowy oraz ułatwiać życie pieszym. Czy na co dzień przestrzegamy zasad ruchu drogowego? Jakie są największe grzechy Polaków na światłach? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym insp. Marek Konkolewski i dziennikarz Paweł Płuska.

  Niedawno pojawiły się radary, które mierzą średnią prędkość na wybranych odcinkach drogi. Wprowadzono je, by przystopować kierowców z ułańską duszą i kozackimi zapędami, co to ograniczenia prędkości mają głęboko w... schowku. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak działa nowy system i, czy wpływa on na przedsiębiorczość lokalnych grzybiarek oraz "kitrających" biznesmenów. A co z jazdą Filipa? Czy nabroił tak, że otrzyma wesołą foteczkę? ;-)