Co zrobić, gdy zgubimy się w lesie? "Ptaki czy mrówki, mogą naprawdę dużo nam powiedzieć"

Co zrobić, żeby nie zgubić się w lesie? "On jest podzielony na oddziały"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, żeby nie zgubić się w lesie
Co zrobić, żeby nie zgubić się w lesie
Grzybiarskie tipy
Grzybiarskie tipy
Trufle – najdroższe grzyby świata
Trufle – najdroższe grzyby świata
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Grzyb, który niszczy komórki raka jelita grubego
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Rey & Roll, czyli emocje jak na grzybobraniu
Na grzyby!
Na grzyby!
Nietypowe grzyby w polskich lasach
Nietypowe grzyby w polskich lasach

Gdy wybieramy się na grzyby, najlepsze zbiory mogą ukrywać się w samym środku lasu. Co zrobić, gdy stracimy orientację w terenie? Jakie sposoby pomogą nam, gdy nie będziemy mieć dostępu do sieci?

Zgubiłeś się w lesie? Szukaj tego znaku

Wielu Polaków uwielbia chodzić na grzyby, a nasze lasy oferują naprawdę bogate zbiory. Niestety, czasem i najlepszym grzybiarzom może przydarzyć się chwilowy brak orientacji w terenie. Co zrobić, by nie zgubić się w lesie? Jak często ludzie mają ten problem?

Jak tłumaczył Zdobysław Czarnowski, leśniczy w nadleśnictwie Kościerzyna, co roku problem z wydostaniem się z lasu mają 1-3 osoby. - Błąkają się po lesie, przychodzą do mojej leśniczówki lub spotykam ich w terenie - zaznaczył. Co może nam pomóc, gdy sami stracimy orientację?

- Tu jest tak zwany kamień oddziałowy. Cały las jest podzielony na takie, my to nazywamy oddziały. My te oddziały wszystkie nasze, które podlegają Lasom Państwowym, mamy ponumerowane. Tu mamy kamień 1, 674 i oznacza to, że jesteśmy w oddziale 674. Jedynka to znaczy obręb i wtedy, gdy się zgubimy, znajdujemy taki kamień, zadzwonimy do nadleśnictwa, wyjaśniamy sprawę - tłumaczył leśniczy.

- Mówimy: "Proszę Pani, Pana, jestem, zgubiłem się, ale jestem przy kamieniu z takimi tam numerkami". Z nadleśnictwa wiedzą już, jakie to jest leśnictwo, zadzwonią do leśniczego i leśniczy może przyjechać, poratować - dodał Zdobysław Czarnowski.

Aplikacja na telefon - Mobliny Bank Danych o Lasach

Swoimi poradami na to, jak nie zgubić się w lesie podzielił się w Dzień Dobry TVN również bushcraftowiec Mariusz Chrzanowski. - Możemy przygotować się wcześniej, może to być wydruk mapy, którą sobie pobierzemy ze strony Lasów Państwowych. Jest też aplikacja mBDL, do bezpłatnego pobrania. To bardzo fajne urządzenie pod warunkiem, że mamy telefon oraz zasięg, jeśli ją pobierzemy wcześniej to ona będzie offline - zaznaczył nasz rozmówca.

Co robić, gdy nie będziemy mogli skorzystać z telefonu? - W takiej sytuacji obserwujemy przyrodę, zwierzęta. Ptaki, mrówki, mogą naprawdę dużo nam powiedzieć. Jak przyjrzymy się mrowisku, zauważymy, że ono jest nieregularne. Jedna część jest jakby bardziej stroma, a druga mniej stroma. Ta bardziej stroma to będzie część północna, a ta mniej stroma będzie południowa - powiedział Mariusz Chrzanowski.

- Możemy spojrzeć na dziuplę dzięcioła, bądź innego ptaka, który sobie ją wydziobał. Najczęściej ptaki tworzą te wejścia od strony wschodniej - dodał.

Więcej porad w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości