Wyjątkowe zjawisko w Bieszczadach - spocone grzyby
Ten filmik wzbudził spore zainteresowanie w sieci. Leśniczy, który na co dzień eksploruje lasy w Bieszczadach, opublikował w social mediach nagranie nietypowego zjawiska. Internautom pokazał bowiem "spoconego grzyba" i zadał pytanie, czy wiedzą, co to oznacza.
- Grzyb wygląda jak spocony, może bardziej niż ja po stromym podejściu. Jak się nazywa to zjawisko u grzybów? - napisał na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród.
Zagadka zaintrygowała użytkowników sieci. W komentarzach zawrzało. - "Nigdy czegoś takiego nie widziałam podczas wędrówek, ale wygląda pięknie", "Cudo", "Pierwszy raz widzę takie fenomenalne, zjawisko, niesamowita natura" - zachwycali się internauci.
Jak zagadkę zinterpretował Kazimierz Nóżka, cieszący się popularnością w sieci ekspert? Specjalista z wielką chęcią wyjaśnił szczegóły leśnego odkrycia. To tzw. gutacja.
Gutacja - na czym polega zjawisko?
Zanim ekspert zdradził rozwiązanie zagadki, uprzedziło go kilku internautów. W komentarzach słusznie podkreślili, że zjawisko, które uwiecznione zostało na nagraniu to gutacja, czyli wypychanie wody na zewnątrz, na skutek parcia korzeniowego.
Zjawisko to obserwować możemy nie tylko u grzybów, ale również u roślin i kwiatów doniczkowych, takich jak storczyk, skrzydłokwiat, fikus, sukulenty oraz nasturcje. To ich naturalny sposób na pozbycie się nadmiaru wody z gleby.
Jeśli więc zobaczycie, że wasze domowe okazy są "spocone", to znak, że na jakiś czas należy powstrzymać się od ich podlewania.
Zagadka prosto z lasu… Kazimierz Nóżka
Posted by Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe on Monday, July 8, 2024
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Smardze - już można zbierać te wiosenne grzyby. Kilogram kosztuje nawet 450 zł. Co z nich przyrządzić?
- Niesamowite właściwości grzybów. Jakie okazy znajdziemy latem w lesie?
- Grzybowa anomalia w polskich lasach. "Za 10-20 lat o tej porze będziemy mieć pełne koszyki"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe
Źródło zdjęcia głównego: James Randklev/gettyImages