Spocone grzyby w lesie. "Nigdy czegoś takiego nie widziałam"

Projekt bez nazwy (92)
Projekt bez nazwy (92)
Miłośnicy spacerów po lesie doskonale wiedzą, że natura lubi nas zaskakiwać. Jeden z leśniczych opublikował nagranie nietypowego zjawiska. Widzieliście kiedyś "spoconego grzyba", który na powierzchni kapelusza ma mnóstwo kropelek wody? Ekspert wyjaśnia, co się za tym kryje.
Michał Konkel
Na grzyby nie tylko jesienią
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyjątkowe zjawisko w Bieszczadach - spocone grzyby

Ten filmik wzbudził spore zainteresowanie w sieci. Leśniczy, który na co dzień eksploruje lasy w Bieszczadach, opublikował w social mediach nagranie nietypowego zjawiska. Internautom pokazał bowiem "spoconego grzyba" i zadał pytanie, czy wiedzą, co to oznacza.

- Grzyb wygląda jak spocony, może bardziej niż ja po stromym podejściu. Jak się nazywa to zjawisko u grzybów? - napisał na facebookowym profilu Nadleśnictwa Baligród.

Zagadka zaintrygowała użytkowników sieci. W komentarzach zawrzało. - "Nigdy czegoś takiego nie widziałam podczas wędrówek, ale wygląda pięknie", "Cudo", "Pierwszy raz widzę takie fenomenalne, zjawisko, niesamowita natura" - zachwycali się internauci.

Jak zagadkę zinterpretował Kazimierz Nóżka, cieszący się popularnością w sieci ekspert? Specjalista z wielką chęcią wyjaśnił szczegóły leśnego odkrycia. To tzw. gutacja.

Gutacja - na czym polega zjawisko?

Zanim ekspert zdradził rozwiązanie zagadki, uprzedziło go kilku internautów. W komentarzach słusznie podkreślili, że zjawisko, które uwiecznione zostało na nagraniu to gutacja, czyli wypychanie wody na zewnątrz, na skutek parcia korzeniowego.

Zjawisko to obserwować możemy nie tylko u grzybów, ale również u roślin i kwiatów doniczkowych, takich jak storczyk, skrzydłokwiat, fikus, sukulenty oraz nasturcje. To ich naturalny sposób na pozbycie się nadmiaru wody z gleby.

Jeśli więc zobaczycie, że wasze domowe okazy są "spocone", to znak, że na jakiś czas należy powstrzymać się od ich podlewania.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości