W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła popularyzacja tańca w Polsce, głównie za sprawą programów telewizyjnych, zarówno tych opartych na formule talent show (do których zgłaszają się osoby chcące zaprezentować swoje zdolności), jak i edycji prezentujących zmagania celebrytów. Moda na uprawianie tej formy sztuki zaowocowała pojawieniem się wielu szkół tańca, które oferują również kursy dla amatorów. Rozwinął się także ruch półprofesjonalistów, czyli osób, które rozpoczęły edukację taneczną w ramach pasji, ale ich zaangażowanie i ciężka praca z czasem zaczęły przynosić efekty w postaci nagród zdobywanych w turniejach oraz pokazów. Taniec new age, który jest tak chętnie trenowany przez młodych ludzi, może zapewnić nie tylko realizację marzeń, lecz także korzyści materialne. Agencje artystyczne bardzo często bowiem poszukują tancerzy wykonujących tego typu choreografie.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Co to jest new age?
New age często jest definiowany jako styl tańca. To jednak pewna nieścisłość, która wynika z błędnego nazewnictwa stosowanego w popularnych programach telewizyjnych. Często taniec przedstawiający choreografię new age mylnie jest określany jako hip-hop (albo czasami new style). Warto pamiętać, że to określenie odnosi się przede wszystkim do gatunku muzycznego. Taniec wykonywany do hiphopowej muzyki pierwotnie również funkcjonował pod tą nazwą. Po wielu jednak latach rozwoju i wyodrębnianiu się podgatunków, takich jak np. popping, locking, zaczął być znany jako new style. Ta odmiana tańca bazuje na improwizacji tanecznej wykorzystującej charakterystyczne dla hip-hopu elementy, nie ma jednak ustalonej choreografii. Układy taneczne, które wykonywane są do muzyki hip-hop, to właśnie new age. Jest więc nie tyle odrębnym stylem, ile formą czy pewną organizacją kroków w obrębie odmiany new style.
Taniec new age – z sali prosto na scenę
New age jest tańcem typowo scenicznym. Stanowi połączenie różnych stylów – bazuje na tradycyjnym hip-hopie, ale zawiera również elementy dancehallu, reggaetonu, a nawet jazzu. Dzięki izolowanym ruchom ciała przyspieszaniu i zwalnianiu choreografia doskonale oddaje charakter muzyki, a sam taniec staje się widowiskowy. Sprawia to, że często jest wykorzystywany w teledyskach albo jako oprawa wizualna na koncertach lub w programach telewizyjnych. Układy taneczne są dopracowane w najmniejszych szczegółach, mogą je wykonywać nawet duże grupy tancerzy. Osoby, które pragną występować na scenie, mogą spełnić to marzenie nawet w dorosłym wieku. Kariera tancerza komercyjnego – a new age zalicza się właśnie do tańców komercyjnych – nie wymaga bowiem formalnej edukacji, jaką zdobywają osoby uczące się sztuki baletu od najmłodszych lat. Regularne treningi w szkołach tańca, udział w warsztatach z zagranicznymi choreografami i wypracowanie własnego stylu pozwalają rozwinąć karierę zawodową również w późniejszych latach. Agencje artystyczne nieustannie poszukują tancerzy, którzy mogliby zasilić ich szeregi. Oczywiście konieczna jest w tym przypadku nienaganna technika, warto też przygotować nagrania prezentujące nasze umiejętności taneczne. W świecie tańca niezbędny jest także atrakcyjny wygląd oraz wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Osoby myślące o karierze tancerza od początku powinny ćwiczyć umiejętność szybkiego zapamiętywania nowych układów oraz wszechstronnie się rozwijać, pobierając również lekcje z innych stylów tańca. Tancerze i choreografowie new age tworzą międzynarodową społeczność, do której dzięki social mediom stosunkowo łatwo się dostać. Korzystanie z popularnych aplikacji i portali społecznościowych pozwala nawiązać kontakty, zaprezentować nasz talent, a także daje szansę na otrzymanie pierwszych propozycji współpracy w charakterze tancerza lub instruktora tańca.
New age – muzyka do tańca
Taniec new age nawiązuje do kultury hiphopowej, więc większość choreografii wykonuje się właśnie do utworów z tego gatunku. Muzyka zawiera rytmiczne takty pozwalające zachować charakterystyczny bounce, czyli balans ciała, który uzyskuje się poprzez niewielkie uginanie i prostowanie kolan. Hip-hop często ma nieco agresywny charakter, co znajduje odzwierciedlenie w gestach wyrażających trudne emocje, takie jak złość, smutek, czy zagubienie. Jednocześnie jednak zawiera przekaz mówiący o wewnętrznej sile człowieka. Muzyka pozwala tancerzom zachować zarówno dużą dynamikę ruchu, jak i miękkość, oddać przepływ impulsów przez ciało.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 6-letnia Polka podbija świat hip-hopu i poppingu. "Ma taki charakter, że musi wszystko perfekcyjnie umieć"
- Alex i Piotr kreują taneczne trendy w sieci. Jakiej choreografii nauczyli naszych prowadzących?
- Tańcząc przenosi się do innego świata!
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Marco VDM/Getty Images