Hip hop to taniec, który kojarzy się z teledyskami gwiazd muzyki r&b – wyróżnia się za sprawą gestykulacji i niesamowitej ekspresji. Polega, w głównej mierze, na pracy ugiętych w kolanach nóg połączonej z utrzymywaniem zwartych górnych części ciała. Można go tańczyć zarówno przy dźwiękach hip hopu, jak i muzyki r&b oraz soul.
Taniec
Co to jest hip hop? O tańcu z przedmieść Nowego Jorku
Hip hop wywodzi się z grupy tańców określanych mianem street dance . Powstały one w latach 70. XX wieku w dzielnicy Bronx na przedmieściach Nowego Jorku. Poprzez ekspresyjne ruchy czarnoskórzy mieszkańcy Bronxu wyrażali swój bunt, fantazję, marzenia i trudne doświadczenia. Mimo, że taniec hip hop wyróżnia się sporą swobodą techniczną , istnieje kilka zasad, których tancerze powinni przestrzegać:
- · feeling – polega na tym, że osoba tańcząca powinna czuć muzykę, co z kolei przekłada się na rytmiczny ruch, · luz – płynność wykonywania ruchów, · izolacja – dotyczy górnych partii ciała.
Do samego street dance zaliczają się również takie style, jak:
- · funk – bardzo żywiołowy styl, tańczony do dźwięków gitar elektrycznych, wywodzi się z r&b, · locking – styl tańca inspirowany sztukami walki, ruchy przypominają kopnięcia i uderzenia, · popping – dał początek stylowi robot dance , polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii ciała, · electric boogaloo – przypomina "taniec kukiełki", ulubiony styl Michaela Jacksona.
Ze względu na to, że wszystkie style do siebie bardzo podobne, łatwo jest je ze sobą pomylić. Współczesny hip hop asymiluje cechy ich wszystkich. Kroki hip hop i podstawowe zasady tańca Istnieje kilka podstawowych kroków hip hopu:
- 1. Toprock – pełne dynamiki kroki taneczne, które idą w parze z gestykulacją. Ruchy stanowią swego rodzaju mowę ciała, a jednocześnie są wstępem dla kolejnych figur. Istnieje kilka rodzajów toprocka, np. indian crosover, apache, salsa step, latino rock, bounce roller skate step . 2. Power moves – figury rotacyjne i akrobacyjne wymagające bardzo dużej sprawności fizycznej, np. backspin ("bączek"), headspin ("bańka", "kręcenie na głowie"), baby windmill ("bejbisy"), sir swipe ("twistery"). 3. Freeze – polega na zatrzymaniu ciała na kilka minut w danej pozycji, np. air baby, baby freeze open. 4. Drop (go down) – przejścia pomiędzy krokami typu freeze a footwork , dzięki którym zachowana jest płynność tańca. Należą do nich m.in. half swipe, front swipe, back swipe, cork screw . 5. Footwork – kroki, które należy wykonywać w przysiadzie podpartym, są łącznikiem pomiędzy innymi elementami tańca – dużo tu zależy od kreatywności samego tancerza. Zaliczają się do nich: six step, three step, baby swipes, bicycle pumps, scrambles .
Taniec hip hop dla dzieci i młodzieży
Taniec hip hop dla dzieci opisany jest w wielu szkołach po prostu jako „taniec nowoczesny z elementami hip hopu”, gdzie można nauczyć się jego podstaw. Coraz częściej pojawiają się jednak poświęcone jedynie temu tańcowi zajęcia, które poprawiają wytrzymałość i kondycję dziecka. Oprócz tego, instruktorzy uczą uczestników różnych choreografii, co pozytywnie wpływa na ich koncentrację oraz pamięć. Grupy hip hopowe składają się zazwyczaj z dzieci z określonego przedziału wiekowego, np. z uczestników w wieku 9–11 lat. Zwykle są to zajęcia koedukacyjne, jednak czasem można natknąć się również np. na „tańce hip hop dla dziewczyn” adresowanymi do płci żeńskiej. Dzięki podziałowi na konkretne grupy wiekowe nauczyciele mogą pomóc rozwijać dzieciom odpowiednie umiejętności, a także dopasować do nich sposób nauki tańca łączący pracę i zabawę. Choreografie, których dzieci uczą się na zajęciach w szkołach tanecznych, często są później przedstawiane szerszej publiczności. Po nauce podstaw tańca nowoczesnego hip hop, w grupach młodzieżowych, instruktorzy pozwalają na bardziej swobodną interpretację kroków oraz freestyle – uczniowie mogą dzięki niemu wyrażać własne emocje poprzez taniec. Bardziej zaawansowane osoby mogą zdecydować się również na nauka tańca hip hop new style lub new age – są to dwa osobne nurty, które charakteryzują się skomplikowanymi krokami, czyniącymi taniec niezwykle plastycznym i widowiskowym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Belgijka, czyli taniec, który pokochali Polacy. "Dla nas to bardzo dziwna historia, nierealna wręcz"
- Historia i rodzaje muzyki hip-hop
- Hip-hopowe mamy, które podbiły Europę. "Na taniec nigdy nie jest za późno"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images