Taniec nowoczesny - rodzaje, kroki, muzyka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Taniec to ruch, a ruch to zdrowie
Taniec to ruch, a ruch to zdrowie
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
Taniec jako pasja i sposób na życie
Taniec jako pasja i sposób na życie
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
Mistrzowski taniec na dzień dobry
Mistrzowski taniec na dzień dobry
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
Taniec nowoczesny rozwija się od pierwszej dekady XX wieku. Obecnie można wyróżnić wiele rodzajów i stylów tańca nowoczesnego, a granice między nimi coraz częściej ulegają zatarciu. Układy choreograficzne mogą bazować na krokach należących do danego stylu lub też swobodnie się ze sobą łączyć, tworząc unikalne kombinacje taneczne.

W szkołach tańca dużą popularnością cieszy się taniec nowoczesny dla dzieci. Pozwala on spożytkować maluchom pokłady energii w kreatywny i zdrowy sposób. Jednocześnie dowiedziono, że muzyka rozwija wyobraźnię dziecka. Tańce nowoczesne dla dzieci to zazwyczaj mieszanka różnych stylów, chociaż istnieją zajęcia bazujące np. wyłącznie na dancehallu.

Rodzaje tańca nowoczesnego

W tańcu nowoczesnym można wyróżnić wiele rodzajów i stylów. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Hip-hop

    Wywodzi się z grupy tańców określanych wspólnym mianem "street dance". Charakterystyczne są dla niego żywiołowe, pełne energii ruchy. Do hip-hopu zaliczane są m.in. dancehall (narodził się w latach 60. XX w. na Jamajce, widoczne są w nim inspiracje reggae oraz jamajskich social-dances, wyróżnia się tym, że jest niesamowicie dynamiczny, towarzyszą mu także ruchy bioder, tańczy się go głównie na ugiętych nogach) oraz new style (jego wizytówką są energiczne, żywe i radosne ruchy, ukształtował się w wyniku rozwoju kultury hip-hopowej).

    • Breakdance

      Jest to bardzo widowiskowy taniec, który podobnie jak hip-hop zaliczany jest do grupy tańców nowoczesnych zwanych "street dance". O osobach tańczących breakdance mówi się "b-boys" (w przypadku chłopaków) lub "b-girls" (w przypadku dziewczyn). Breakdance słynie z akrobatycznych technik tanecznych. Jego najbardziej charakterystyczną figurą są obroty na głowie.

      • Funky jazz

        To taniec o bardzo radosnym i zabawnym charakterze, wyróżnia go duży luz. Do jego charakterystycznych cech należy szybkość i zwrotność, a także silnie izolowana praca ciała. Stanowi on połączenie tańca z grupy street dance z technikami jazzowymi. Współczesny funky jazz stanowi połączenie rozmaitych trendów, jego bazą są jednak techniki inspirowane tańcem jazzowym. Spośród nowoczesnych stylów tańca wyróżnia się falowanie ciała, zgięciami, a także synchronizacją ruchu kończyn.

        • Disco dance

          Jest to taniec, który wykonuje się głównie do muzyki dyskotekowej. Wyróżnia się szybkim tempem oraz dynamicznymi ruchami rąk i nóg. Disco dance można zauważyć w teledyskach gwiazd popu, stanowi on też jeden z tańców turniejowych, gdzie zaliczany jest do tańców sportowych.

          Taniec nowoczesny - kroki i figury

          Kroki i figury różnią się w zależności od rodzaju i stylu poszczególnych tańców:

          • hip-hop - jego nauka bazuje przede wszystkim na takich technikach jak toprock, czyli pełne dynamiki kroki, którym towarzyszy żywa gestykulacja (np. apache, bounce roller, Indian crossover, latino rock, salsa step), freeze, czyli statyczna figura z zatrzymaniem ciała na kilka sekund (np. air baby), power moves, czyli figury akrobacyjne i rotacyjne (np. bańka, kręcenie na głowie, twistery), footwork, czyli figury, które należy wykonywać w przysiadzie podpartym (np. baby swipes, bicycle pumps, six step, scrambles, three step);
            • breakdance - podstawowe techniki to toprock, czyli kroki, które dają wrażenie mowy ciałem (Indian step, Indian crossover, Indian rock, crossover, hustler step, charlie rock), power moves, czyli figury rotacyjne, które wymagają od tancerza bardzo dobrej kondycji (np. łapka, dziewiątka, żółw, bejbisy), drop (go down), czyli płynne przejścia pozwalające zachować płynność w tańcu (np. coin drop, half swipe, front swipe);
              • funky jazz - tutaj ruchy jazzowe przeplatają się z technikami rodem z tańca ulicznego. Są to m.in. piruety, falowanie ciałem, falowanie ramionami i szyją, zgięcia, obroty, elementy akrobatyczne, elementy hip-hopu;
                • disco dance - w przypadku tej odmiany tańca nowoczesnego można wyróżnić m.in. skoki szpagatowe,ruchy akrobatyczne, obroty, piruety, wyskoki baletowe, wymachy rąk i nóg.

                  Jaka muzyka do tańca nowoczesnego?

                  W tańcu nowoczesnym muzyka może być bardzo różna – wszystko zależy od stylu danego tańca. Podajemy przykładowe utwory, które warto wykorzystać do nauki poszczególnych stylów tanecznych:

                  • muzyka do tańca hip-hop: Black Eyed Peas "Missing You", T-Pain "Church", 50 Cent "Get Up";
                    • muzyka do tańca breakdance: Wiley "Cash in my pocket", Get Cool "Shawty got moves", Petey Pablo "Show me the money";
                      • muzyka do tańca funky jazz: Justin Timberlake "Like I love U", Christina Aguilera "Glam", Yael Naim "She Was a Boy";
                        • muzyka do tańca disco dance: E-Type "True Believer", Verano "The Rhythm of the Night", Carolina Marquez "Sing La La La (feat. Flo Rida, Dale Saunders)".

                          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                          Zobacz także:

                          Autor: Adrian Adamczyk

                          Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

                          podziel się:

                          Pozostałe wiadomości

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
                          Materiał promocyjny

                          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana