Taniec nowoczesny rozwija się od pierwszej dekady XX wieku. Obecnie można wyróżnić wiele rodzajów i stylów tańca nowoczesnego, a granice między nimi coraz częściej ulegają zatarciu.
Kamil Szpejenkowski, fanom poppingu znany jest pod pseudonimem Dancing Sfinks. Mężczyzna ogromną popularność zyskał dzięki mediom społecznościowych. Jak zaczęła się jego przygoda z tym rodzajem tańca i kto jest dla niego największą inspiracją? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Data ta nie jest przypadkowa, bo wybrano ją na pamiątkę narodzin francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges'a Noverre'a. Jaka jest historia tego święta? Przypominamy archiwalny odcinek Dzień Dobry TVN.
Taniec współczesny pojawił się na początku XX wieku. Jego korzenie wywodzą się z klasycznego baletu, choć w tego rodzaju tańcu odchodzi się od zasad i reguł tańca klasycznego. Taniec współczesny początkowo zawojował Europę, a od początku lat 30. stał się popularny także w Ameryce.
Dziewczyny z grupy Psycho Dolls w swoich tanecznych występach wykorzystują ogień. Skąd taki pomysł, by urozmaicić show ogniem? Jak dużo trzeba ćwiczyć, by dojść do perfekcji? I czy zdarzają im się oparzenia? Studio Dzień Dobry TVN odwiedziły: Kinga „Naffti” Damaziak, Martyna „Yamayka” Majak i Magda Dymowska.
Dziś wielki finał tanecznego show. W studiu podczas ostatnich prób uczestnikom towarzyszyła kamera Dzień Dobry TVN. Katarzyna Olubińska porozmawia też z jurorami i finalistami. Czy Agustin Egurrola i Michał Piróg każdym razem przeżywają finał programu? Czy trenując przez cały dzień, finaliści będą mieli jeszcze siłę, by zatańczyć dziś wieczorem? Kto będzie ich wspierał? Czy nagroda w postaci stypendium na Broadway'u motywuje ich do walki?
Za nami półfinałowy odcinek "You can Dance". Z programem pożegnała się aż trójka uczestników. Dlaczego? Co poszło nie tak? Co tancerzom dał udział w show? Jak chcą to teraz wykorzystać? Czego będzie im najbardziej brakować? Uczestnicy "You Can Dance" w studiu Dzień Dobry TVN pojawili się razem z jurorem Agustinem Egurrolą.
Juror, choreograf i choć wiele osób nie widziało jak tańczy, Michał Piróg to także tancerz. Przez wiele lat pracował na deskach teatru. Jego taneczną karierę przerwała kontuzja. Jaka? Co wówczas czuł? Czy srogi sędzia "You Can Dance" powróci do swej pasji? Przedsmakiem powrotu do zawodu będzie występ Michała na scenie YCD. Jak zareaguje publiczność i jego przyjaciele? Podczas prób tancerzowi towarzyszyła dziennikarka Dzień Dobry TVN Urszula Chincz.
Kazaky to męska grupa taneczna z Ukrainy, którą wyróżnia to, że panowie tańczą w szpilkach. Ich sceniczną ekspresję, a także doskonałą technikę doceniła sama Madonna. Gwiazda zaprosiła tancerzy do współpracy nad teledyskiem. Aktualnie Kazaky prezentują swoje show jeżdżąc po Europie. Artur Gaspar, Kyryll Fedorenko i Artemy Lazarev odwiedzili studio Dzień Dobry TVN, by opowiedzieć swoją historię. Jak to sie stało, że zaczęli razem tańczyć? Skąd pomysł, by występować w butach na wysokich obcasach? Jak zmieniło się ich życie odkąd wystąpili w teledysku Madonny?
Na scenie Dzień Dobry TVN zrobiło się świątecznie. Marta Podulka wraz z Mikołajem i elfami zaprezentowała utwór "Ludzkim głosem". Piosenka jest efektem współpracy wokalistki z poznańskim producentem Bartkiem Pietschem.
Niedawno Internet obiegło wideo, w którym gibka dziewczyna pokazuje różne typy tańca kobiet. Trafnie podsumowała kobiece ruchy i pozy, każdemu stylowi nadając zabawną nazwę. Na odpowiedź ze strony mężczyzn nie trzeba było długo czekać. Piotr Galiński i Maciej Musiał powiedzieli nam w Dzień Dobry TVN, jak tańczą mężczyźni.
"Technofoczka", "Na haju", "Twarda sztuka", "Piosenkarka" - to tylko niektóre spośród 27 typów tanecznych, jakie prezentują na imprezach współczesne dziewczyny. Do takich wniosków doszła Rosjanka - Olga Żadan, która postanowiła sparodiować taniec dziewczyn z klubów tanecznych. Czy jej spostrzeżenia były trafione? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali goście: dziennikarka Dominika Gwit, instruktorka tańca Dominika Śliwińska i tancerz Brian Poniatowski.