Rodzaje tańca. Wybierz styl pasujący do ciebie

GettyImages-573104291
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
Taniec jako pasja i sposób na życie
Taniec jako pasja i sposób na życie
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
Mistrzowski taniec na dzień dobry
Mistrzowski taniec na dzień dobry
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania

Taniec to najpopularniejsza, ale też najlepsza forma ruchu, która pozytywnie wpływa na zdrowie, kondycję i sylwetkę. Taniec przez badaczy jest ceniony za opóźnienie procesów starzenia i produkcję endorfin. Od wieków traktowany jako rozrywka, forma przekazywania treści i emocji. Klasyfikacja tańca jest szeroka, a podstawowy podział opiera się na sposobie ruchów i przekazie. Jakie są rodzaje tańca? Sprawdź i się zainspiruj.

Początki tańca nie są do końca znane, jednak źródła historyczne datują jego narodziny na pierwsze tysiąclecia p.n.e. Jeszcze przed wynalezieniem i popularyzacją pisma taniec był formą przekazu informacji, historii i legend. Opowiadał baśnie, zdradzał emocje i uczucia. Wykształtowane z czasem tańce plemienne wyrażały wdzięczność, wiarę, modlitwę i szczęście. Taniec jako forma obrzędu na stałe zapisał się w kulturze wielu krajów. Wraz z nim rozwijał się (głównie w czasach starożytnej Grecji i Rzymu) taniec-spektakl. Począwszy od sztuk Dionizosa wystawianych w antycznym teatrze poprzez współczesny balet, musical, taniec brzucha aż po pole dance – taniec udowadnia, że może być zarówno sztuką, jak i sportem. Postęp cywilizacji i wzrost świadomość wpłynęły na rozwój poszczególnych rodzajów tańca. Dzięki odmianom, które wpisują się w niemal wszystkie kultury i obrzędy świata, taniec stanowi uniwersalny język komunikacji.

Taniec dobry na wszystko. Dlaczego warto tańczyć?

Taniec to forma terapii, która ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie ciała, jak i psychiki. Jego uniwersalność tkwi w bogatej formie przekazu – tańczyć może każdy, bez względu na umiejętności, kondycję czy poczucie rytmu. Różnorodność rodzajów tańca stwarza nieograniczone możliwości wyrażania swoich emocji poprzez ruch.

Jakie zalety ma taniec?

  • To doskonały trening aerobowy, poprawiający kondycję ogólnorozwojową – pozytywnie wpływa na krążenie, pracę serca, pojemność płuc, dotlenienie i ukrwienie wszystkich narządów, mięśni, poprawia wydolność wydechową organizmu, odporność, a także zwiększa siłę.
  • Wpływa na elastyczność ciała oraz ukrwienie i sprężystość skóry, tym samym nadając jej młodszy wygląd; dodatkowo wypracowuje świadomość ciała – poprzez taniec dowiadujemy się, do czego zdolny jest nasz organizm i jak reaguje na poszczególne ruchy; uświadamia, jakie są nasze mocne i słabe strony, poprawia ogólną koordynację ruchową oraz balans.
  • Dodaje energii, poprawia koncentrację, walczy ze stresem, działa przeciwdepresyjnie, niweluje zmęczenie i ułatwia zasypianie.
  • Jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą – napędza metabolizm i pomaga walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej, a przy tym doskonale rzeźbi i wysmukla ciało.

Rodzaje tańca

Wszystkie rodzaje tańca zrodziły się jako odpowiedź na potrzebę wyrażenia emocji i rodzimej kultury. Klasyfikacji rodzajów tańca jest wiele i nie da się wymienić ich wszystkich, gdyż stale rodzą się nowe formy tańca, łączące w sobie elementy kilku różnych odmian. Taniec uzupełniają: odpowiedni strój, makijaż, fryzura, akcesoria. Historyczny taniec to przede wszystkim bogato zdobione stroje, które w połączeniu z ruchami miały tworzyć namiastkę teatru. Współcześni tancerze coraz częściej wyrażają swój taniec poprzez emocjonalne ruchy. Strój ma być jedynie tłem, dlatego współczesne tańce wykonywane są często boso i w obcisłych, czarnych strojach.

Rodzaj tańca klasycznego

Taniec klasyczny to różne formy baletu. Narodził się na dworze Ludwika XIV w czasach renesansu i – nie licząc drobnych modyfikacji – pozostał w swojej pierwotnej formie do dziś. To taniec subtelny, teatralny, wyrażający emocje w każdym najmniejszym ruchu. Taniec klasyczny jest wystawiany głównie na deskach teatru, udowadniając swoją wyjątkowość i nawiązanie do sztuk pięknych. Ponadczasowe Jezioro Łabędzie, Romeo i Julia oraz Dziadek do Orzechów to klasyka, która od lat porusza pokolenia.

Rodzaje tańca towarzyskiego

Taniec towarzyski to połączenie tańców salonowych (walca) z tańcami ludowymi, którego początki sięgają XX wieku. To klasyczne tańce w parze, które różnią się w poszczególnych regionach krokami, strojem i muzyką, do jakiej są wykonywane. Najpopularniejsze z nich to: cha-cha, samba, rumba, jive, tango, quickstep, salsa, swing, bachata, twist. Z czasem awansowały do miana tańców sportowych, których tancerze mierzą się ze sobą podczas turniejów tanecznych. W Polsce sportowy taniec towarzyski miał swój początek w 1956 roku.

Rodzaje tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny bardzo często oparty jest na freestyle’u. Tancerze na bieżąco wymyślają kroki i układy taneczne. Bardziej liczy się przekaz emocji i uczuć, niż skrupulatnie wykonywana choreografia. Rodzaj tańca ulicznego to połączenie elementów zaczerpniętych z tańców klasycznych i towarzyskich. Baletowe unoszenia, głębokie przeżywanie emocji niczym w stylu jazz, a także zabawa muzyką i ciałem, ewidentnie nawiązująca do tańca hip-hop. Często taniec nowoczesny to również rodzaj tańca solo, pojawiający się na sportowych turniejach.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości