Modern jazz - historia i charakterystyka tańca

Tancerka przy drążku baletowym.
Modern jazz - historia i charakterystyka tańca
Źródło: Isbjorn/Getty Images
Modern jazz to jedna z najpopularniejszych form tańca jazzowego wśród tancerzy na całym świecie. Modern jazz łączy techniki tańca klasycznego z zasadami modern i jazzową izolacją. Opiera się również na możliwościach ciała i wykonywaniu bardzo naturalnych ruchów.

Tancerz w modern jazz może wyrazić się na wiele sposobów. Korzysta z różnorodnych środków, przez które może pokazać swoją osobowość oraz prawdziwą naturę. Pomimo dużej dowolności, modern jazz jest tańcem bardzo wymagającym, dynamicznym i ekspresyjnym. Tancerz musi być silny, wysportowany i dobrze rozciągnięty.

Taniec modern jazz - jak to się wszystko zaczęło?

Aby zrozumieć, na czym polega modern jazz, należy chociaż na chwilę wrócić do korzeni, a więc do klasycznego tańca jazzowego. Został on zapoczątkowany pod koniec XIX wieku i rozwijał się przez całe kolejne stulecie. Jest to gatunek tańca, który łączy w sobie wiele elementów, m.in. baletowych i akrobatycznych. W tańcu jazzowym bardzo ważne są izolacje. Czym one są? Izolacją nazywa się poruszanie jedną częścią ciała w taki sposób, aby była ona niezależna od reszty ciała. Z klasycznego tańca jazzowego wywodzi się zarówno modern jazz, jak i lirycal jazz oraz latin jazz.

Taniec

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
6 letnia Martynka – wicemistrzyni świata w Jazz Mini
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
15-letnia mistrzyni tańca współczesnego
Taniec jako pasja i sposób na życie
Taniec jako pasja i sposób na życie
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
Na czym polega terapia tańcem i ruchem?
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
High heels dance, czyli taniec na szpilkach
Mistrzowski taniec na dzień dobry
Mistrzowski taniec na dzień dobry
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec” – wyjątkowy pokaz stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania
„Usłyszeć taniec”, czyli mistrzowie stepowania

Modern jazz połączył elementy klasycznego tańca jazzowego (przede wszystkim elementy baletu i izolacje) z elementami nowoczesnymi, w tym z akrobatyką. Modern jazz z całą pewnością jest bardziej ekspresyjny niż klasyczny taniec jazzowy. Tancerze bazują na kontraście i płynnie łączą szybkie ruchy z tymi bardzo spokojnymi. W klasycznym tańcu jazzowym nie ma pulsujących i nagłych ruchów, natomiast w modern jazzie występują często.

Nauka tańca modern jazz

Taniec jest doskonałą aktywnością dla osób w każdym wieku, należy jednak pamiętać, że modern jazz jest tańcem wymagającym i wiąże się z wykonywaniem obrotów, podskoków. Jest to również taniec ekspresyjny. Osoby posiadające problemy z układem ruchowym, szkieletowym bądź mięśniowym, mogą mieć pewne trudności.

Nauka modern jazz jest bardzo przyjemna, lecz i wymagająca. Polega ona nie tylko na ciężkiej pracy nad układem choreograficznym, ale przede wszystkim na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie i rozciągających. Stretching, ćwiczenia siłowe oraz ćwiczenia poprawiające koordynację to ważny element każdej lekcji. Aby zostać mistrzem w modern jazz konieczne są oczywiście ciężkie treningi, ale przede wszystkim liczy się pasja do tańca.

A jakie wybrać stroje do tańca modern jazz? To taniec nowoczesny, który nie wymaga formalnego ubioru. Tancerz musi czuć się swobodnie, nic więc nie powinno krępować jego ruchów. Dlatego też strój do modern jazzu jest zazwyczaj dość luźny. Mężczyźni mogą założyć wygodna bawełnianą koszulę, zaś kobiety decydują się najczęściej na wygodne body lub tiulową, krótką spódnicę. Często zakładane są także tuniki. A buty? Taniec jazzowy tańczy się boso lub w jazzówkach, czyli butach, które nie ograniczają ruchu stóp, co jest szczególnie istotne w tym tańcu.

Muzyka modern jazz to przede wszystkim takie grupy, jak Portico Quartet, Esbjörn Svensson Trio czy The Five Corners Quintet. Idealną muzyką do modern jazz są również utwory wielu piosenkarzy jazzowych (np. Keith Jarrett czy Dee Dee Bridgewater). Modern jazz można jednak tańczyć do innych gatunków muzycznych, nawet muzyki rockowej.

Modern jazz - taniec wymagający

Taniec modern jazz jest bardzo wymagający. Oprócz opanowania różnorodnych technik i doskonałej formy ciała koniecznie należy opanować elementy charakterystyczne dla tego tańca - przede wszystkim układy wykonywane na podłodze, nazywane elementami podłogowymi. Tancerz modern jazz musi do perfekcji opanować upadanie, które odpowiada za tworzenie ekspresji w tańcu. Musi opanować również naturalność ruchów swojego ciała. Jeżeli modern jazz ma wyrażać prawdziwe "ja" tancerza, musi on pokazać to, co wiarygodne i wychodzące z jego wnętrza. Ruchów nie należy ograniczać, ale nie można także dopuścić, by dominowały nad dynamiką. Dlatego tak ważna jest również kontrola ruchów i dynamiki.

Modern jazz to technika tańca, która pozwala wyzwolić emocje i pokazać osobowość tancerza. Nie jest on włożony w sztywne ramy i może pokazać ekspresyjność. Należy pamiętać, że taniec jazzowy, chociaż wygląda bardzo lekko i przyjemnie z perspektywy widza, jest jednym z najbardziej wymagających tańców. Techniki tańca jazzowego są tak wymagające, że często na skali trudności stawia się je zaraz po balecie. Tancerz powinien wykazywać się bardzo dużą sprawnością, siłą, a jego ciało musi być doskonale rozciągnięte. Modern jazz to taniec kontrastów, łączący dynamizm ze spokojnymi ruchami, gwałtowność ze spokojem i wyciszeniem oraz elementy tańca modern z technikami klasycznego tańca jazzowego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Isbjorn/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości