jazz

  jazz

  Tony Bennett to niekwestionowana legenda amerykańskiej piosenki jazzowej. Kochany przez kolejne pokolenia miłośników pięknych brzmień artysta 3 sierpnia skończy 95 lat. Dziewiętnastokrotny zdobywca nagrody Grammy tego dnia zagra też koncert "One Last Time" z Lady Gagą. Czy tytuł należy odczytywać jako zapowiedź końca kariery wybitnego muzyka?

  Jazz to taniec, który łączy w sobie elementy baletu, tańca akrobatycznego i tańca modern. Tancerze mogą w tańcu jazzowym w dużym stopniu improwizować, ponieważ ograniczają ich jedynie dwie rzeczy: rytm i policentryzm (zdolność izolowania poszczególnych części ciała). Jak tańczyć jazz?

  Wojciech Karolak, uznawany za jednego z gigantów polskiego jazzu, zmarł w wieku 82 lat. Był wybitnym kompozytorem, pianistą i saksofonistą. Prywatnie - mąż Marii Czubaszek. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz Hirek Wrona. Zmarłego muzyka wzruszającym wpisem pożegnała aktorka Maja Bohosiewicz.

  Dagadana to polsko-ukraiński zespół, który łączy w sobie folk, jazz oraz elektronikę. Grupa wydała właśnie nowy album. Czego możemy się po nim spodziewać? O tym opowiadały w Dzień Dobry TVN członkinie zespołu, Dagmara Gregorowicz i Dana Vynnytska.

  Chick Corea zmarł we wtorek, 9 lutego. Był amerykańskim pianistą jazzowym, pionierem muzyki fision, zdobywcą 23 nagród Grammy. Informację o śmierci legendarnego artysty potwierdził jego menadżer. Agencja AP podała, że muzyk chorował na rzadką odmianę nowotworu.

  Jazzowanki to po prostu piosenki dla dzieci z pokazywaniem. Za tym wspaniałym projektem stoi wokalistka i autorka piosenek - Magdalena Maduaka. W naszym programie wraz z rodziną opowiedziała o świątecznych jazzowankach, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

  Do najważniejszych gatunków muzycznych zaliczyć można m.in. rock, pop, rap, reggae, blues. Jednak nie można mówić tu o ścisłym podziale, gdyż według niektórych muzykologów granica między gatunkami a podgatunkami czy stylami jest bardzo płynna. Które gatunki muzyczne są więc najpopularniejsze?

  Na scenie Dzień Dobry TVN, z piosenką "Tell you who", wystąpił Jnr Robinson, wokalista z Wielkiej Brytanii. Posłuchajcie tych kojących dźwięków.

  Sarah McKenzie to australijska pianistka i wokalistka. Jej muzykę pokochały miliony ludzi na całym świecie. Mówi się, że będzie drugą Dianą Krall. Czy Sarah cieszy się z takiego porównania? Jakiej muzyki słucha? Ile miała lat, kiedy zaczęła grać na fortepianie? Na scenie Dzień Dobry TVN Sarah wykonała utwór Paris In the Rain.

  Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista, został dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival - imprezy, która zaczyna się już jutro i potrwa do soboty. Jaką rolę odgrywa w historii polskiego jazzu Sopot? Jacy artyści wystąpią podczas tego festiwalu? Kogo podziwia Greg Osby? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Grega Osby.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy zespół Kroki. Zagrali piosenkę "PS Freedom". Podoba się Wam?

  Ta historia - zdaniem Marcina Prokopa - zaczyna się, jak bajka Andersena. Była sobie dziewczynka, która śpiewała w pewnym zespole przyjemne, lekkie i łatwe piosenki. Po kilku latach wróciła na scenę jako dojrzała kobieta i wokalistka i nagrała świetną płytę. Nagrała ją ze światowej sławy muzykiem. Tą kobietą jest Sasha Strunin, a muzykiem - trębacz Gary Guthman, którzy wspólnie wystąpili na scenie Dzień Dobry TVN. Opowiedzieli też o swoim wspólnym projekcie.

  Harlem to jedna z najbardziej barwnych dzielnic Nowego Jorku i największa duma afroamerykańskiej społeczności. Od wielu lat jest ulubionym miejscem amerykańskich twórców. Postanowiliśmy ruszyć śladem artystów, dla których Harlem jest inspiracją i motorem do działania. Wśród nich był muzyk jazzowy Bill Saxton, szef kuchni Marcus Samuelsson i malarz uliczny Franco The Great.

  W ciągu ostatnich czterech miesięcy grała koncerty w Australii, Izraelu i Japonii, występując na głównych scenach największych festiwali jazzowych na świecie. Właśnie zaczęła trasę koncertową w Polsce. Z Anną Marią Jopek spotkała się Gabi Drzewiecka. Dziennikarka Dzień Dobry TVN usłyszała m.in. o koncercie, podczas którego artystka śpiewała siedząc w wannie i jej sposobie na krnąbrnych słuchaczy. Gabi dowiedziała się również, dlaczego artystka nie chce wystąpić w programach typu talent show.

  Zakopower pracuje nad nowym, zaskakującym projektem - kapela postanowiła wydać swoje utwory w wersji folkowo-jezzowej. W tym celu połączyła swoje siły z zespołem Atom String Quartet. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Sebastiana Karpiela-Bułeckę i przedstawiciela kwartetu Mateusza Smoczyńskiego, aby powiedzieli nam o szczegółach projektu i wzajemnych inspiracjach. Muzyka Zakopower zapytaliśmy również o uroki rodzicielstwa.

  Goście Dzień Dobry TVN: genialny amerykański saksofonista Branford Marsalis i równie genialna wokalistka Anna Maria Jopek planują wspólny projekt. Wraz ze znakomitymi polskimi muzykami stworzą jazzowy superband, który podczas koncertów interpretować będzie interpretować polską muzykę: klasyczną, jazzową i ludową. Zapytaliśmy ich, jak doszło do tej współpracy i jak Branford wspomina swoją pierwszą wizytę w Polsce.