jazz

  jazz

  Tony Bennett to niekwestionowana legenda amerykańskiej piosenki jazzowej. Kochany przez kolejne pokolenia miłośników pięknych brzmień artysta 3 sierpnia skończy 95 lat. Dziewiętnastokrotny zdobywca nagrody Grammy tego dnia zagra też koncert "One Last Time" z Lady Gagą. Czy tytuł należy odczytywać jako zapowiedź końca kariery wybitnego muzyka?

  Jazz to taniec, który łączy w sobie elementy baletu, tańca akrobatycznego i tańca modern. Tancerze mogą w tańcu jazzowym w dużym stopniu improwizować, ponieważ ograniczają ich jedynie dwie rzeczy: rytm i policentryzm (zdolność izolowania poszczególnych części ciała). Jak tańczyć jazz?

  Wojciech Karolak, uznawany za jednego z gigantów polskiego jazzu, zmarł w wieku 82 lat. Był wybitnym kompozytorem, pianistą i saksofonistą. Prywatnie - mąż Marii Czubaszek. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych dziennikarz Hirek Wrona. Zmarłego muzyka wzruszającym wpisem pożegnała aktorka Maja Bohosiewicz.

  Dagadana to polsko-ukraiński zespół, który łączy w sobie folk, jazz oraz elektronikę. Grupa wydała właśnie nowy album. Czego możemy się po nim spodziewać? O tym opowiadały w Dzień Dobry TVN członkinie zespołu, Dagmara Gregorowicz i Dana Vynnytska.

  Chick Corea zmarł we wtorek, 9 lutego. Był amerykańskim pianistą jazzowym, pionierem muzyki fision, zdobywcą 23 nagród Grammy. Informację o śmierci legendarnego artysty potwierdził jego menadżer. Agencja AP podała, że muzyk chorował na rzadką odmianę nowotworu.

  Jazzowanki to po prostu piosenki dla dzieci z pokazywaniem. Za tym wspaniałym projektem stoi wokalistka i autorka piosenek - Magdalena Maduaka. W naszym programie wraz z rodziną opowiedziała o świątecznych jazzowankach, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

  Do najważniejszych gatunków muzycznych zaliczyć można m.in. rock, pop, rap, reggae, blues. Jednak nie można mówić tu o ścisłym podziale, gdyż według niektórych muzykologów granica między gatunkami a podgatunkami czy stylami jest bardzo płynna. Które gatunki muzyczne są więc najpopularniejsze?

  Na scenie Dzień Dobry TVN, z piosenką "Tell you who", wystąpił Jnr Robinson, wokalista z Wielkiej Brytanii. Posłuchajcie tych kojących dźwięków.

  Sarah McKenzie to australijska pianistka i wokalistka. Jej muzykę pokochały miliony ludzi na całym świecie. Mówi się, że będzie drugą Dianą Krall. Czy Sarah cieszy się z takiego porównania? Jakiej muzyki słucha? Ile miała lat, kiedy zaczęła grać na fortepianie? Na scenie Dzień Dobry TVN Sarah wykonała utwór Paris In the Rain.

  Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista, został dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival - imprezy, która zaczyna się już jutro i potrwa do soboty. Jaką rolę odgrywa w historii polskiego jazzu Sopot? Jacy artyści wystąpią podczas tego festiwalu? Kogo podziwia Greg Osby? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał o to Grega Osby.

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy zespół Kroki. Zagrali piosenkę "PS Freedom". Podoba się Wam?