Summer Jazz Festival - jedno z najważniejszych jazzowych wydarzeń na mapie Polski

Saksofon
Summer Jazz Festival - co to za impreza? Poznaj historię tego wydarzenia
Źródło: krisanapong detraphiphat/GettyImages
Summer Jazz Festiwal to niezwykłe wydarzenie, które od wielu lat przyciąga latem do Krakowa fanów jazzowych brzmień. Koncerty odbywają się w ciągu miesiąca, zatem jest to wydarzenie o innej formule niż typowe kilkudniowe letnie festiwale muzyczne. Warto jednak przybyć do stolicy Małopolski choćby na kilka dni.

Na Summer Jazz Festiwal można zobaczyć zarówno stare pokolenie jazzmanów, jak i nowych twórców, czerpiących z różnorodnych gatunków. Jedno jest pewne – Kraków gości zawsze artystów najwyższej klasy.

Summer Jazz Festival - historia imprezy

Ten festiwal ma już wieloletnią tradycję i przez swój niezwykły charakter na stałe wpisał się w krakowski kalendarz letnich wydarzeń. Jego historia sięga roku 1996 i związana jest ściśle z Piwnicą Pod Baranami. To właśnie przy okazji obchodów 40-lecia tego klubu został zorganizowany pierwszy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami. Tę nazwę nosił aż do 2017 roku. Przez cały miesiąc w tej samej lokalizacji odbywały się koncerty jazzowe. Z każdym rokiem publiczność rosła, a występy z czasem zaczęto przenosić również do innych miejsc, m.in. do Opery Krakowskiej, Filharmonii, Radia Kraków, Centrum Manggha, ICE Kraków, Centrum Kijów oraz wielu krakowskich klubów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Muzyka

Alvaro Soler kocha wracać do Polski
Źródło: "Co Za Tydzień"
Alvaro Soler kocha wracać do Polski
Alvaro Soler kocha wracać do Polski
Wywiad z Jaredem Leto
Wywiad z Jaredem Leto
Agnieszka Chylińska o nowej płycie, macierzyństwie i swojej przemianie
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Kuba Badach o powrocie Poluzjantów
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Joanna Liszowska wystąpi na festiwalu w Sopocie
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Urszula Dudziak o koncertach z okazji 80 urodzin
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Światowej sławy polscy DJ-e. Kim jest duet Catz 'n Dogz?
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Sanah o śpiewaniu wierszy. "To było na wariata robione wszystko"
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Dawid Podsiadło o koncercie w Chorzowie
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Mery Spolsky zagrała koncert w Gdańsku
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Anita Lipnicka świętuje 25-lecie na scenie
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Ralph Kamiński zaprosił fanów na koncert w bajkowej scenerii
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Wyjątkowy koncert Riedel 4 Riedel
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
Tomasz Organek o nowej płycie: Jest troszkę inna
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
"Lady Pank" świętuje 40-lecie aktywności muzycznej
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Koncert grupy LemON odbył się po 435 dniach. Igor Herbut o emocjach na scenie
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Robert Gawliński wystąpił na koncercie z synem. "Fajna zabawa"
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Cleo ruszyła w trasę koncertową. Najpierw stara kopalnia węgla, a teraz Sopot
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Fisz Emade Tworzywo ruszają z nową trasą koncertową
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”
Andrzej Piaseczny o kameralnych koncertach: „Jestem strasznym gadułą”

Oprócz tego w ramach festiwalu zaczęły się odbywać duże koncerty plenerowe. I tak jest do dzisiaj. W związku z pojawieniem się międzynarodowych artystów oraz publiczności przyszedł czas na zmianę nazwy wydarzenia. W tym momencie Summer Jazz Festival jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych europejskich wydarzeń poświęconych temu gatunkowi muzycznemu. W tym momencie podczas imprezy odbywa się około 100 koncertów. Od 2001 roku na festiwalu wręczana jest nagroda – Jazzowy Baranek. Otrzymują ją artyści z krakowskiej sceny jazzowej, związani z Piwnicą pod Baranami.

Summer Jazz Festival - ile kosztują bilety?

Wszystkie koncerty festiwalu odbywają się w ciągu miesiąca. Wiele osób bierze udział tylko w części wydarzeń, nie przybywając do Krakowa na cały lipiec. Z kolei mieszkańcy mogą sobie pozwolić na większą swobodę w kwestii dobierania imprez, na których chcą się znaleźć. Organizatorzy nie przygotowali karnetów czy ofert promocyjnych, a uczestnicy muszą płacić za pojedyncze wejście na każdy koncert. Najwięcej festiwalowych występów odbywa się w krakowskich pubach.

Koszt biletu waha się od 30 do 60 zł, zależnie od lokalizacji. W niektórych miejscach wejście jest darmowe. Więcej kosztują bilety na duże koncerty z gwiazdami. W 2019 roku za wejście na występ Nigela Kennedy’ego i Mike’a Sterna trzeba było zapłacić 170 lub 220 zł (za lepsze miejsca). Z kolei koncerty specjalne, organizowane w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, łączyły się z wydatkiem 120 zł. Niewątpliwą gratką dla fanów był koncert skrzypków jazzowych w Studio S5 Radia Kraków, na który wstęp był wolny. Podobnie nie trzeba było kupować biletu, aby posłuchać występów na Rynku Głównym w Krakowie. Chcąc wziąć udział we wszystkich koncertach, należałoby liczyć się z wydatkiem rzędu 1000-2000 zł.

Summer Jazz Festival w Krakowie - dlaczego warto w nim uczestniczyć?

Nie sposób nie wspomnieć, że w przypadku tego festiwalu wielkie znaczenie ma magia miasta. Co roku stolica Małopolski przyciąga rzesze turystów, którzy upodobali sobie nie tylko rejony krakowskiego Starego Rynku, lecz także Kazimierz oraz Podgórze. Ciekawa oferta gastronomiczna, muzealna i kulturalna sprawia, że w tym mieście nie sposób się nudzić. Latem odbywa się w Krakowie więcej festiwali, zatem warto wcześniej zadbać o zakwaterowanie. Rezerwując noclegi wcześniej, można znaleźć naprawdę atrakcyjne cenowo oferty w centrum miasta. Warto jednak poszukać apartamentu lub hostelu w innych dzielnicach, które mają wyjątkowy klimat.

To przede wszystkim Kazimierz, pełen urokliwych uliczek, kawiarni, restauracji i pubów, w których również odbywają się festiwalowe koncerty. Od kilku lat na mapie Krakowa coraz bardziej widoczne jest Podgórze. Kładka Bernatka, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów, łączy dwie wspomniane wyżej dzielnice. Przyjeżdżając na Summer Jazz Festival, Kraków warto poznać również od strony kulinarnej. W ciągu dnia, czekając na wieczorne koncerty, można urządzić sobie spacer historycznymi ulicami miasta, szukając ulubionych restauracji. Leniwe popołudnie to także doskonała okazja na przechadzkę na bulwarach wiślanych oraz odwiedzenie dawnej siedziby królów. Zdecydowanie warto tam przyjechać również z tego powodu. Połączenie doznań muzycznych i podróżniczych brzmi niezwykle interesująco. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: krisanapong detraphiphat/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości