Pol’And’Rock Festival to impreza, która odbywa się na sporym obszarze, gdzie można znaleźć pole namiotowe oraz sklepy. To przede wszystkim wspaniałe koncerty oraz różnego rodzaju warsztaty. Uczestnicy mogą swobodnie poruszać się po całym terenie, samodzielnie wybierając, w jakim wydarzeniu chcą wziąć udział.
Historia Pol’And’Rock Festival - jak to się wszystko zaczęło?
Historia festiwalu sięga 25 lat wstecz. Pierwszy raz odbył się on w 1995 roku w Czymanowie. Na liście wykonawców znaleźli się polscy artyści, tacy jak Myslovitz, IRA, Nocna Zmiana Bluesa i Urszula. Hasłem przewodnim imprezy było: „Miłość, Przyjaźń, Muzyka”, które wykorzystywano również przez kolejne lata. Obecnie festiwal odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Zanim został tam przeniesiony, przez jakiś czas organizowany był w Żarach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Muzyka
Od samego początku na Pol’And’Rock bilety wstępu nie były potrzebne. Wszystkie koncerty oraz pole namiotowe po dziś dzień są dla wszystkich uczestników darmowe. Jurek Owsiak - pomysłodawca całego wydarzenia – chciał, aby festiwal był formą podziękowania dla wolontariuszy pracujących przy organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oczywiście zaproszeni zostali nie tylko oni, ale również wszyscy, którym były bliskie hasła przewodnie wydarzenia. Wiele osób, które wtedy miały wtedy po kilkanaście lat, do dziś przyjeżdża na ten festiwal. Dzięki temu obecnie bierze w nim udział zarówno młodzież, jak i starsze pokolenie. Można więc powiedzieć, że festiwal ten łączy pokolenia i stanowi swego rodzaju "pomost porozumienia" pomiędzy młodymi a starszymi. Jego uczestnicy pokazują też, że można dobrze się bawić niezależnie od wieku.
Pol’And’Rock - dojazd na festiwal
Obecna lokalizacja festiwalu sprawia, że wiele osób ma do pokonania naprawdę długą drogę. Kostrzyn nad Odrą położony jest tuż przy granicy z Niemcami, więc ułatwiony dojazd mają z kolei osoby przybywające z zachodu. Co roku w okresie festiwalu kursują specjalne pociągi, które dowożą uczestników do Kostrzyna. Ceny biletów są bardzo atrakcyjne, choć warunki – typowo studenckie. To jednak dobra okazja do poznania innych uczestników oraz wejścia w muzyczny klimat zabawy.
Osoby, które wybierają się na dawny Przystanek Woodstock samochodem, mogą na stronie festiwalu umieścić ogłoszenie na temat tego, skąd jadą oraz ile posiadają wolnych miejsc w aucie. Swoje ogłoszenie mogą opublikować również osoby poszukujące transportu samochodowego. Przed imprezą strona festiwalu zmienia się w platformę do kontaktu pomiędzy pasażerami i kierowcami. Wiele osób szuka na niej również kompanów do zabawy - szczególnie wtedy, gdy na festiwal wybierają się samodzielnie.
Pol’And’Rock - co zabrać i jak wygląda impreza?
Dawny Przystanek Woodstock to festiwal typowo plenerowy, z noclegami na polu namiotowym. Niezbędny jest zatem namiot, śpiwór, karimata lub mata do spania. Oczywiście w plecaku powinny znaleźć się również przybory higieniczne, ubrania na zmianę oraz nakrycie głowy w celu ochrony przed słońcem. W prowiant można zaopatrzyć się w lokalnych sklepach lub na terenie festiwalu. Napoje alkoholowe również kupuje się na miejscu, ale nie ma problemu z wnoszeniem własnych.
Działająca na Pol’And’Rock ASP, czyli Akademia Sztuk Przepięknych, organizuje różnego rodzaju wykłady i warsztaty - w tym przypadku mogą się przydać własne instrumenty muzyczne.
Osoby, które coś zgubiły podczas imprezy, powinny udać się do biura rzeczy znalezionych.
Choć na dawnym Woodstocku nie obowiązuje żaden dress code, nierzadko jego uczestnicy przygotowują na tę okazję specjalne festiwalowe stylizacje. Frędzle, cekiny, jeansowe szorty i kuse topy są charakterystyczne dla tego rodzaju imprez. Podczas festiwalu można również spotkać osoby przebrane za postaci z bajek i filmów, superbohaterów czy też różne ikony popkultury.
Niepełnosprawni na Pol’And’Rock Festival - co powinni wiedzieć?
Warto wspomnieć o tym, że festiwal podąża z duchem czasu i jest otwarty na wszystkich uczestników. Dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich Pol’And’Rock Festival przygotował specjalną platformę, z której bez problemu mogą oglądać to, co dzieje się na scenie. Niezwykle innowacyjnym rozwiązaniem są plecaki oferowane osobom niesłyszącym, które pozwalają na odbieranie dźwięków przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Dzięki temu mogą one wziąć udział w Pol’And’Rock Festival i bawić się na koncertach z przyjaciółmi.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pol'and'Rock Festival 2024. Znamy już pierwsze gwiazdy jubileuszowej 30. edycji. Kto pojawi się na scenie?
- Pol'And'Rock Festival. Miejsce o niesamowitej energii
- Wzięli ślub na Pol'and'Rock Festivalu. "Nigdy nie grały nam w duszy białe sukienki i rosoły"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/GettyImages