Od kilku lat w Gdańsku, w jeden z letnich weekendów, spotykają się fani szeroko pojętej muzyki alternatywnej. Soundrive Festival nie ogranicza się tylko do muzyki elektronicznej. Pojawiają się tu również brzmienia rockowe, a nawet rytmy z Ameryki Południowej.
Fani Soundrive Festival przybywają do Gdańska nie tylko ze względu na muzykę, ale też przestrzeń, w której odbywa się to wydarzenie. Industrialne wnętrza same w sobie stanowią niewątpliwą atrakcję, a teren dawnej Stoczni Gdańskiej robi naprawdę duże wrażenie. Co więcej, przyjeżdżają tu wykonawcy, których łączy to, że nie poddają się mainstreamowym trendom.
Soundrive Festival – co warto wiedzieć?
Festiwal na początku nosił nazwę Soundrive Fest. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku na terenie Adventure Park, w Gdyni-Kolibkach. Na początku było to więc wydarzenie bardziej związane z Gdynią i całym Trójmiastem niż z samym Gdańskiem. Entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność skłoniło organizatorów do przeniesienia festiwalu w inne miejsce. Od tamtej pory Soundrive Festival zaczął być organizowany w Gdańsku.
Obecnie festiwal jednoznacznie kojarzony jest z przestrzenią Stoczni Gdańskiej. Właśnie tu znajduje się klub B90, który jest głównym gospodarzem imprezy. Warto zaznaczyć, że w organizację włączył się Urząd Miasta Gdańsk. Z pewnością jest to jedno z tych wydarzeń, które są wizytówką Gdańska. Dzięki temu miasto kojarzone jest nie tylko z typowo turystyczną ofertą. Podczas festiwalu atrakcją są nie tylko zapraszani goście, ale i wyjątkowe miejsce, gdzie odbywa się całe wydarzenie.
Alternatywny Soundrive Festival w Stoczni Gdańskiej
Po przeniesieniu Soundrive Festival do Gdańska zyskał on nowy, industrialny charakter Obecnie koncerty odbywają się w czterech miejscach, usytuowanych w budynkach należących wcześniej do stoczni. Surowy charakter tej przestrzeni sprawia, że odbiór muzyki jest wzbogacony o kontekst architektoniczny. Główna scena Soundrive Festival znajduje się w klubie B90 w Hali Prefabrykacji. Beton, metal, oznaczenia pozostałe po działalności stoczni – wszystko to robi duże wrażenie, szczególnie na osobach, które przybywają tu po raz pierwszy. Na scenę zapraszani są doświadczeni artyści, którzy prezentują świadomą twórczość.
W klubie B90 znajduje się również scena boczna, na której występują młodzi artyści, będący często muzycznymi „odkryciami”, rozwijającymi swoją karierę i wracającymi niekiedy na scenę główną. Kolejna scena została umiejscowiona w budynku dawnego stoczniowego Wydziału Elektrycznego. Jest to idealne miejsce do zaprezentowania ambientowej muzyki i eksperymentalnych brzmień, które w połączeniu z niebanalnym, industrialnym charakterem wnętrza tworzą mieszankę nie do podrobienia. Klub B90 położony jest przy ulicy Elektryków, która przez całe lato gromadzi ludzi, przyciągając swobodną, niewymuszoną atmosferą. Mnóstwo leżaków i oferta gastronomiczna sprawiają, że można się tu dobrze zrelaksować w gronie znajomych. Każdego dnia festiwalu odbywają się tu DJ-skie sety, które prezentowane są na zakończenie koncertów. Ciepłe letnie noce sprzyjają słuchaniu muzyki na świeżym powietrzu.
Warto zaznaczyć, że sama Stocznia Gdańska ma duże znaczenie w kontekście historycznym. To tutaj odbyły się protesty oraz spotkania, które doprowadziły do niezależnych wyborów. Festiwal, którego odbiorcami są przede wszystkim młodzi ludzie, nadał jej tak naprawdę drugie życie. Organizatorzy pokazują w ten sposób, że tego typu industrialne miejsca można wykorzystywać na nowo.
Bilety i dojazd na Soundrive Festival
Bilety na festiwal można kupić przez internet, również z opcją wysyłki pocztą. Zwykle dostępne są zarówno jedno-, jak i dwudniowe karnety.
Dojazd na festiwal jest stosunkowo łatwy. Z największych ośrodków miejskich można tu dojechać autostradami i drogami szybkiego ruchu. Dostępnych jest również wiele połączeń kolejowych. Gdańsk jest miejscowością typowo turystyczną, zatem infrastruktura jest tu bardzo dobrze rozwinięta. Uczestnicy Soundrive Festival bez problemu zaparkują samochody w okolicy Ulicy Elektryków, również na przylegającym do terenu placu, gdzie parking jest darmowy, choć nie strzeżony. W okolicy jest wiele miejsc noclegowych – od hosteli, przez różne apartamenty na wynajem, po luksusowe hotele. Należy jednak pamiętać, że latem jest tu wielu turystów, więc o zakwaterowanie najlepiej jest zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Z centrum miasta można tu dotrzeć pieszo w dwadzieścia minut, ewentualnie dojechać taksówką.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Letnie festiwale muzyczne w 2024 roku. Gdzie będziemy się bawić w te wakacje? Kto wystąpi?
- Rozpoczynamy sezon festiwali. Jak się ubrać? "Kolorowe włosy i przesadny makijaż przeszły do historii"
- Tauron Nowa Muzyka - jaka jest historia tego wyjątkowego festiwalu? Co warto o nim wiedzieć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Flashpop/GettyImages