Baltic Opera Festival na wyjątkowych trzech scenach. Jednej z nich możesz się nie spodziewać

Baltic Opera Festival na wyjątkowych trzech scenach. Jednej z nich możesz się nie spodziewać
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trzy sceny Baltic Opera Festival
Trzy sceny Baltic Opera Festival
Pasja, miłość i muzyka rodziny Rucińskich
Pasja, miłość i muzyka rodziny Rucińskich
Polak szyje garnitury w Anglii dla gwiazd
Polak szyje garnitury w Anglii dla gwiazd
Polskie położne z niezwykłą misją w Afryce (napisy)
Polskie położne z niezwykłą misją w Afryce (napisy)
Niezwykłym autem po niezwykłe marzenia (napisy)
Niezwykłym autem po niezwykłe marzenia (napisy)
Młoda Polska: fascynacja drewnem Igora Polasiaka
Młoda Polska: fascynacja drewnem Igora Polasiaka
Bibliotekarka tworzy magiczne światy
Bibliotekarka tworzy magiczne światy
Rodzeństwo tworzy fantazyjne ubrania
Rodzeństwo tworzy fantazyjne ubrania
Pieszo przez Polskę w szczytnym celu (napisy)
Pieszo przez Polskę w szczytnym celu (napisy)
Wiek nie ma znaczenia, by spełniać marzenia
Wiek nie ma znaczenia, by spełniać marzenia
W kuźni muzycznych talentów
W kuźni muzycznych talentów
Emerytka marzy o skoku ze spadochronem z Willem Smithem (napisy)
Emerytka marzy o skoku ze spadochronem z Willem Smithem (napisy)
Polska rodzina samurajów
Polska rodzina samurajów
Mamy mistrza świata w grze na kotłach karaibskich
Mamy mistrza świata w grze na kotłach karaibskich
Baltic Opera Festival to nie tylko okazja do posłuchania muzyki poważnej w niezwykłych miejscach. To przede wszystkim możliwość doświadczenia specyficznego połączenia dźwięków, historii i ludzkiej solidarności. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest znany śpiewak operowy Tomasz Konieczny, który otworzył przed nami kulisy swojego życia.

Muzyka w sercu stoczni

Baltic Opera Festival odbędzie się już pod koniec lipca w Trójmieście. Na gości tego wyjątkowego wydarzenia czekają fascynujące koncerty aż na trzech scenach. Dyrektor artystyczny Tomasz Konieczny zdradził nam, że pierwszy z nich odbędzie się w stoczni CRIST w Gdyni. Ta miejska przestrzeń, która zwykle tętni życiem produkcji okrętów, zostanie na jeden wieczór przekształcona w salę koncertową. - Jestem przekonany, że ta muzyka zabrzmi tutaj wspaniale. Jest to szczególny koncert, szczególna okazja, szczególne miejsce. Mówię tutaj o całym Trójmieście, które jest przecież kolebką Solidarności - powiedział śpiewak operowy.

W programie koncertu znajdzie się IX Symfonia Beethovena, która stanowi hymn Unii Europejskiej. - 17 lipca to wszystko, co tutaj stoi, będzie wyczyszczone, posprzątane i tu powstanie rzeczywiście w tej hali normalna sala koncertowa - zaznaczył artysta.

Kolejnym miejscem, gdzie festiwal przeniesie swoje unikalne brzmienia, jest Opera Leśna. Ten zabytkowy obiekt, zbudowany w 1909 roku, znów ożyje na potrzeby opery po niemalże 50 latach przerwy. - Jest to niesamowite przeżycie. Muszę powiedzieć, że od pierwszego razu miałem to wrażenie. Również jest niesamowite z tego powodu, że można śpiewać bardzo cicho i wszystko słychać. To jest cecha bardzo dobrych teatrów operowych - powiedział Tomasz Konieczny. - Będzie tu można usłyszeć wykonanie opery "Turandot" Pucciniego - dodał.

Kolejnym niezwykłym miejscem, na którym odbędzie się Baltic Opera Festival jest Opera Bałtycka.

Opera nad polskim morzem

W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasza Koniecznego, który zdradził nam, jak wygląda życie śpiewaka operowego. Artysta przyznał, że to ,co najbardziej ceni w muzyce operowej, to wzruszenie porównywalne do przeżycia religijnego. - Mam okazję występować na bardzo dużych scenach operowych i tam czasami mamy do czynienia z przeżyciem duchowym. Wtedy publiczność płacze i my płaczemy, ale ludzie wychodzą z tego widowiska oczyszczeni - powiedział Tomasz.

Artysta, żeby móc zapewnić publiczności to niezwykłe doznanie musi przede wszystkim dbać o swój głos. Jak to robi? - Wszyscy mamy swoje tajemne sposoby, niektórzy pytają mnie czy piję jajka (...). Bardzo lubię zimną wodę, ale oczywiście higiena jest też bardzo ważna. Dodatkowo można się ubezpieczyć, ale jest to bardzo drogie. Ja nie jestem ubezpieczony - wyjaśnił.

Co fascynujące, Tomasz nie planował zostać śpiewakiem. - Robiłem wszystko, żeby nim nie zostać. Pojechałem na studia do Niemiec, byłem aktorem (...). Pamiętam, że mnie to przerażało, co kiedyś się działo na scenie operowej, ale to się bardzo zmieniło (...). Pojechałem jednak do Drezna na spektakl, to było "Wesele Figara" i szczena mi opadła. Oni świetnie śpiewali i świetnie grali - powiedział artysta.

O czym marzy Tomasz Konieczny? Zobacz cały materiał wideo.

DD_20240609_Opera_REP
Opera nad polskim morze
Źródło: Dzień Dobry TVN

Baltic Opera Festival 2024 - kiedy i gdzie się odbędzie?

Baltic Opera Festival 2024 to już druga odsłona tego wyjątkowego projektu. Odbędzie się w Trójmieście w dniach 20-25 lipca bieżącego roku. Widzowie, którzy zdecydują się na udział w festiwalu, będą mogli usłyszeć i zobaczyć przygotowanie specjalnie dla Festiwalu produkcje operowe z udziałem znakomitych solistów.

Organizatorem wydarzenia jest Opera Bałtycka w Gdańsku. Telewizja TVN jest natomiast jednym z partnerów medialnych.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Gondecka

Źródło zdjęcia głównego: OlaSkowron/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości