Domowa siłownia to marzenie wielu osób, pozwala zaoszczędzić czas, ćwiczyć o wybranych porach i we własnym tempie. Aby ją urządzić, trzeba wygospodarować odpowiednie miejsce, w którym będzie można ustawić sprzęt. Od czego zatem zacząć przygotowania przestrzeni do ćwiczeń?
Własna siłownia urządzona w domu to rozwiązanie, które posiada zarówno wiele zalet, jak i pewne wady. Przede wszystkim wymaga wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni na sprzęt do ćwiczeń, a także zakupu niezbędnych urządzeń. Założenie własnej siłowni wiąże się więc z pewnymi wydatkami. Z drugiej strony domowa siłownia umożliwia trenowanie w dowolnym czasie, na wybranym urządzeniu, co daje poczucie komfortu. Urządzenie siłowni w domu to również spore oszczędności i dość szybki zwrot z inwestycji.
Siłownia w domu – wady i zalety
Każdy, kto choć raz próbował bywać regularnie na siłowni, zastanawiał się zapewne, jak wygodne musi być posiadanie sprzętu do ćwiczeń w domu. Oczywiście o zorganizowaniu własnej siłowni mogą myśleć osoby, które dysponują pewną przestrzenią w domu oraz odpowiednimi funduszami. Urządzenie siłowni to wydatek, który może się jednak szybko zwrócić, biorąc pod uwagę koszt miesięcznego karnetu w renomowanym fitness klubie. Nie trzeba też kupować od razu wielu urządzeń do ćwiczeń, wystarczy kilka podstawowych lub nawet jedno wielofunkcyjne.
Najważniejszymi zaletami posiadania minisiłowni jest oszczędność czasu, komfort psychiczny i wygoda. To również brak konieczności stania w kolejkach, czekania na zwolnienie przyrządu, wychodzenia z domu i dojeżdżania do klubu. Wielu osobom będzie też dużo łatwiej skupić się na ćwiczeniach w odosobnieniu, ponieważ znika problem zażenowania i wstydu przed innymi ćwiczącymi. Niestety nie każdy będzie umiał sam zmotywować się do ćwiczeń, czy poprawnie trenować, czasem lepiej jest oddać się w ręce profesjonalnego trenera, który nada tempo ćwiczeniom i pokaże, jak je wykonywać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przygotowaniu minisiłowni w domowym zaciszu warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, aby wybór nie okazał się nietrafiony.
Domowa siłownia – jak zrobić, co kupić?
Pierwszym krokiem jest wybranie miejsca przeznaczonego na siłownię – może to być oddzielne pomieszczenie lub wydzielona część w większym pokoju. Ważny jest komfort ćwiczącego oraz pozostałych domowników, dlatego nie bez znaczenia jest rodzaj podłogi – dobrze, jeśli zastosowany jest materiał wyciszający odgłosy, np. skakania na skakance czy opuszczania sztangi. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się podkład z korka czy mata z gumy. Oczywiście przygotowując siłownię od podstaw, należy zadbać o wyciszenie ścian, a takżeodpowiednią wentylację i oświetlenie.
Niestety tego wszystkiego nie można dopilnować, jeśli siłownia będzie tylko niewielką przestrzenią wydzieloną w pokoju. Wtedy też nie każdy trening będzie możliwy, bo też niewiele sprzętu uda się tam ustawić. Wybór urządzeń uzależniony jest od posiadanych funduszy, a także od możliwości ćwiczącego – do siłowni z prawdziwego zdarzenia trzeba wstawić sporo urządzeń, a niekiedy zakupione zostają jedynie niewielkie hantle, stepper, drążek czy urządzenie wielofunkcyjne. Co może stać się wyposażeniem domowej minisiłowni?
- rower stacjonarny – dostępne są również modele składane; rowery wykorzystywane są do ćwiczeń aerobowych,
- bieżnia – pozwala poprawić kondycję, pozbyć się zbędnych kilogramów,
- orbitrek – łączy w sobie elementy jazdy na rowerze, ćwiczeń na bieżni i stepperze,
- stepper – z linkami, skrętny, ze słupkiem; ćwiczenia na nim poprawiają kondycję, ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej i zwalczanie cellulitu,
- atlas do ćwiczeń – wielofunkcyjny przyrząd sportowy umożliwiający ćwiczenie różnych partii mięśni,
- wioślarz magnetyczny – ćwiczenia na nim wzmacniają mięśnie, poprawiają wydolność, kondycję, pomagają spalać kalorie,
- ławeczka do ćwiczeń,
- piłka gimnastyczna,
- kettle, taśma, twister, agrafka, skakanka,
- drążek do ćwiczeń,
- hantle.
Wymienione urządzenia i przyrządy umożliwiają stworzenie profesjonalnej, dużej siłowni lub po prostu własnego miejsca do ćwiczeń.
Domowa siłownia bez sprzętu
Czy możliwe jest urządzenie siłowni domowej bez sprzętu? Nawet w sytuacji, gdy w domu nie ma miejsca, w którym można ustawić orbitrek czy rower stacjonarny, zawsze istnieje możliwość zorganizowania niewielkiej przestrzeni wystarczającej do rozłożenia maty do ćwiczeń czy ustawienia steppera. Niektóre sprzęty można składać, co umożliwia ich przechowywanie, inne mają rozmiary pozwalające na użytkowanie w naprawdę małych mieszkaniach. W codziennym treningu niezastąpione są piłki różnych rozmiarów, skakanki i mniejsze hantle. W każdym domu zmieści się twister czy kettle.
Planując zorganizowanie małej siłowni domowej, warto pomyśleć również o planie treningowym. To ważne, aby wiedzieć, jak skutecznie, efektywnie i bezpiecznie ćwiczyć. Dobrze jest zasięgnąć opinii profesjonalnego trenera, który podpowie, jak powinien wyglądać trening.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ćwiczenia, które można zrobić w domu. Przykłady
- 77-latka kiedyś była otyła, dziś kocha siłownię. Jak schudła?
- Kobiety mają dość molestowania na siłowni. Policja proponuje rozwiązania
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Ninoon/Getty Images