Elektrostymulator mięśni – urządzenie pomocne w rehabilitacji i podczas treningu EMS

Jak działa profesjonalny elektrostymulator mięśni?
Rollowanie, czyli automasaż mięśni
Źródło: Dzień Dobry TVN
Elektrostymulatory mięśni mają szerokie zastosowanie. Mogą okazać się pomocne podczas rehabilitacji oraz jako metoda uśmierzania bólu, dlatego chętnie sięgają po nie kobiety podczas porodu. Istnieją także specjalne treningi EMS, uważane za skuteczny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów i budowanie masy mięśniowej.

Elektrostymulator mięśni brzucha nie może zastąpić aktywności fizycznej – powinien jedynie ją wspierać, poprawiając efekty. Urządzenie można kupić w sklepach z akcesoriami medycznymi i rehabilitacyjnymi. Innym sposobem jest korzystanie z profesjonalnego elektrostymulatora mięśni w gabinecie fizjoterapii lub studiu fitness.

Jak działa elektrostymulator mięśni?

Elektrostymulator to niewielkie, przenośne urządzenie, do którego podłącza się elektrody umieszczane na ciele. Urządzenie generuje bezpieczne dla człowieka impulsy elektryczne, które stymulują włókna nerwowe. Rezultatem są skurcze mięśni. Zależnie od intensywności impulsów można osiągnąć efekt pobudzenia mięśni do wzrostu lub łagodzenia bólu mięśniowego. Profesjonalny elektrostymulator może mieć nawet kilkadziesiąt wbudowanych programów. Inaczej wygląda praca urządzenia podczas treningu, a inaczej w przypadku korzystania z funkcji łagodzenia bólu, odnowy biologicznej, masażu i rehabilitacji. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie możliwości ma konkretny model.

Elektrostymulacja mięśni jako skuteczna metoda rehabilitacji

EMS (Electrical Muscle Stimulation) jest cenioną metodą rehabilitacji, przebadaną klinicznie i stosowaną z dobrymi efektami w wielu gabinetach fizjoterapii. Sprawdzi się w przypadku dolegliwości bólowych, w zanikach mięśni, zapobieganiu zakrzepicy po zabiegach, przywracaniu ruchomości kończyn oraz jako łagodzenie skutków kontuzji. Urządzenie wspomaga działanie mięśni w sytuacjach, gdy intensywny ruch nie jest wskazany. Nie obciąża organizmu, szybciej aktywizuje mięśnie i skraca czas rehabilitacji. Elektrostymulator mięśni jest pomocny również podczas rehabilitacji osłabionych mięśni Kegla. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiety, szczególnie po porodzie i w starszym wieku. Elektrostymulacja mięśni Kegla jest wskazana przede wszystkim w przypadku nietrzymania moczu lub stolca, pęcherza nadreaktywnego, chronicznych bólów sromu i pochwy (vulvodynia) i obniżenia pochwy. Pojedynczy zabieg powinien trwać od 20 do 30 minut. Wykonuje się go poprzez wprowadzenie sondy do pochwy lub odbytu (w przypadku nietrzymania stolca) i uruchomienie odpowiedniego programu.

Profesjonalny elektrostymulator mięśni i nerwów jako pomoc w uśmierzaniu bólu

Jednym z podstawowych zastosowań urządzenia jest uśmierzanie bólu – przewlekłego lub ostrego. Można stosować zabiegi tego typu zarówno w gabinecie fizjoterapeuty, jak i samodzielnie w domu. Elektrostymulator mięśni i nerwów o zastosowaniu medycznym pozwala na emitowanie prądów TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), które są jedną z najskuteczniejszych niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Działanie opiera się na mechanizmie blokowania impulsów bólowych. Sprawdzi się między innymi w przypadku bólów menstruacyjnych, reumatycznych, bólów kręgosłupa, zębów czy po złamaniach. Zastosowanie urządzenia pozwala ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych i skrócić okres rehabilitacji. Prądy TENS stosuje się także jako jedną z metod łagodzenia bólu podczas porodu. Elektrody umieszcza się wtedy w części lędźwiowej pleców. To doskonały sposób szczególnie na uporczywe bóle krzyżowe, które mogą pojawić się podczas akcji porodowej. Urządzenie można kupić we własnym zakresie lub wypożyczyć – niekiedy taką możliwość oferują szkoły rodzenia. Zdarza się, że sprzęt jest na wyposażeniu porodówki.

Jak wygląda trening EMS, czyli z wykorzystaniem elektrostymulatora mięśni?

W ostatnich latach na popularności zyskują treningi EMS, cenione przez wiele osób za wyjątkową skuteczność. Treningi tego typu trwają zazwyczaj 20 minut i odbywają się raz w tygodniu. Podczas ćwiczeń na wybrane partie ciała zakłada się specjalną bieliznę i opaski, w których zamocowane są elektrody. Całość podłącza się do elektrostymulatora mięśniowego ustawionego na wybrany program. Osoba odbywająca trening ma za zadanie wykonywać proste ćwiczenia, na przykład półprzysiady czy przysiady wykroczne. W połączeniu z działaniem urządzenia intensywność pracy mięśni jest naprawdę wysoka. Jednocześnie minimalizuje się ryzyko kontuzji i przeciążenia.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości