Noworoczne wyzwanie "Healthy & Active". Trener radzi, jak rozluźnić mięśnie po treningu

Autor:
Justyna
Piąsta
Noworoczne wyzwanie DDTVN i Ani Lewandowskiej
Noworoczne wyzwanie DDTVN i Ani LewandowskiejDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Trwa noworoczne wyzwanie Dzień Dobry TVN i Anny Lewandowskiej pod hasłem "Healthy & Active". Chcemy was zachęcić do aktywności fizycznej i wprowadzenia zdrowych nawyków do swojej codzienności. Uczestniczką akcji jest Aleksandra Komuda, mama trójki dzieci. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, dlaczego postanowiła wziąć udział w naszej inicjatywie. Z kolei trener Paweł Raczyński wyjaśnił, jak poradzić sobie z tzw. zakwasami.

Noworoczne wyzwanie Dzień Dobry TVN i Anny Lewandowskiej

Aleksandra Komuda podjęła wyzwanie i zaczęła ćwiczyć. Choć ma trójkę dzieci, to znajduje czas na poranną aktywność fizyczną, dzięki której lepiej się czuje.

- Po urlopie to wyzwanie bardzo mnie zmotywowało, żeby znowu zacząć ćwiczyć. Można powiedzieć, że chciałam po prostu coś zrobić ze sobą - wyznała Aleksandra. - Zachęcam naprawdę wszystkich, kobiety, mamy, mężczyzn do tego, żeby ćwiczyć. To dobre rozwiązanie na bóle pleców, różne dolegliwości. Jest to super sprawa, ma się też dużo lepsze samopoczucie, więc zachęcam wszystkich - podkreśliła Komuda.

Kiedy zaczynamy przygodę ze sportem, to po kilku treningach mogą się pojawić tzw. zakwasy. Okazuje się, że to pojęcie często jest błędnie używane.

- To, co my potocznie nazywamy zakwasami, czyli np. po ciężkim wysiłku jesteśmy obolali, ciężko wstać, bolą nogi, to są tak naprawdę tzw. DOMS-y. To akronim od angielskich słów "delayed onset muscle soreness", czyli opóźniona bolesność mięśniowa - wyjaśnił Paweł Raczyński. - Natomiast zakwasy są w trakcie wysiłku, kiedy organizm podczas intensywnej pracy produkuje kwas mlekowy, czujemy palenie w mięśniach, nie możemy zrobić żadnego powtórzenia więcej. DOMS-y to mikrourazy tkanki mięśniowej, obrzęki, stany zapalne. To wszystko może brzmi strasznie, ale jest zupełnie naturalnym procesem - wyjaśnił trener Paweł Raczyński.

Jak rozluźnić mięśnie po treningu?

Paweł Raczyński wskazał, co może pomóc na obolałe mięśnie.

- Jeżeli już doprowadzimy do takich mikrourazów i nawet 3, 4, a nawet 7 dni po wysiłku czujemy obolałość, to idziemy w zimno. Może to być forma morsowania, maści albo spray'e chłodzące albo zimna woda, by te stany zapalne goić. Zimno ma taką naturalną tendencję. Po wysiłku warto się porozciągać, nawet 5-6 minut się porozluźniać, żeby ulżyć mięśniom. To może być zbawienne w kontekście tego, że za kilka dni ta obolałość będzie mniejsza, a być może nie będzie jej wcale - powiedział ekspert.

Trener w studiu Dzień Dobry TVN pokazał, jak poprawnie używać rollera, z którego warto korzystać po wysiłku. Zobacz materiał wideo.

Wyzwanie "Healthy & Active"

Dołącz do noworocznego wyzwania z Anną Lewandowską i Dzień Dobry TVN! Pokaż nam, jak ćwiczysz i wprowadzasz zdrowe nawyki, wrzucając na swoje social media filmiki lub zdjęcia z hasztagiem #pogodnitvn. Być może to Ciebie odwiedzimy z kamerą! Treningi i porady znajdziesz na naszej stronie dziendobry.tvn.pl.

Regulamin castingu Health & Active

Klauzula Informacyjna do castingu Health & Active

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East NEws

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości