Nordic walking w Orłowie
Nordic walking wciąż kojarzy się z aktywnymi seniorami, którzy przy pomocy dwóch kijków przemierzają parkowe alejki. Tymczasem okazuje się, że sport ten to doskonały sposób na utrzymanie formy niezależnie od wieku. Trzeba jednak pamiętać o kilku aspektach.
- Wyróżniamy trzy sposoby doboru kijów - wyjaśnia Beata, trenerka nordic walkingu. - Jeżeli chodzi o poziom zdrowotny, to jest to przelicznik 0,66 w stosunku do wysokości ciała, poziom fizyczny dla bardziej zaawansowanych to 0,68 razy wysokość ciała i dla sportowców, którzy oczekują więcej od tej aktywności fizycznej to jest 0,70 razy wysokość ciała.
Od czego zacząć przygodę z nordic walking
Na pierwszy trening warto wybrać się na zajęcia z instruktorem, który doradzi w sprawie zakupu kijków oraz ich optymalnej wysokości. Tak jak przed każdym wysiłkiem, nie można zapominać o rozgrzewce.
- Ruch jest w nordicu naprzemianstronny. Pamiętamy, że w momencie wbicia kija jest ręka zaciśnięta na rękojeści - instruuje trenerka. - W momencie, kiedy ręka przechodzi przez linię biodra, otwieramy naszą dłoń. To ma być ruch wahadłowy.
Nordic walking uruchamia 95 proc. mięśni, wspaniale wspomaga koordynację, przyśpiesza metabolizm i uczy prawidłowej postawy w czasie chodzenia. A skąd już prosta droga do zdrowia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl
Zobacz także:
- To nie będzie dla nas łatwy czas, czeka nas wiele lęków i stresu. Poznaj horoskop miesięczny na listopad
- Grzyb, wilgoć i gryzonie. "Szczury zrobiły dziurę w suficie i spadały nam na stół"
- "Lektura obowiązkowa". Znamy datę premiery nowej powieści Camilli Läckberg. Autorka bestsellerów w szczerej rozmowie
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN