Urlop od dziecka – czy tak można?
Zdaniem ekspertki, każdy ma prawo do urlopu i odpoczynku w takim zakresie, w jakim potrzebuje. - Jeśli chodzi o mamy, to od razu zahaczmy proszę o tatusiów, bo oni też mają prawo do odpoczynku i to należy do zadań pary, która wychowuje dziecko, jak oni ustalą jak odpoczywają. Tak naprawdę jest to indywidualna decyzja, ich indywidualne spojrzenie na to, jak odpoczywają, czego potrzebują.
Prowadzące przytoczyły komentarze, jakie pojawiają się w sieci odnośnie do pozostawienia dzieci w domu i wyjechania samej lub z mężem na wakacje.
"Ja sobie nie wyobrażam, nawet na jeden dzień. To wszystko tak szybko mija. Jestem matką trzech chłopców. Lubię być ze swoimi dziećmi". Czy zatem mama lub tata, który wyjeżdża bez dziecka, nie lubi swojego dziecka?
- Nie, absolutnie to nie oznacza, że nie lubi, nie kocha i na pewno nie porzuca swojego dziecka. Myślę, że lęk, który gdzieś tworzy się wokół odpoczynku bez dziecka zahacza troszeczkę o takie myślenie, że "ja je opuszczam, ja je krzywdzę". (...)Czy my to w ogóle słyszymy? Jak my kobiety potrafimy o sobie myśleć – że "ja powinnam być bardziej perfekcyjna, nie mogę być wystarczająco dobrą mamą, tyko powinnam robić wszystko idealnie, wręcz perfekcyjnie" i to niestety obciąża kobiety – zauważa ekspertka.
Dlaczego tak łatwo oceniamy podejście innych?
Kolejny komentarz, jakie przytoczyły prowadzące brzmiał: "Tak, ty uwolnisz głowę, a dziecku zafundujesz traumę separacji. Poczytaj trochę o psychologii rozwojowej, kobieto". Czy takie rozstanie faktycznie może ciążyć dziecku przez całe życie?
Ekspertka wyjaśnia, że wszystko zależy od pociechy, rodziny i tego, jak więzi rodzinne wyglądały do tej pory. Jeżeli zakładamy, że więzi są prawidłowe, a dzieckiem w sposób efektywny potrafi zająć się także babcia, niania czy ktoś bliski dla malucha, to nie ma mowy o żadnej traumatyzacji. Gdybyśmy jednak podrzucili dziecko do kogoś obcego na trzy tygodnie, wtedy mówimy o czymś zupełnie innym. Ufamy jednak, że mama i tata dobrze wiedzą, jak pociecha radzi sobie w sytuacji bez rodzica.
- Nadal podkreślam, że to nie jest decyzja mamy, ale decyzja mamy i taty, co oni robią i jak wypoczywają. Nie porzucajmy też tych ojców – uważam, że oni są w ogóle na straconej pozycji dlatego, że kulturowo jakoś mało im się przypisuje opieki nad dziećmi - dodaje Monika Perkowska.
Dlaczego tak bardzo lubimy więc narzucać wszystkim swoje zdanie? Psycholog wyjaśnia, że może wynikać to z pewnych zwyczajów w naszej kulturze, czy z tego, jak ze sobą rozmawiamy. Dzieci są czasami traktowane jak dobro wspólne, w które każdy może się wtrącić. Zdaniem kobiety jest to odrobinę staromodne podejście, któremu sprzeciwiają się młodzi rodzice, stawiając swoje własne, zdrowe granice.
Jak przygotować 3-, 4-letnie dziecko na wyjazd rodziców?
Jak twierdzi ekspertka, najważniejsze na początek jest to, by dziecko przebywało z innymi ludźmi. Problem pojawi się, jeżeli do momentu wyjazdu przebywało tylko z rodzicami. Staramy się więc kontaktować malucha z osobami bliskimi – jak ciocie, babcie czy nianie. Jak powinien wyglądać dzień wyjazdu? Czy mówimy dziecku, ile dni nas nie będzie i sugerujemy odliczanie?
- Po prostu mówimy, że wyjeżdżamy, do zobaczenia kochanie i tyle. To zależy, na ile chcemy, żeby dziecko odliczało, zaznaczało w kalendarzu. Raczej bym nie polecała tej metody, dlatego, że jest pod opieką bardzo dobrej, wspaniałej i opiekuńczej osoby i oni sobie już tam poradzą, oni po swojemu sobie spędzą ten czas. Nie napędzałabym tej tęsknoty i lęku w dziecku – twierdzi kobieta.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
- Czy dzieci powinny dostawać pieniądze za pomoc w domu? Psycholożka rozwiewa wątpliwości
- Ósmoklasiści mogą mieć problem z dostaniem się do wymarzonego liceum. Co na to ministerstwo edukacji?
- Twoje dziecko właśnie uczy się pierwszych słówek? Te sposoby ułatwią proces komunikacji
Autor: Sylwia Wołoch
Źródło: Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News