Rośnie przemoc i agresja w szkołach. Jak reagować, gdy nasze dziecko mówi o problemach z rówieśnikami?

MOPI9922_Easy-Resize
Źródło: Dzień Dobry TVN
Reagujemy na przemoc w szkole
Reagujemy na przemoc w szkole
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Bulwersująca sprawa 9-letniej uczennicy pobitej przez chłopca w świetlicy szkoły w Kaliszu skłania nas do dyskusji na temat przemocy rówieśniczej. Agresja, współzawodnictwo, zazdrość, walka o pozycję w grupie, to tylko niektóre z powodów niepokojących napięć między uczniami polskich szkół. Z jakimi wyzwaniami mierzą się rodzice, a z jakimi nauczyciele? Na to i inne pytania odpowie Krzysztof Obrębski, specjalista-pedagog, kurator sądowy oraz Anna Babicka-Wirkus - Dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

9-latka pobita przez ucznia – sprawa trafiła do sądu

Do zdarzenia doszło w kwietniu 2019 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 na w Kaliszu. 9-letnia Lena bawiła się klockami. Rok starszy uczeń niespodziewanie podszedł do niej i zrzucił klocki ze stolika. Kiedy mała Lena wstała, uczeń złapał ją za krocze, a następnie uderzył pięściami w twarz.

O zdarzeniu powiadomiono ojca dziewczynki, jednak zdaniem mężczyzny szkoła nie wypełniła wszystkich funkcji. Nie wezwano pogotowania, a na terenie placówki nie było też pielęgniarki.

- Nie było żadnej reakcji szkoły. Upłynęły 3 lata, a ja do dzisiaj nie usłyszałem słowa - przepraszam. Cała to nagłośnienie w mediach miało służyć temu, żeby ci rodzice uwierzyli w to, że jeżeli dzieciakowi dziej się krzywda w szkole, trzeba reagować- powiedział Mariusz Chlebowski, tata pobitej w szkole dziewczynki.

Sprawa trafiła do sądu. Ojciec dziewczynki postanowił piętnować takie zachowania. - Proces trwał 3 lata, mamy już prawomocny wyrok. Nakazem sądu rodzinnego dzieciak, który zaatakował moją córkę, trafił do szkoły specjalnej – dodał Mariusz Chlebowski.

 Konflikty w szkole nabierają mocy

Konflikty w szkołach zawsze były i będą. Powodem jest życie w grupie społecznej o różnych systemach aksjologicznych. W ostatnim czasie obserwuje się jednak wzmożoną agresję wśród dzieci. Oprócz przemocy fizycznej pojawia się także przemoc słowna, psychiczna, ekonomiczna, czy seksualna.

Hejt jest powszechny, a szczególnie w szkołach. Mamy do czynienia z tym zjawiskiem w każdej placówce. Zjawisko przemocy jest zjawiskiem, które powoduje, że młody uczeń jest zagubiony. Między uczniami dochodzi też do przemocy rówieśniczej, która powoduje, że w młodym obywatelu trudności w adaptacji. 
- powiedział Krzysztof Obrębski, kurator sądowy.

Skupiamy się na tym, co dzieje się z osobą, która jest prześladowana. Mniej skupiamy się na agresorach, którzy też z jakiegoś powodu są agresywni. Przemoc ta nie bierze się u nich znikąd. Co więc mogą zrobić rodzice jednej i drugiej strony?

Agresja w szkole – reakcja rodziców

Rolą rodzica jest rozpoznanie poziomu konfliktu i odpowiedzialne wsparcie swojego dziecka. Najważniejsza jest jednak relacja między dzieckiem a rodzicem/wychowawcą. Powinna być ona oparta na zaufaniu i otwartości. Wówczas dziecko przyjdzie i opowie rodzicowi/nauczycielowi o problemie, z jakim się zmaga w szkole, a to powinno skutkować natychmiastową interwencją, zanim problem się pogłębi.

- Musimy się o tym dowiedzieć, że dziecko jest ofiarą lub sprawcą przemocy. Powinniśmy udać się do wychowawcy, który może pełnić rolę mediatora między rodzicami uczniów. Jeśli zaangażujmy wychowawcę, psychologa, pedagoga to zbudujemy sobie zespół wsparcia, który będzie mógł zakończyć występowanie przemocy. Uchronimy nasze dziecko przed dalszymi konsekwencjami emocjonalnymi – powiedziała Anna Babicka-Wirkus - Dyrektor Instytutu Pedagogiki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Jak pedagog może pomoc w rozwiązaniu konfliktu? Placówki oświatowe mają obowiązek być przygotowane na pełnienie roli profilaktycznej w zaistniałych konfliktach. Każda szkoła powinna zawrzeć odpowiednie procedury dotyczące sytuacji konfliktowej.

- Przede wszystkim pedagog rozmawia z młodą osobą. Jego zadaniem jest zadawanie jak największej liczby pytań, żeby się jak najwięcej dowiedzieć. Ważne też, aby osoba pokrzywdzona znała zdanie drugiej strony. To jest kluczowe przy rozwiązywaniu konfliktów – podsumował Krzysztof Obrębski, specjalista-pedagog, kurator sądowy.

DD_20220911_Szkola_REP
Przemoc w szkole - jak reagować?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!