Jak dogadać się z nastolatkiem?
Nastolatkowie często mają poczucie, że nikt ich nie rozumie, że są osamotnieni, a w szkole i w domu mają więcej obowiązków niż praw. Dr Mikołaj Marcela, autor książki pt. "Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem" wychodzi naprzeciw młodym ludziom, ale też i ich rodzicom, i stara się wyjaśnić, jakie są potrzeby młodzieży i co dorośli mogą zrobić, by lepiej ich rozumieć.
- My żądamy od nastolatków bardzo często czegoś, na co oni nie są gotowi zarówno, jeśli chodzi o naukę, jaki o pewne zachowania. Z naszej perspektywy wszystko jest proste. My wiemy, jak mają się zachować. Natomiast z ich perspektywy to wygląda zupełnie inaczej. To nie dlatego, że są niegrzeczni, nie chcą współpracować z nami, tylko dlatego, że po prostu nie są gotowi na pewne rzeczy. Ostatnio czytałem takie słowa, że nastolatkowie to najbardziej niezrozumiana grupa społeczna. My z jednej strony traktujemy ich jak dzieci, a z drugiej strony oczekujemy, że będą się zachowywać jak dorośli - powiedział dr Mikołaj Marcela.
Autor w swojej książce opisuje, jakie zmiany zachodzą w życiu młodego człowieka. O tym rzadko się mówi na etapie edukacji.
- Może lepiej powiedzieć nastolatkom, co się dzieje z ich ciałem, z ich umysłem i jak mogą odnaleźć się w tym trudnym dla siebie etapie, jeśli nie mają wsparcia rodziców. To jest książka przede wszystkim dla nastolatków z dużą ilością porad. (...) Myślę, że to też świetna książka dla rodziców, która w prosty sposób porusza tematy, o których, niestety, na ogół nie mówimy w szkołach, np. co się dzieje z mózgiem na konkretnym etapie naszego życia i jak to wpływa na to, jakimi jesteśmy ludźmi - stwierdził.
Jak zrozumieć nastolatka?
Wielu młodych ludzi odczuwa na co dzień ogromną presję. Wymaga się od nich, by zdobywali bardzo dobre oceny w szkole, by uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne. W tej pogoni nastolatkowie nie mają możliwości, by lepiej poznać samych siebie.
- Pamiętajmy, że dzieci i młodzież, jakkolwiek chcielibyśmy to wypierać, coraz więcej się uczą i coraz dłużej siedzą nad lekcjami w domu. Coraz mniej się bawią, mają coraz mniej czasu na swobodne odkrywanie tego, kim są, na swobodne spotkania. Ja jako nastolatek miałem mnóstwo czasu. Mogłem przez 5 godzin grać na perkusji, potem miałem czas wieczorem dla siebie. A dziś, jak rozmawiam z nastolatkami, to oni często do 22:00 uczą się, odrabiają lekcje, a potem idą spać albo grają na komputerze, oglądają serial, żeby trochę odpocząć. Wszyscy i tak na nich narzekają, że chodzą za późno spać - podsumował dr Mikołaj Marcela.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Miley Cyrus ponownie uderza w niewiernego byłego męża? W najnowszej piosence nie przebiera w słowach
- John Travolta rozpłakał się na Oscarach. Nie wytrzymał, gdy wspominał przyjaciółkę
- Ma 60 lat i właśnie odebrała Oscara. "Nie dajcie sobie wmówić, że wasz moment świetności już minął"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News