Dlaczego rodzicom trudno się dogadać z nastolatkami? "Najbardziej niezrozumiana grupa społeczna"

Źródło: Dzień Dobry TVN
O co chodzi nastolatkom?
O co chodzi nastolatkom?
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Już nie są dziećmi, ale jeszcze nie można ich określić mianem dorosłych. Nastolatkowie potrafią się buntować, chcą forsować swoje zdanie w dyskusjach, co dla rodziców bywa nie do przyjęcia i prowadzi do kłótni. Jak zatem porozumieć się z młodzieżą i odnaleźć wspólny język? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Mikołaj Marcela, nauczyciel akademicki i pisarz.

Jak dogadać się z nastolatkiem?

Nastolatkowie często mają poczucie, że nikt ich nie rozumie, że są osamotnieni, a w szkole i w domu mają więcej obowiązków niż praw. Dr Mikołaj Marcela, autor książki pt. "Wszystko, czego ci nie mówią, gdy jesteś nastolatkiem" wychodzi naprzeciw młodym ludziom, ale też i ich rodzicom, i stara się wyjaśnić, jakie są potrzeby młodzieży i co dorośli mogą zrobić, by lepiej ich rozumieć.

- My żądamy od nastolatków bardzo często czegoś, na co oni nie są gotowi zarówno, jeśli chodzi o naukę, jaki o pewne zachowania. Z naszej perspektywy wszystko jest proste. My wiemy, jak mają się zachować. Natomiast z ich perspektywy to wygląda zupełnie inaczej. To nie dlatego, że są niegrzeczni, nie chcą współpracować z nami, tylko dlatego, że po prostu nie są gotowi na pewne rzeczy. Ostatnio czytałem takie słowa, że nastolatkowie to najbardziej niezrozumiana grupa społeczna. My z jednej strony traktujemy ich jak dzieci, a z drugiej strony oczekujemy, że będą się zachowywać jak dorośli - powiedział dr Mikołaj Marcela.

Autor w swojej książce opisuje, jakie zmiany zachodzą w życiu młodego człowieka. O tym rzadko się mówi na etapie edukacji.

- Może lepiej powiedzieć nastolatkom, co się dzieje z ich ciałem, z ich umysłem i jak mogą odnaleźć się w tym trudnym dla siebie etapie, jeśli nie mają wsparcia rodziców. To jest książka przede wszystkim dla nastolatków z dużą ilością porad. (...) Myślę, że to też świetna książka dla rodziców, która w prosty sposób porusza tematy, o których, niestety, na ogół nie mówimy w szkołach, np. co się dzieje z mózgiem na konkretnym etapie naszego życia i jak to wpływa na to, jakimi jesteśmy ludźmi - stwierdził.

Jak zrozumieć nastolatka?

Wielu młodych ludzi odczuwa na co dzień ogromną presję. Wymaga się od nich, by zdobywali bardzo dobre oceny w szkole, by uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne. W tej pogoni nastolatkowie nie mają możliwości, by lepiej poznać samych siebie.

- Pamiętajmy, że dzieci i młodzież, jakkolwiek chcielibyśmy to wypierać, coraz więcej się uczą i coraz dłużej siedzą nad lekcjami w domu. Coraz mniej się bawią, mają coraz mniej czasu na swobodne odkrywanie tego, kim są, na swobodne spotkania. Ja jako nastolatek miałem mnóstwo czasu. Mogłem przez 5 godzin grać na perkusji, potem miałem czas wieczorem dla siebie. A dziś, jak rozmawiam z nastolatkami, to oni często do 22:00 uczą się, odrabiają lekcje, a potem idą spać albo grają na komputerze, oglądają serial, żeby trochę odpocząć. Wszyscy i tak na nich narzekają, że chodzą za późno spać - podsumował dr Mikołaj Marcela.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości