Zabawy dla młodzieży – w domu, w szkole i na wyjeździe. Jak warto spędzić ze sobą czas?
Gdy szykuje się wspólna wycieczka, warto wyposażyć się w katalog zabaw integracyjnych dla dzieci i młodszej młodzieży. Do tradycyjnych zabaw integracyjnych dla młodzieży należą m.in. gry wykorzystujące tylko kartkę papieru, np. "wesołe odpowiedzi", "pisanie po ciemku", "statki" czy słynne "państwa-miasta".
W dobie wszechobecnego internetu i nowych technologii łatwo można zapomnieć o tradycyjnych zabawach dla młodzieży, dzieci, a nawet dorosłych. Niektóre z nich z powodzeniem dostarczały rozrywki naszym rodzicom, dziadkom i babciom i nadal mogą stanowić świetną alternatywę dla spędzania czasu przed komputerem. Jednym z atutów tradycyjnych gier i zabaw dla młodzieży jest fakt, że zwykle do ich przygotowania nie potrzeba niczego oprócz chęci i obecności kilku osób. Często pełnią także niezwykle ważną funkcję integracyjną. Do popularnych zabaw grupowych dla młodzieży należy np. gra w "wesołe odpowiedzi". Potrzeba do niej tylko kilku kartek i czegoś do pisania. Gracze na kartkach zapisują pytania, które po zgięciu kartki przekazują kolejnym uczestnikom. Ci natomiast zapisują swoje odpowiedzi. Na końcu odczytuje się pytania i odpowiedzi, czemu często towarzyszą wybuchy śmiechu. Podobnym przykładem śmiesznej zabawy integracyjnej dla młodzieży jest gra w ciemności, zwana "pisaniem po ciemku". Jej zasady polegają na tym, że jeden z uczestników dyktuje innym wybrane przez siebie zdanie. Wygrywa ta osoba, która zapisze je jak najbardziej czytelnie i poprawnie. Doskonałym sposobem na zabawę z wykorzystaniem wyłącznie kartki papieru mogą być "statki", "kalambury", "gra w wisielca" czy "państwa-miasta". Tego rodzaju gry pozwalają spędzić czas w miłej atmosferze, a im więcej uczestników, tym dłużej może się toczyć wybrana gra. To świetne zabawy dla młodzieży w domu , ale przy dogodnych warunkach pogodowych można przenieść się np. do ogródka lub pobliskiego parku. Jedną z bardziej popularnych i niewątpliwie integracyjnych zabaw imprezowych dla młodzieży jest słynna gra "prawda lub wyzwanie". Polega na tym, że uczestnicy wzajemnie i w wybranej kolejności dzielą się zwierzeniami (wariant "prawdy") lub zobowiązani są do wykonania jakiegoś zadania (wariant "wyzwania"). Każdy z uczestników sam wybiera, na który wariant jest gotowy, co nadaje zabawie jeszcze bardziej imprezowy i towarzyski charakter. Oczywiście fajne zabawy młodzieżowe to także wszystkie te, które wymagają aktywności fizycznej (najlepiej na zewnątrz). Młodsze nastolatki, zwłaszcza dziewczynki, z przyjemnością zagrają w klasy. Do takiej zabawy wystarczy tylko kawałek chodnika i kreda do rysowania. Wśród chłopców, choć nie tylko, dominuje piłka nożna, ale także koszykówka lub zbijak. Zwłaszcza ta ostatnia zabawa z piłką dla młodzieży może być bardzo atrakcyjna. Wśród gier i zabaw dla młodzieży gimnazjalnej , a właściwie licealnej, dominują gry oparte na elektronice, czyli gry komputerowe lub gry i aplikacje na telefon komórkowy. Nie oznacza to jednak, że współczesnych dobrodziejstw techniki nie można wykorzystać w kreatywny sposób. Przykładem może być gra w zgadywanie melodii, polegająca na ustawieniu w komputerze lub innym urządzeniu ścieżki dźwiękowej i odgadywaniu przez uczestników zabawy tytułów piosenek po zaledwie kilku taktach.
Zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży w młodszym wieku
Integracja jest niezwykle ważnym elementem socjalizacji i rozwoju społeczno-emocjonalnego każdego małego człowieka. Świetną grupową zabawą dla młodzieży i dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest gra w "kabel". Uczestnicy ustawiają się w linii, a pierwszy z nich przekazuje wymyślone zdanie drugiej osobie, ta kolejnej i w taki sposób do końca. Zwykle ostatnia osoba w szeregu powie zupełnie inne zdanie niż to przekazane na początku. Dla dzieci fajnym pomysłem na zabawę może okazać się z pozoru zwykłe podawanie przedmiotu. Dzieci ustawione w kole przekazują sobie przedmiot w ustalony sposób, jakby był np. kruchy, gorący, lekki lub ciężki. Odbywająca się w domu lub na świeżym powietrzu zabawa w "dodaj swój ruch" promuje z kolei kreatywność i ruch fizyczny. Do pierwszego ruchu (może być taneczny, ale nie musi) każdy z uczestników dodaje własny, a zabawa kończy się w momencie, gdy ktoś nie jest w stanie powtórzyć sekwencji lub nie pamięta jej części.
Zobacz także:
- Lekarze nie dawali im szans. Bliźnięta ważyły łącznie 750 gramów
- Migdałowa mama - nowy trend z TikToka stosuje coraz więcej rodziców. "Jest to jak najgorsze podejście"
- Poważne konsekwencje dla pandemicznych dzieci. "Moja córka histeryzowała na widok obcych ludzi"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images