Śmieszne zabawy integracyjne dla młodzieży i dzieci – rozrywka bez zbędnych gadżetów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Gry i zabawy z historią w tle
Gry i zabawy z historią w tle
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Śmieszne zabawy integracyjne dla młodzieży słusznie mogą się kojarzyć z każdą udaną wycieczką, pobytem na kolonii lub obozie. W czasach tak olbrzymiej popularności internetu i nowych technologii klasyczne gry i zabawy ruchowe dla młodzieży wciąż są doskonałym sposobem na niejedno udane popołudnie. Służą nie tylko rozrywce w domu lub zewnątrz, ale także integracji.

Zabawy dla młodzieży – w domu, w szkole i na wyjeździe. Jak warto spędzić ze sobą czas? 

Gdy szykuje się wspólna wycieczka, warto wyposażyć się w katalog zabaw integracyjnych dla dzieci i młodszej młodzieży. Do tradycyjnych zabaw integracyjnych dla młodzieży należą m.in. gry wykorzystujące tylko kartkę papieru, np. "wesołe odpowiedzi", "pisanie po ciemku", "statki" czy słynne "państwa-miasta". 

W dobie wszechobecnego internetu i nowych technologii łatwo można zapomnieć o tradycyjnych zabawach dla młodzieży, dzieci, a nawet dorosłych. Niektóre z nich z powodzeniem dostarczały rozrywki naszym rodzicom, dziadkom i babciom i nadal mogą stanowić świetną alternatywę dla spędzania czasu przed komputerem. Jednym z atutów tradycyjnych gier i zabaw dla młodzieży jest fakt, że zwykle do ich przygotowania nie potrzeba niczego oprócz chęci i obecności kilku osób. Często pełnią także niezwykle ważną funkcję integracyjną. Do popularnych zabaw grupowych dla młodzieży należy np. gra w "wesołe odpowiedzi". Potrzeba do niej tylko kilku kartek i czegoś do pisania. Gracze na kartkach zapisują pytania, które po zgięciu kartki przekazują kolejnym uczestnikom. Ci natomiast zapisują swoje odpowiedzi. Na końcu odczytuje się pytania i odpowiedzi, czemu często towarzyszą wybuchy śmiechu. Podobnym przykładem śmiesznej zabawy integracyjnej dla młodzieży jest gra w ciemności, zwana "pisaniem po ciemku". Jej zasady polegają na tym, że jeden z uczestników dyktuje innym wybrane przez siebie zdanie. Wygrywa ta osoba, która zapisze je jak najbardziej czytelnie i poprawnie. Doskonałym sposobem na zabawę z wykorzystaniem wyłącznie kartki papieru mogą być "statki", "kalambury", "gra w wisielca" czy "państwa-miasta". Tego rodzaju gry pozwalają spędzić czas w miłej atmosferze, a im więcej uczestników, tym dłużej może się toczyć wybrana gra. To świetne zabawy dla młodzieży w domu , ale przy dogodnych warunkach pogodowych można przenieść się np. do ogródka lub pobliskiego parku. Jedną z bardziej popularnych i niewątpliwie integracyjnych zabaw imprezowych dla młodzieży jest słynna gra "prawda lub wyzwanie". Polega na tym, że uczestnicy wzajemnie i w wybranej kolejności dzielą się zwierzeniami (wariant "prawdy") lub zobowiązani są do wykonania jakiegoś zadania (wariant "wyzwania"). Każdy z uczestników sam wybiera, na który wariant jest gotowy, co nadaje zabawie jeszcze bardziej imprezowy i towarzyski charakter. Oczywiście fajne zabawy młodzieżowe to także wszystkie te, które wymagają aktywności fizycznej (najlepiej na zewnątrz). Młodsze nastolatki, zwłaszcza dziewczynki, z przyjemnością zagrają w klasy. Do takiej zabawy wystarczy tylko kawałek chodnika i kreda do rysowania. Wśród chłopców, choć nie tylko, dominuje piłka nożna, ale także koszykówka lub zbijak. Zwłaszcza ta ostatnia zabawa z piłką dla młodzieży może być bardzo atrakcyjna. Wśród gier i zabaw dla młodzieży gimnazjalnej , a właściwie licealnej, dominują gry oparte na elektronice, czyli gry komputerowe lub gry i aplikacje na telefon komórkowy. Nie oznacza to jednak, że współczesnych dobrodziejstw techniki nie można wykorzystać w kreatywny sposób. Przykładem może być gra w zgadywanie melodii, polegająca na ustawieniu w komputerze lub innym urządzeniu ścieżki dźwiękowej i odgadywaniu przez uczestników zabawy tytułów piosenek po zaledwie kilku taktach.

Zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży w młodszym wieku

Integracja jest niezwykle ważnym elementem socjalizacji i rozwoju społeczno-emocjonalnego każdego małego człowieka. Świetną grupową zabawą dla młodzieży i dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest gra w "kabel". Uczestnicy ustawiają się w linii, a pierwszy z nich przekazuje wymyślone zdanie drugiej osobie, ta kolejnej i w taki sposób do końca. Zwykle ostatnia osoba w szeregu powie zupełnie inne zdanie niż to przekazane na początku. Dla dzieci fajnym pomysłem na zabawę może okazać się z pozoru zwykłe podawanie przedmiotu. Dzieci ustawione w kole przekazują sobie przedmiot w ustalony sposób, jakby był np. kruchy, gorący, lekki lub ciężki. Odbywająca się w domu lub na świeżym powietrzu zabawa w "dodaj swój ruch" promuje z kolei kreatywność i ruch fizyczny. Do pierwszego ruchu (może być taneczny, ale nie musi) każdy z uczestników dodaje własny, a zabawa kończy się w momencie, gdy ktoś nie jest w stanie powtórzyć sekwencji lub nie pamięta jej części.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana