Idealny pokój dla rodzeństwa to prawdziwe wyzwanie. Jak go zaprojektować, by dzieciom było w nim dobrze? Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa i pokój dla rodzeństwa różnej płci? Czego nie może w nim zabraknąć?
Piękne wnętrza
Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?
Pomysł na pokój dla rodzeństwa powinien przede wszystkim uwzględniać wiek dzieci oraz ich płeć. W najlepszej sytuacji są rodzice, których dzieci są tej samej płci i w zbliżonym wieku. Wówczas urządzanie takiego pokoju nie różni się zbytnio od planowania wnętrza dla jednej osoby. Nieco trudniejsze może się okazać urządzanie pokoju dla chłopca i dziewczynki albo dzieci w różnym wieku. Jeśli do dyspozycji jest przestronny duży pokój, to można spróbować podzielić go na dwie mniejsze części, np. dodatkową ścianą lub parawanem. W ten sposób każde z dzieci zyska przestrzeń zarezerwowaną tylko dla siebie. Wspólny pokój dla rodzeństwa to także wspólne miejsce do nauki i zabawy oraz miejsce do spania.
Pokój dla rodzeństwa – aranżacje
Pomysł na pokój dla rodzeństwa będzie się różnił w zależności od tego, jakie dzieci w nim zamieszkają. Na początku warto przede wszystkim porozmawiać z dziećmi i dowiedzieć się, jaką mają wizję. Jeśli koncepcje dzieci bardzo się od siebie różnią, to przyda się kompromis i połączenie obu wizji w jedną całość. Rodzice powinni czuwać nad całym procesem, doradzając, jak podzielić pokój dla rodzeństwa i jak praktycznie wykorzystać przestrzeń. Elementy ozdobne, kolory ścian i motyw przewodni powinny wybrać dzieci.
Pokój dla rodzeństwa chłopca i dziewczynki
W tym przypadku przyda się podział przestrzeni na chłopięcą i dziewczęcą, a jeśli nie ma takiej możliwości, to w całym pomieszczeniu powinny się znaleźć zarówno elementy, które spodobają się dziewczynce, jak i chłopcu. Ważne jest także umiejętne dobranie kolorów. Najlepiej, by były one neutralne. Dobrym pomysłem jest połączenie bieli z kolorowymi dodatkami. Do takiego pokoju świetnie będą pasowały także drewniane, proste meble. Można postawić na kolory, które będą do siebie pasowały – sprawdzą się zwłaszcza barwy pastelowe, nienachalne.
Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku
Jeśli w jednym pokoju będą mieszały dzieci w różnym wieku, to dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie stref dla każdego z nich. Na przykład uczeń będzie potrzebował miejsca na naukę, podczas gdy przedszkolak chce się w tym samym czasie pobawić. Podział przestrzeni w takiej sytuacji jest najlepszym rozwiązaniem. W takim pokoju także bardzo trudno jest wybrać kolory. Szare albo kremowe ściany będą dobrym tłem dla żółtych lub turkusowych dodatków.
Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa?
Pokój dla rodzeństwa w bloku albo na poddaszu to nie lada wyzwanie. Trzeba brać pod uwagę ograniczenia wynikające nie tylko z odmiennych gustów dzieci, ale i układu ścian czy skosów uzależnionych od budowy domu lub mieszkania. Jeśli do dyspozycji jest bardzo mała przestrzeń, to dobrym pomysłem będzie piętrowe łóżko, które pozwoli zaoszczędzić wiele miejsca. Praktycznym rozwiązaniem są bardzo modne łóżka na podwyższeniu, które w dolnej części pozwalają urządzić garderobę lub miejsce do zabawy, nauki. Innym interesującym pomysłem na mały pokój dla rodzeństwa jest łóżko z dostawką, którą należy wysunąć, by zyskać dodatkowe miejsce do spania. W małym pokoju liczy się każdy skrawek przestrzeni, więc warto ją umiejętnie zagospodarować, zabudowując szafkami i półkami.
Wąski pokój dla rodzeństwa
W tym przypadku dobrze jest podzielić pokój na dwie części. Po jednej stronie można ustawić łóżka, a po drugiej biurka. Łóżka i biurka mogą być od siebie oddzielone szafą lub półkami, co dodatkowo podkreśli podział przestrzeni. Podobnie jak w przypadku małego pokoju dla rodzeństwa, w tym wypadku sprawdzi się łóżko piętrowe. Jeśli na węższej ścianie jest okno, to bliżej niego najlepiej postawić biurka, by w czasie odrabiania lekcji zapewnić dzieciom dostęp do naturalnego światła. Łóżka mogą wówczas stać nieco głębiej, co dodatkowo korzystnie wpłynie na jakość snu.
Pokój dla rodzeństwa nastolatków
Pokój dla rodzeństwa w wieku nastoletnim to całkiem dobry pomysł, o ile dzieci są tej samej płci. W przeciwnym wypadku może często dochodzić do kłótni, choć także temu można zaradzić, odpowiednio wydzielając przestrzeń. Starsze dzieci potrzebują znacznie więcej przestrzeni przeznaczonej tylko dla siebie i mają często zupełnie odmienne gusty, które może być trudno połączyć. W tym przypadku proste meble i naturalne materiały mogą wiele ułatwić. Świetnie sprawdzą się szarości i drewno. Warto pamiętać, że nie wszystkie ściany muszą mieć taki sam kolor. Dobrze prezentuje się jedna ściana pomalowana na wyrazisty kolor podczas, gdy inne pozostają białe. Dodatki powinny zostać wybrane przez dzieci indywidualnie.
Zobacz także:
- Patodeweloperka po polsku: 2,5-metrowa kawalerka, trójkątne pokoje i okno w okno z sąsiadami
- Dywany robione metodą tuftingu. Na czym polega ta technika? "Pozwala się wyładować"
- Zamień nudny pokój na przestrzeń szczęśliwego dzieciństwa. "To będzie bardzo kreatywne"