Targi technologiczne w Dubaju. Jakimi osiągnięciami może pochwalić się Polska?

Maciej Kawecki
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Źródło: Dzień Dobry TVN

W Dubaju zakończyła się jedna z najważniejszych na świecie konferencji technologicznych GITEX. Z kolei do marca trwa EXPO Dubaj 2020. Oba wydarzenia poświęcone są innowacjom i rozwojowi nowych technologii. Jak się okazuje, pandemia bardzo wpłynęła na pracę naukowców, którzy w dużej mierze skupiają się teraz na tworzeniu maszyn z zakresu medycyny.

Co nowego w świecie technologii?

Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii, odwiedził targi technologiczne w Dubaju, by sprawdzić, nad jakimi nowinkami pracują naukowcy. Co ciekawe, duży rozwój nastąpił w sektorze med-techu, czyli technologii w służbie medycyny.

- W tym okresie postpandemicznym, budzimy się i większość technologii stawia na człowieka. Widać ogromne zaplecze technologii związanych z ochroną życia. To co mnie najbardziej poruszyło na całej konferencji to telerobot. Dzisiaj coraz więcej jednostek chorobowych wymaga ogromnej wiedzy eksperckiej, a jednocześnie świat, który jest połączony ze sobą cyfrowo, nie jest tak połączony analogowo. Nie zawsze zespół ekspercki ze Stanów Zjednoczonych jest w stanie przyjechać do Polski, żeby przeprowadzić operację. Byłem świadkiem eksperymentu, w którym lekarz znajdował się w Miami, a symulacja pacjenta znajdowała się w Londynie. To odległość prawie 10 tys. km. Lekarz chirurg miał na rękach bioniczne rękawice z ogromną ilością czujników. Z wykorzystaniem sieci 5G wydawał robotowi polecenia, a ręce z idealną precyzją wykonywały dokładnie to samo, co lekarz. Pobierały perfekcyjnie pipetką wodę i przekładały ją do menzurek. To mnie absolutnie uderzyło i pokazało, w jakim miejscu jesteśmy dzisiaj w rozwoju technologii - powiedział w Dzień Dobry TVN Maciej Kawecki.

Przedstawiciele Chin popisali się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie sztucznej inteligencji. Ich roboty humanoidalne coraz bardziej przypominają człowieka.

- Przeprowadziłem rozmowę z robotem na temat robotyki i sztucznej inteligencji. Była pogłębiona i wymagała wiedzy. Robot powoływał się na teorie filozoficzne związane z istnieniem robotów na Ziemi. To było coś niesamowitego - podkreśla ekspert.

Dużo dzieje się również w sektorze motoryzacyjnym. - Największe marki samochodowe na świecie pokazują nam auta zintegrowane z człowiekiem. Takie, które pozyskują puls, tętno, są w stanie przewidzieć nasze emocje, złe samopoczucie. Te pojazdy wyglądają może kosmicznie, ale fragmenty tych technologii wyznaczają pewne trendy i będą wdrażane w samochodach, które kupujemy - zauważył Kawecki.

Polska i nowe technologie

Na targach technologicznych w Dubaju, polska reprezentacja naukowców również miała się czym pochwalić.

- Nie mamy się czego wstydzić. Jako pierwszy podmiot na świecie prezentowaliśmy technologię płatności tęczówką oka. Jesteśmy absolutną Mekką, jeżeli chodzi o tworzenie nowych, odnawialnych źródeł energii. Pokazaliśmy pierwsze na świecie panele perowskitowe - zastępujące ciężkie, krzemowe panele fotowoltaiczne. Przypominają kartkę papieru i możemy je zintegrować z budownictwem. Jest też pierwsza na świecie szyba, która generuje energię z wykorzystaniem tzw. kropki kwantowej, czyli technologia kwantu została zastosowana do tworzenia odnawialnych źródeł energii. Mamy tez translator, który symultanicznie tłumaczy na ponad 70 języków, zdalnie, bez dostępu do internetu - wyliczył Maciej Kawecki.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości