Technologia

Temperamentny robot z ludzką mimiką, czyli nowinki technologiczne 2022. Czym jeszcze zaskoczy nas nauka?

Technologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Nowinki technologiczne 2022
Nowinki technologiczne 2022 Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Nauka i nowe technologie rozwijają się niezwykle szybko. Jakich nowinek możemy się spodziewać w tym roku? Nad czym pracują specjaliści? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, ekspertem do spraw nowych technologii.

Ameca - niezwykły robot

Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii uczestniczył w największych na świecie targach elektroniki i nowych technologii Consumer Electronic Show w Nevadzie. Tam miał okazję porozmawiać z robotem humanoidalnym nazwanym Ameca.

- To jest coś niesamowitego. Ameca jest uważana za twarz przyszłej robotyki, a tak naprawdę dla niej tam pojechałem. Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Wynika to z tego, że jest to pierwszy robot, który odzwierciedla mimikę ludzką - mówił w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki.

Co ciekawe, sztuczna inteligencja, w którą została wyposażona Ameca, ma temperament. - Jak z nią rozmawiałem, miałem poczucie, że ona jest po prostu temperamentna, że ma jakąś formę charakteru. To jest porażające - dodał nasz gość.

Nowinki technologiczne 2022. Na co warto zwrócić uwagę?

Podczas wizyty na targach nasz ekspert odwiedził ponad 90 stoisk podmiotów medycznych.

- Okazuje się, że ogromną wagę przykładamy do samomedycyny. Wszystkie kraje na świecie mają wielki problem z systemem ochrony zdrowia (...). O co chodzi? Mamy urządzenia w domu, które są w stanie samodzielnie zgromadzić tak dużą ilość danych, że telemedycyna staje się medycyną. Przekazujemy lekarzowi informacje, które sami gromadzimy w oparciu o różnego rodzaju czytniki, chipy, które przyklejamy sobie do czoła, klatki piersiowej - wyjaśniał.

Ile kosztują tego rodzaju urządzenia? Co jeszcze zwróciło uwagę dr. Macieja Kaweckiego? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości