Podpisane zostało zarządzenie, które wprowadziło pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Dotyczy cyberprzestrzeni na terenie całego kraju. Związane jest to ze Szczytem Cyfrowym ONZ - IGF 2021, który rozpocznie się w Katowicach 6 grudnia. Czym jest stopień alarmowy ALFA-CRP i jakie są jego konsekwencje?
Na podstawie Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, Prezesa Rady Ministrów może wprowadzić stopień alarmowy. Co to oznacza?
Czym jest stopień alarmowy ALFA-CRP?
Stopnie alarmowe ALFA-CRP wprowadzane są w sytuacji, kiedy istnieje zagrożenie wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym dla:
- systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej,
- teleinformatycznych systemów organizacji administracji publicznej.
Stopnie te wprowadza się również wtedy, kiedy zdarzenie o charakterze terrorystycznym dla wymienionych wyżej systemów miało miejsce wcześniej.
Zobacz wideo: Jak migranci trafiają na Białoruś
Stopień ALFA-CRP jest najniższym stopniem alarmowych z czterech, które określone zostały w ustawie. Służy on przede wszystkim jako sygnał dla służb, które dbają o bezpieczeństwo oraz dla administracji publicznej, aby zachowała szczególną czujność. Administracja zobowiązana jest w takiej sytuacji do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa teleinformatycznych systemów. Instytucje te mają obowiązek monitorować oraz weryfikować, czy nie miało miejsce naruszenie bezpieczeństwa elektronicznej komunikacji.
Do kiedy obowiązuje I stopień alarmowy ALFA-CRP?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP. Ma on charakter prewencyjny ze względu na odbywający się Szczyt Cyfrowy ONZ - IGF 2021, który po raz pierwszy ma miejsce w Polsce. Tegoroczny szczyt odbywa się w Katowicach w dniach 6-10 grudnia. To w tych dniach obowiązywać będzie alarm ALFA-CRP.
Celem szczytu jest dyskusja o rozwoju Internetu. Biorą w nim udział przedsiębiorcy, ustawodawcy, przedstawiciele świata nauki oraz organizacji pozarządowych. Hasło Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 to Internet United, czyli "otwarty, wolny i niepodzielny Internet, w którym użytkownicy mogą cieszyć się swoimi prawami".
Zobacz także:
- Nie daj się wytropić przestępcom. Jak nie zostawiać po sobie cyfrowych śladów?
- Ogólnopolska Sieć Edukacyjna wspiera cyfrową przemianę w szkołach
- Niepokojące SMS-y trafiły do milionów Polaków. Jak się przed nimi chronić?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: gov.pl/dziennik.pl
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images