Smartfony od dawna zaczęły być nieodzownym elementem naszej codzienności. Opłacamy nimi rachunki, robimy przelewy, mamy w nich wszystkie ważne informacje. Co zrobić, gdy ten jeden z najbardziej osobistych przedmiotów, kryjących wiele wrażliwych danych, zgubimy bądź trafi w niepowołane ręce? Dr Maciej Kawecki powiedział w Dzień Dobry TVN o pierwszych koniecznych krokach.
Zgubiony telefon - co robić?
Podstawą jest, aby zawczasu zabezpieczyć urządzenie możliwymi sposobami. Hasło do telefonu to podstawa. Ale i o tym zapominamy, nie spodziewając się przykrych zdarzeń.
- Zdarza się, że nie blokujemy telefonów, nie wykorzystujemy haseł. I to jest sytuacja bolesna. Jeżeli telefon jest wyłączony i nie wiemy, gdzie go zgubiliśmy, być może go zgubiliśmy, mam złą wiadomość, możemy się pożegnać z telefonem - powiedział w Dzień Dobry TVN dr Maciej Kawecki.
- Jeśli telefon jest uruchomiony, jest coś takiego jak IMEI, możemy zidentyfikować połączenie, dodając do tego dane logowania się, gdzie i w jakiej sieci był telefon. Nie wyrzucajmy pudełek od telefonów, bo z tyłu na pudełku ten numer IMEI jest - dodał.
Jak odnaleźć telefon z Androidem a IOS?
Użytkownicy tych dwóch różnych systemów operacyjnych dla telefonów, będą na dwa różne sposoby szukali zgubionych urządzeń:
- Android: Google Find your phone
- IOS: icloud.com/find
- Próba znalezienia telefonu to jedno. To może trwać. Telefon to dostęp do bankowości elektronicznej. Powinniśmy zablokować usługi do karty SIM i złożyć wniosek o duplikat karty. Nie będzie trzeba rezygnować wtedy z numeru telefonu - tłumaczył dr Maciej Kawecki.
- Blokujmy też od razu dostęp do bankowości elektronicznej, jeżeli do logowania nie wykorzystywaliśmy biometrii i dodatkowego kodu PIN - dodał.
Kradzież telefonu - zgłaszać na policję?
Ekspert radzi, by nie zwlekać ze zgłoszeniem. Zanim jednak udamy się na pobliski komisariat, uzbrójmy się w odpowiednie dokumenty.
- Zgłaszamy sprawę na policję. Ale będą wymagali od nas numeru IMEI i dowodu zakupu urządzenia końcowego, czyli telefonu. My często te paragony, dowody zakupu gubimy, nie mamy. Zachowajmy na półce w szafce wszystko, co związane z zakupem telefonu - powiedział dr Kawecki.
- W zależności od marki, numer IMEI z tyłu urządzenia małymi literkami. A w niektórych modelach znajdziemy pod baterią. No i zawsze jest na opakowaniu telefonu - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy światło generowane przez telefon komórkowy szkodzi skórze? Ekspertka nie ma wątpliwości
- Zakaz korzystania z telefonów komórkowych w polskich szkołach? Jest stanowisko Ministerstwa Edukacji i Nauki
- Będzie jeden rodzaj ładowarek do telefonów komórkowych. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News