Napełnianie i wymiana kartridża w drukarce. Jak napełnić kartridż tuszem?

Jak napełnić i wymienić kartridż w drukarce?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak drukarki 3D zmieniły nasze życie
Jak drukarki 3D zmieniły nasze życie
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Drukowanie organów – niesamowity efekt biologizacji technologii
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Malvertising - niebezpieczne reklamy
Jaka jest energia przyszłości?
Jaka jest energia przyszłości?
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Dolina Krzemowa szykuje ogromną zmianę telewizji
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Jak się uchronić przed atakiem hakera?
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Tarcza, która czyni niewidzialnym
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Cyberprzestępcy wyłudzają dane i hasła
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Maciej Kawecki Ambasadorem Cyfrowym UE
Drukowanie dużych ilości dokumentów czy wielostronicowych umów może nadszarpnąć budżet. Mimo iż druk w kolorze czarno-białym jest najtańszy niż w kolorze, to częste kupowanie nowych kartridży już tanie nie jest. Warto zatem dowiedzieć się, jak samodzielnie napełnić kartridż w drukarce i jak go w razie potrzeby wymienić.

Drukarki należą do grupy podstawowych urządzeń peryferyjnych, które zdarza się kupować, kompletując domowy zestaw komputerowy. Jak zadbać o to, by korzystanie z drukarki było nie tylko przyjemne, ale również nie kosztowało dużo?

Co to kartridż?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest kartridż. Kartridżami nazywamy pojemniki, które w zależności od typu drukarki mają różne wypełnienie: w drukarkach laserowych kartridż zawiera toner (jest to barwny proszek), natomiast w drukarkach atramentowych wypełniony jest tuszem. Na kartridż mówi się także zasobnik z tuszem lub pojemnik do wielokrotnego napełniania. Kartridże są zatem dostosowane do ich uzupełniania przez producenta. Zabieg ten dla użytkownika domowego oznacza duże oszczędności w porównaniu z kupowaniem za każdym razem nowych tuszów. Tym samym koszt wydruku jednej strony jest zdecydowanie niższy.

Czy warto napełniać kartridże do drukarki?

Napełnianie kartridży do drukarki ma wiele zalet. Są to między innymi wsparcie środowiska i organizacji ekologicznych, niski koszt eksploatacji urządzenia, łatwość oraz prostota procesu napełniania i ponownej instalacji w urządzeniu drukującym, a także nieprzerwane zachowanie wysokiej jakości wydruku. Wad napełniania kartridży jest zdecydowanie mniej. Ubrudzenie siebie lub mebli tuszem do drukarki jest jedną z najbardziej niebezpiecznych, gdyż plamy mogą być trudne do wyczyszczenia. Mniejszą wadą jest niewielki rozmiar niektórych pojemników, co powoduje konieczność częstego ich częstego napełniania.

Jak napełnić kartridż do drukarki?

Aby napełnić kartridż do drukarki, potrzeba kilku niezbędnych elementów oraz narzędzi. Pierwszym z nich jest oczywiście tusz. Można kupić dedykowany do danej drukarki bądź zdecydować się na typ uniwersalny. Decydując się na opcję numer jeden, warto sprawdzić dokładnie, jaki rodzaj tuszu będzie potrzebny. Niezależnie jednak od wybranego wariantu, koniecznie należy sprawdzić datę ważności i wybrać tę najdłuższą. Zagwarantuje to wysoką jakość tuszu. Do procedury napełniania kartridża tuszem warto przygotować kilka chusteczek higienicznych bądź listków papierowego ręcznika. Pomoże to uniknąć niekontrolowanych zabrudzeń i przyda się do wytarcia kartridża. Ostatnią rzeczą, którą należy mieć pod ręką podczas napełniania tuszem, jest strzykawka z igłą. Przed przystąpieniem do samodzielnego napełniania kartridża warto zapoznać się z dołączoną do drukarki instrukcją użytkowania.

  • Należy wyjąć kartridże z drukarki.
  • Na górnej ściance kartridża znajduje się naklejka zakrywająca otwory do wypełniania, należy ją delikatnie odkleić.
  • Strzykawką nabrać tusz, a następnie wbić igłę w odsłonięty pod naklejką otwór. Wewnątrz kartridża znajduje się gąbka, dlatego czynność tę należy wykonywać powoli z wbitą do połowy igłą.
  • Jeśli tusz zaczyna delikatnie wyciekać, należy przerwać wypełnianie. Oznacza to, że kartridż został uzupełniony.
  • Napełniony kartridż należy odstawić na chusteczkę higieniczną, by mogła ona wsiąknąć tusz z dysz.
  • Jeśli całość jest już sucha, można z powrotem nakleić naklejkę i włożyć kartridż do drukarki zgodnie z instrukcją.
  • Metoda napełniania kartridża z tuszem kolorowym jest analogiczna. Różnica będzie jedynie widoczna pod naklejką, gdzie zamiast jednego otworu widoczne będą trzy: dla koloru czerwonego, niebieskiego oraz zielonego. Sytuacja ta nie wystąpi w przypadku urządzenia wyposażonego w osobny kartridż dla każdego koloru. Warto mieć wtedy pod ręką kilka czystych igieł i strzykawek na zmianę, by nie doszło do pomieszania kolorów.

Warto pamiętać:

  • Należy zawsze stosować się do instrukcji dedykowanej danemu urządzeniu i na jej podstawie dopasowywać materiały eksploatacyjne oraz ich zamienniki. Pozwoli to uniknąć problemów z drukowaniem i poprawnym funkcjonowaniem urządzenia.
  • Jeśli podczas napełniania kartridża dojdzie do jego przelania tuszem, należy odstawić pojemnik na minimum godzinę i po tym czasie sprawdzić poziom napełnienia. Jeśli z dysz kartridża dalej leje się tusz, być może doszło do przekłucia specjalnej siateczki. Należy pamiętać o niewbijaniu igły do końca!
  • Po napełnieniu kartridża komputer może dalej pokazywać, że poziom tuszu wynosi zero. Nie należy się tym martwić. Jest to spowodowane brakiem czujnika pozwalającego na odczyt poziomu tuszu po napełnieniu. Komunikat o niskim naładowaniu pojemnika można zignorować.
  • Po zakończeniu napełniania i włożenia kartridża na miejsce, warto zlecić czyszczenie głowicy. Po wydruku jednej strony będzie można zweryfikować działanie świeżo uzupełnionego kartridża.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!