Do wyborów staje kandydatka, której nie ma. Stworzyła ją sztuczna inteligencja

włoski parlament
O urząd burmistrza ubiega się "kandydatka" stworzona przez sztuczną inteligencję
Źródło: John Harper/Getty Images

Anna Luce D'Amico ubiega się o urząd burmistrza jednego z włoskich miast i przedstawiła swój program wyborczy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że kobieta nie istnieje. Została wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Kto wpadł na pomysł i czemu ma to służyć?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Yuval Noah Harari i Marcin Sawicki
Sztuczna inteligencja jest niezwykle kreatywna
Źródło: Dzień Dobry TVN

AI wygenerowała kandydatkę na burmistrza

Anna Luce D'Amico została stworzona przez sztuczną inteligencję. To, że nie istnieje, nie przeszkodziło jej w kandydowaniu na burmistrza Tarent we włoskiej Apulii. "Kobieta" w nagraniu, które zostało zamieszczone w mediach społecznościowych tłumaczy, że powstała po to, aby pokazać inne podejście do polityki. "Kandydatka" jest przekonana, że polityka może być: bardziej racjonalna, przejrzysta i przydatna.

- Nie po to, by ją zastąpić, ale by otworzyć nową przestrzeń - wyjaśnia w nagraniu.

Co więcej, Anna Luce D'Amico ma swój program wyborczy. "Potencjalna" pani burmistrz zapowiedziała, że chce się skupić przede wszystkim na rozwoju miasta, dbaniu o środowisko i ochronie zdrowia. Zamierza również poprawić jakość życia mieszkańców i usprawnić transport publiczny.

Włochy. Nieistniejąca kandydatka na burmistrza. Kto ją stworzył?

Anna Luce D'Amico to dzieło dwóch specjalistów ds. komunikacji: Pierluca Tagariello i Andrea Santoro. Stworzyli wirtualną kandydatkę na burmistrza, ponieważ uważają, że sztuczna inteligencja i nowoczesna technologia mogą korzystnie wpłynąć na wiele dziedzin życia. W tym na politykę. Zapewniają, że ich kandydatka to zupełnie nowa jakość w polityce. Nie można jej przekupić, nie jest uwikłana w żadne z relacje z przedstawicielami władzy, do tego w swoich działaniach zawsze kieruje się logiką.

- Anna Luce będzie zwracać się bezpośrednio do obywateli w nagraniach wideo, by opowiedzieć o swojej wizji miasta oraz postawić prowokacyjne pytanie światu polityki: a jeśli z algorytmem można uprawiać ją lepiej? - czytamy w oświadczeniu twórców tego niecodziennego eksperymentu wyborczego.

Zobacz także:

Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości