Czym jest trollowanie? Jakie są zamiary trolla internetowego i jak się przed nim bronić?

Osoba pisząca na komputerze
Czym jest trollowanie? Jakie są zamiary trolla internetowego i jak się przed nim bronić?
Źródło: Lincoln Beddoe/Getty Images
Trolling to zjawisko, o którym słyszał niemal każdy. Polega ono na publikowaniu wpisów na forach, które mają za zadanie jedynie sprowokować innych ludzi do emocjonalnej dyskusji. Trollowaniem zajmuje się tzw. troll internetowy, który robi to dla przyjemności bądź korzyści majątkowych.

Internet i technologia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?

Trollowanie jest zdecydowanie zjawiskiem negatywnym, wyzwala bowiem w użytkownikach internetu silne emocje, przede wszystkim gniew. Bardzo często prowadzi do naruszenia netykiety, w tym nawet wyzwisk i gróźb. Jak wygląda trolling i jak się przed nim bronić?

Kto to jest troll internetowy? Czym się zajmuje?

Troll internetowy to osoba, którą trudno jest precyzyjnie opisać. Ogólnikowo można powiedzieć, że tacy ludzie zajmują się umieszczaniem w internecie komentarzy bądź innego typu wpisów mających na celu przedstawienie kontrowersyjnej tezy, która z kolei ma za zadanie wywołać burzliwą dyskusję i rozbudzić w ludziach najgorsze emocje. Między różnymi typami trolli internetowych istnieją jednak pewne różnice. Jednym z rodzajów tego typu osób będą te, które zajmują się trollingiem dla własnej przyjemności. Często określają to po prostu jako hobby. Dlaczego tak się dzieje i co skłania niektórych do trollingu? Przede wszystkim w sieci ludzie czują się bardziej anonimowi, co stanowi idealne środowisko dla trolli internetowych. Co więcej, trollingowi sprzyja również brak bezpośredniej interakcji, dzięki czemu nie trzeba być na bieżąco zaangażowanym w dyskusję. Łatwo jest napisać kontrowersyjny komentarz, po czym odejść od komputera i zostawić całą rozmowę za sobą, by następnie, w wolnej chwili, powrócić do niej i przeczytać odpowiedź. A potem znów odejść na chwilę od klawiatury, by starannie przemyśleć, co odpisać rozmówcy, by rozjuszyć go jeszcze bardziej. Trolling bardzo często nakręcany jest także przez brak bezpośredniego kontaktu, twarzą w twarz. Troll nie wie, kto znajduje się po drugiej stronie, dzięki czemu łatwo jest mu zdehumanizować rozmówcę w swojej głowie. Dzięki temu czuje się nie tylko znacznie bardziej pewny siebie, lecz także łatwiej mu atakować, ponieważ nie odbiera oponenta jako prawdziwej osoby.

Typ trolli internetowych czerpiących przyjemność z trollingu również można podzielić na kilka podtypów. Niektórzy traktują to bowiem jak rozrywkę, bez głębszego planowania działań. Może to być np. sposób na rozluźnienie po pracy. Inni z kolei potrafią spędzić sporo czasu na zgłębianiu danego tematu tylko po to, aby wywołać jak największą burzę. Nierzadko zakładają także liczne fałszywe konta, a nawet grupy na portalach społecznościowych, aby skala ich działań była jak największa i przyciągnęła jak najwięcej rozjuszonych przeciwników postawionej tezy. Czasem zdarza się również, że troll internetowy działa na jednym, wybranym portalu, podając się za zwykłego użytkownika, kreując w ten sposób fikcyjną postać o określonych poglądach.

Niepokojącym zjawiskiem jest pojawienie się innego typu trolla w internecie. Trolling, który początkowo był domeną osób prywatnych, przeniknął znacznie głębiej, dlatego obecnie można spotkać się również z zawodowym trollingiem. Niekiedy z usługi profesjonalnego trollowania korzystają firmy prywatne, chcące wybić się na tle konkurencji. Szczególnie niebezpieczne jest jednak zatrudnianie tego typu osób przez rządy niektórych państw. Ma to na celu przede wszystkim szerzenie informacji propagandowych w internecie, niekiedy nawet wspierających rządy reżimowe.

Jak trollować, czyli kto kryje się za trollowaniem?

Osoby zajmujące się trollowaniem w internecie za pieniądze zazwyczaj traktują to po prostu jako zwykłą pracę, często całkiem dobrze płatną. Jednak ci, którzy zajmują się tym na własny rachunek, pragną po prostu wyprowadzić przeciętnego użytkownika internetu z równowagi. Najczęściej bierze się to z pewnych niedostatków w życiu prywatnym. Frustracja, niespełnione ambicje i poczucie porażki przynajmniej na jednym polu potrafią sprawić, że niektórzy muszą dać upust negatywnym emocjom. Niestety, czasem robią to za pomocą umniejszania czy prowokowania innych. Jeżeli nie mogą zrobić tego w realnym świecie, zaczynają ten proces w internecie, co właśnie nazywa się trollowaniem.

Same zasady trollowania nie są trudne. Wystarczy jedynie stawiać kontrowersyjne tezy, używać uogólnień, za to u oponenta skupiać się na często nic nieznaczących drobiazgach, np. użyciu konkretnego słowa. W samej dyskusji trolle bardzo chętnie odwołują się nie tyle do opinii rozmówcy, ile do jego osoby, co nie pozwala na rozpoczęcie merytorycznego sporu.

Trolle internetowe to zjawisko powszechne, które szybko nie zniknie. Łatwo można jednak zatrzymać ich działania w danym miejscu, kierując się zasadą "nie karmić trolla". Należy zignorować działanie takiej osoby. Jakakolwiek odpowiedź to woda na młyn takich ludzi, dlatego jedynie niezwracanie na nich uwagi może zakończyć problem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lincoln Beddoe/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana