Rosyjskie media "uśmierciły" króla Karola III. Brytyjska ambasada w Moskwie odniosła się do tych informacji, dementując je. Głos w tej sprawie zabrała również placówka dyplomatyczna UK w Ukrainie.
Brytyjska rodzina królewska
Brytyjska rodzina królewska
Wielka Brytania. Król Karol III walczy z nowotworem
Na początku lutego br. Pałac Buckingham poinformował, że u króla Karola III zdiagnozowano chorobę nowotworową. - Podczas zabiegu w szpitalu z powodu łagodnego powiększenia prostaty zwrócono uwagę na osobną niepokojącą kwestię. Późniejsze badania diagnostyczne zidentyfikowały postać raka - przekazano w oświadczeniu. Do tej pory nie ujawniono, jakiego typu jest to nowotwór. Monarcha na czas leczenia wycofał się ze wszystkich planowanych wystąpień publicznych, a część jego obowiązków przejęła żona Kamila.
W niedzielę, 11 lutego król Karol udał się do kościoła św. Marii Magdaleny w Sandringham we wschodniej Anglii, znajdującego się nieopodal rezydencji, w której spędza większość czasu podczas rekonwalescencji. Na miejscu pomachał do około stuosobowej grupy, po czym został powitany przez pastora Paula Williamsa. Wcześniej monarcha wyraził wdzięczność za ciepłe słowa pod jego adresem.
- Jak wiedzą wszyscy, którzy zostali dotknięci chorobą nowotworową, takie życzliwe myśli są największym pocieszeniem i zachętą - napisał król Karol III w oświadczeniu, opublikowanym przez Pałac Buckingham.
Rosja. Fałszywe doniesienia o śmierci króla Karola III
W poniedziałek, 18 marca wiele rosyjskich serwisów poinformowało, powołując się na niewymienione z nazwy "źródła medialne", o rzekomej śmierci 75-letniego króla Karola III. Jak podaje PAP, w mediach społecznościowych tamtejsze portale opublikowały oświadczenie, które miało wyglądem sugerować, że zostało wydane przez Pałac Buckingham. Znalazła się w nim nota, jakoby monarcha zmarł w niedzielę w wyniku powikłań nowotworowych.
Brytyjskie ambasady zareagowały na fałszywe doniesienia o śmierci Karola III
Brytyjska ambasada w Moskwie jeszcze tego samego dnia zamieściła na platformie X (dawniej Twitter) wpis dementujący nieprawdziwe informacje.
Doniesienia o śmierci króla Wielkiej Brytanii Karola są FAŁSZYWE!
Podobnej treści oświadczenie zamieściła również ambasada Wielkiej Brytanii w Ukrainie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co się stało z księżną Kate? Astrolog Merkurja rozwiewa wątpliwości
- Książę William zażartował z Kate. Przesadził?
- Król Karol przerwał milczenie. Zwrócił się do poddanych
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dan Kitwood/Getty Images