Fake newsy rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych sześć razy szybciej niż prawdziwe wiadomości. W minionym roku także nie brakowało w sieci bzdur na ważne tematy. Które były najbardziej popularne, a tym samym najbardziej szkodliwe?
Najpopularniejsze fake newsy 2021
W mediach społecznościowych grupy antynaukowe wykorzystują hasztag #nagle19, aby oznaczyć kolejne zgony, których rzekomą przyczyną są szczepienia przeciw COVID-19. Fakt jest taki, że zgony po zaszczepieniu nie są tym samym, co zgony wskutek szczepień.
- Najwięcej fake newsów pojawiło się na temat COVID-19. Są pewne grupy w Internecie, które łączą każdy możliwy zgon osoby publicznej z pozornie wcześniejszym zaszczepieniem. To oznacza, że tworzą się koterie, które wyłapują każdą informację o śmierci i powstają z tego kompilacje, w których się informuje, że te osoby zmarły, a były zaszczepione. A to absolutnie nie jest sprawdzone - mówiła dziennikarka i blogerka Aleksandra Stanisławska.
- Ludzie dążą do tego, by wyłapywać te informacje, które są bliskie ich światopoglądowi. To efekt potwierdzenia, który sprawia, że wyszukujemy to, w co już wierzymy - dodała.
Fake newsy rosną w siłę
Gdyby podsumować działalność związaną z fake newsami jednym słowem, to byłby to przymiotnik "intensywny". Wraz z pojawieniem się na rynku szczepionek przeciw COVID-19 wielu wypatrywało rychłego końca pandemii i powrotu do jako takiej normalności, jednak rzeczywistość szybko zweryfikowała pracę redakcji zwalczającej fake newsy.
- Co roku sprawdzamy właśnie to, ile sprawdziliśmy tych fake newsów. W tym roku był totalny rekord - 88 proc. więcej niż w zeszłym roku. 3/4 dotyczyło koronawirusa, jeśli miałbym strzelać. Cała reszta to polityka, sport i lifestyle. Rok 2021 okazał się kontynuacją tematów pandemii, infodemii i dezinformacji wokół koronawirusa - zdradził Marcel Kiełtyka, fact-checker.
- Pierwszą reakcją nie powinno być przesyłanie dalej artykułu, ale sprawdzenie, czy to prawda - zaproponowała Aleksandra Stanisławska.
Dlaczego powielamy fake newsy?
Autor strony Mitologia Współczesna uważa za alarmujące informacje na temat liczby tragicznych zdarzeń, które miałyby być związane ze szczepionkami. Wiele baz obfituje w takie dane. Jedną z nich jest EudraVigilance, gdzie znajdują się widomości o tysiącach zgonów, które miały miejsce po podaniu wakcyny.
- Fake newsy zaspokajają nasze potrzeby. Odpowiadają na wizję świata taką, jaką chcielibyśmy widzieć. Wszystko, co dotyczy naszego zdrowia, bezpieczeństwa albo podziały polityczne będzie rozprzestrzeniać się w Internecie - skwitował dr hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, bloger.
Zobacz także:
- Justyna Petelicka o swojej drodze do podbicia świata mody: "Przez długi czas byłam niewidzialna"
- Anna Markowska z "Top Model" zaskoczyła mamę wyjątkowym prezentem. "To symbol wdzięczności i wielkiej miłości"
- Dokąd pojechać na urlop w 2022 roku? "Nie musimy szukać przygody na drugim końcu świata"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN