Większość fake newsów na temat szczepionek pochodzi od zaledwie 12 osób. Ich treści docierają aż do 59 milionów ludzi

palec przy komputerze, laptop, klawiatura, monitor
Virojt Changyencham/Getty Images
Źródło: Moment RF
Influencerzy i osoby popularne w mediach społecznościowych wywierają ogromny wpływ na internautów. Ich działalność może być jednak niezwykle szkodliwa, gdy rozpowszechniają niepotwierdzone naukowo informacje. Tak właśnie jest w kwestii większości newsów dotyczących szczepionek i koronawirusa.

Nieprawdziwe informacje na temat koronawirusa

Jak wynika z raportu Center for Countering Digital Hate (Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści) zdecydowana większość antyszczepionkowych informacji i teorii spiskowych dotyczących COVID-19, pochodzi od zaledwie 12 osób, które działają w mediach społecznościowych. Są to m.in. lekarze propagujący pseudonaukę, kulturysta, bloger wellness, a także bratanek jednego z prezydentów Stanów Zjednoczonych. Tuzin kont dociera łącznie aż do 59 milionów internautów na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTubie.

Eksperci z CCDH przeanalizowali aż 812 tys. postów i stwierdzili, że 65 proc. z nich jest autorstwa zaledwie 12 osób. Na samym Facebooku influencerzy odpowiadają za powstanie 73 proc. wszystkich wpisów zniechęcających do przyjęcia szczepionki. Co więcej, 95 proc. fake newsów na temat koronawirusa, które zostały zgłoszone, nie zostały usunięte z mediów społecznościowych.

Fake newsy o szepionkach

- Facebook, Google i Twitter wdrożyły zasady zapobiegające rozprzestrzenianiu się dezinformacji o szczepionkach. Jednak wszystkie platformy do tej pory są nieskuteczne w usuwaniu szkodliwych i niebezpiecznych treści na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi - napisał w raporcie dyrektor generalny CCDH, Imran Ahmed.

Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści wzywa Facebooka, Instagrama, Twittera oraz YouTube do całkowitego usunięcia ze swoich platform fake newsów, które wzbudzają niechęć do szczepień.

- Zdecydowana większość szkodliwych treści jest rozpowszechniana przez konkretną liczbę kont. Usunięcie tych kilku najbardziej niebezpiecznych osób może znacznie zmniejszyć ilość rozpowszechnianych dezinformacji - podkreśla Imran Ahmed.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Wiz Khalifa z pozytywnym testem na COVID-19. Wcześniej krytykował noszenie maseczek

Cover Video

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości