Newsy

Skutki uboczne szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19. Mężczyźni wyjątkowo narażeni

Szczepienie na koronawirusa

zoranm/Getty Images

Newsy

Skutki uboczne szczepionki Johnson & Johnson przeciw COVID-19. Mężczyźni wyjątkowo narażeni

Szczepienie na koronawirusa

zoranm/Getty Images

Trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Agencja Żywności i Leków zamierza dodać Zespół Guillaina–Barrégo (GBS) do listy ostrzeżeń związanych ze szczepieniem preparatem Johnson & Johnson. To rzadka choroba autoimmunologiczna, którą na tę chwilę stwierdzono u 100 osób wśród 12,8 mln zaszczepionych.

Zespół Guillaina–Barrégo a szczepienia przeciw COVID-19

Jak podaje "Washington Post", Agencja Żywności i Leków zamierza dodać ostrzeżenie o zwiększonym ryzyku wystąpienia GBS związanym ze szczepionką Johnson & Johnson. Będzie także odnotowane, że korzyści szczepienia nadal zdecydowanie przewyższają ryzyko.

Większość z przypadków choroby wystąpiła ok. dwa tygodnie po zastrzyku i dotyczyła głównie mężczyzn po 50. roku życia. Stwierdzono, że choć przypadki te są bardzo rzadkie, wskazują prawdopodobnie na nieco większe ryzyko wystąpienia choroby po szczepieniu preparatem J&J. Takiego efektu nie zanotowano u zaszczepionych preparatami Moderny i Pfizera.

Czym jest Zespół Guillaina–Barrégo?

Zespół Guillaina i Barrégo inaczej jest określany jako ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna. Jest to choroba obejmująca swym zasięgiem większość nerwów obwodowych. Należy do bardzo rzadkich jednostek chorobowych. Diagnozuje się średnio około 2/100 000 osób rocznie.

Naturalny przebieg choroby wygląda następująco: chory ma infekcję dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego, objawy tej infekcji zanikają po kilku dniach, po czym po kilku tygodniach nagle pojawiają się objawy uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Lea Seydoux z pozytywnym testem na koronawirusa mimo szczepienia. Nie pojawi się w Cannes?

Co sądzisz o tym artykule?
61
13
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
14.07.2021
Ja
Czy osoba po usunięciu jelita grubego może być zaszczepiona szczepionka Johnson .czy to jest bezpieczne