Zespół Guillaina–Barrégo a szczepienia przeciw COVID-19
Jak podaje "Washington Post", Agencja Żywności i Leków zamierza dodać ostrzeżenie o zwiększonym ryzyku wystąpienia GBS związanym ze szczepionką Johnson & Johnson. Będzie także odnotowane, że korzyści szczepienia nadal zdecydowanie przewyższają ryzyko.
Większość z przypadków choroby wystąpiła ok. dwa tygodnie po zastrzyku i dotyczyła głównie mężczyzn po 50. roku życia. Stwierdzono, że choć przypadki te są bardzo rzadkie, wskazują prawdopodobnie na nieco większe ryzyko wystąpienia choroby po szczepieniu preparatem J&J. Takiego efektu nie zanotowano u zaszczepionych preparatami Moderny i Pfizera.
Czym jest Zespół Guillaina–Barrégo?
Zespół Guillaina i Barrégo inaczej jest określany jako ostra zapalna poliradikuloneuropatia demielinizacyjna. Jest to choroba obejmująca swym zasięgiem większość nerwów obwodowych. Należy do bardzo rzadkich jednostek chorobowych. Diagnozuje się średnio około 2/100 000 osób rocznie.
Naturalny przebieg choroby wygląda następująco: chory ma infekcję dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego, objawy tej infekcji zanikają po kilku dniach, po czym po kilku tygodniach nagle pojawiają się objawy uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.
Zobacz też:
- "Siła jest kobietą". U jej 11-miesięcznej córki wykryto guza mózgu. "Gdy została wypisana z OIOM-u na oddział onkologiczny, nie poruszała nawet palcem"
- To miał być prosty zabieg. "Weszłam do lekarza z dzieckiem, które chodziło, a wyszłam z rośliną"
- Toksyczna przyjaźń i zagrożenia, jakie za sobą niesie. Jak rozpoznać destrukcyjną relację?
Zobacz wideo: Lea Seydoux z pozytywnym testem na koronawirusa mimo szczepienia. Nie pojawi się w Cannes?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: zoranm/Getty Images