Walka z COVID-19 w Europie. Obowiązkowe szczepienie medyków, a bary, kina i teatry tylko dla zaszczepionych

Szczepionka przeciwko covid-19
eclipse_images/Getty Images
Źródło: E+
Na całym świecie trwa walka z pandemią. Francja i Grecja wprowadzają obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19 dla medyków. Dodatkowo dostęp do restauracji, kin i teatrów będzie ograniczony dla osób, które nie przyjęły preparatu. Od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy?

Grecja - obowiązkowe szczepienia

W związku ze wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 w Grecji szczepienia przeciw tej chorobie będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia i personelu domów opieki - poinformował w poniedziałek premier Kyriakos Micotakis.

Premier powiedział, że obowiązek szczepienia dla pracowników domów opieki wchodzi w życie natychmiast, a dla pracowników służby zdrowia - od 1 września.

Micotakis zapowiedział także nowe restrykcje w związku z pandemią. Bary, kina, teatry i inne miejsca, w których ludzie spotykają się w pomieszczeniach, będą dostępne jedynie dla osób zaszczepionych.

W ciągu ostatniej doby w Grecji potwierdzono 2065 przypadków zakażenia koronawirusem i 10 zgonów w związku z Covid-19. Od początku pandemii w Grecji odnotowano ponad 438 tys. przypadków zakażenia i prawie 13 tys. zgonów.

W liczącej ok. 11 mln mieszkańców Grecji podano dotąd ponad 5,2 mln pierwszych dawek szczepionki przeciw Covid-19, a ok. 41 proc. populacji jest w pełni zaszczepione.

Francja - certyfikat COVID od sierpnia

Natomiast prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w poniedziałkowym wystąpieniu telewizyjnym wprowadzenie od 15 sierpnia obowiązkowych szczepień dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych. Oznajmił, że kraj zmaga się ze znacznym wzrostem liczby zakażeń wariantem koronawirusa Delta.

Prezydent powiedział, że próba ograniczenia rozprzestrzeniania się wariantu Delta to "walka z czasem". "Jeśli nie zaczniemy działać teraz, liczba przypadków (zakażeń) i hospitalizacji wzrośnie" - podkreślił.

Poinformował, że w związku z pandemią na dwóch francuskich terytoriach zamorskich - Martynice i Reunion - wprowadzony zostaje stan wyjątkowy.

Zapowiedział również, że obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego dotyczącego szczepienia bądź odporności na COVID-19 będzie od sierpnia dotyczył osób wybierających się do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, planujących przejazd pociągiem lub długą podróż oraz odwiedzanie placówek medycznych. Dodał, że mniej więcej za 10 dni certyfikat ten będzie obowiązywał również w miejscach rozrywki i placówkach kulturalnych.

Macron oznajmił również, że wiek emerytalny musi zostać podniesiony, a projekt wdrożenia reformy emerytalnej zostanie wznowiony, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne.

W niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune powiedział: "musimy nauczyć się żyć z wirusem (...). Życie z wirusem oznacza, że nie będziemy z powrotem wszystkiego zamykać"; w związku z rozprzestrzenianiem wariantu Delta we Francji pojawiły się bowiem obawy o ponowne wprowadzenie lockdownu.

Prezydent wezwał też w poniedziałek Francuzów do kontynuacji szczepień przeciwko koronawirusowi; już w połowie czerwca, gdy premier Jean Castex zapowiedział zniesienie obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni oraz likwidacji godziny policyjnej od 20 czerwca, Macron ostrzegł, że Francja "nie wygrała" jeszcze z pandemią i zaapelował do rodaków, by nadal szczepili się na Covid-19.

Zobacz też:

Gianluigi Donnarumma – Włoch, który został bohaterem Euro 2020. Uwagę zwraca też jego piękna narzeczona. Kim jest?

Nie kupuj tych naczyń. Udają ekologiczne, a są groźne dla dzieci

W Bałtyku żyją trzy gatunki rekinów. "Shark week" na Player.pl

Zobacz wideo: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Izraelu. Skuteczność szczepionki mniejsza w przypadku mutacji Delta

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości