GIS ostrzega przed kupowaniem szkodliwych naczyń
Przed kupowaniem plastikowych naczyń i wyrobów do kontaktu z żywnością, zawierających w składzie sproszkowany (lub mielony) bambus, przestrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Jest kilka powodów.
Komisja Europejska rozpoczęła akcję kontrolną po tym, jak system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) wykazał przekroczenia limitów melaminy i formaldehydu. I to właśnie w produktach wykonanych z plastiku z domieszką bambusa. Najczęściej są to wyroby przeznaczone dla dzieci, a wyprodukowane zostały w Chinach.
Nie należy łączyć plastiku z bambusem i innymi materiałami roślinnymi
Służby podkreślają, że produkty zawierające mielony lub sproszkowany bambus lub inne, nielegalne w połączeniu z plastikiem w UE substancje roślinne, są często fałszywie promowane jako "naturalne", "bio", "eko", "organiczne", "przyjazne dla środowiska" lub "nadające się do recyklingu". Okazuje się, że to bzdura. Jak informuje GIS - nie nadają się do recyklingu ani kompostowania, a ponadto są niebezpieczne dla zdrowia.
Zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami, naczynia z plastiku mogą być produkowane z konkretnymi dodatkami - unijny wykaz zawiera 900 substancji, które można dodawać w produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych. Wykaz ten nie obejmuje bambusa i kilku innych, podobnych materiałów pochodzenia roślinnego - kukurydzy, włókien traw, ryżu, konopi. Mogą być z samych materiałów roślinnych, ale bez domieszki tworzyw sztucznych.
Zobacz też:
Jak rozpoznać dobry produkt spożywczy? O czym świadczą certyfikaty jakości?
Co można jeść po terminie ważności? Naukowcy przeprowadzili badania
Przechowywanie żywności - metody i rodzaje pojemników
Zobacz video: "Trzeba dbać o środowisko". Zbliża się koniec plastikowych naczyń, restauratorzy korzystają już z ekologicznych zamienników
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: money.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto