Czym jest mutyzm wybiórczy?
Październik jest miesiącem wiedzy o mutyzmie wybiórczym. W studiu Dzień Dobry TVN mama dziecka, które tego doświadczyło oraz wiceprezes Fundacji Mutyzm Wybiórczy Reaktywacja Ewa Romańska, opowiedziała widzom, co kryje się za tym pojęciem.
- To jest zaburzenie lękowe, które polega na wybiórczości mówienia w pewnych sytuacjach. Zdarza się, że dzieciaki w szkole nie mówią do nauczycieli, a mówią do rówieśników lub odwrotnie, albo mówią w domu, a nie mówią w przedszkolu - tłumaczyła.
- Mutyzm wybiórczy nie jest wynikiem traumy. Jego pojawienie się wynikało z tego, że mój syn rozpoczął przedszkole, [...] to jest miejsce przyjazne, ale bardzo głośne. Wszyscy coś chcą od tych dzieciaków, a one są oderwane trochę od tej mamy, są wrażliwe [...]. Dominik nie mówił dwa lata w przedszkolu. Pierwszy rok w przedszkolu nie jadł, nie pił, nie korzystał z toalety, nie bawił się z dziećmi. Nie spełniał się w roli przedszkolaka. Pójście do zerówki szkolnej i zrozumienie naszej wspaniałej wychowawczyni - nasz anioł stróż na Ziemi pani Kasia, która zrozumiała, dała serce, empatię - tu nic nie trzeba więcej. Kiedy wyciągnął w pierwszym dniu śniadaniówkę i ona przysłała SMSA-a: "Pani Ewo, Dominik je z dziećmi" - ja po prostu płakałam, w końcu uwierzyłam, ale też oczywiście, małymi krokami, pracowałam nad sobą. To nie tak, że rodzice nie muszą zrobić ogromnej pracy. Uwierzyłam, że mogę. Dzisiaj jestem nie tylko rodzicem, jestem "aż" rodzicem - zaznaczyła Ewa Romańska.
Lęk, który paraliżuje mowę
Dr hab. Janusz Leon Wiśniewski poruszył temat mutyzmu w nowej książce "Stany splątane". - Bohater tego opowiadania doświadczył całkowitego mutyzmu po skrajnie traumatycznym przeżyciu. Nie mówił przez dwa lata i kilka miesięcy. To jest prawdziwa historia - powiedział naukowiec w Dzień Dobry TVN.
Jak chłopiec poradził sobie z tym zaburzeniem? - Mama miała przyjaciółkę-lekarkę, która otoczyła go sztabem psychoterapeutów i pracowała z nim, i w wyniku innego traumatycznego przeżycia, pozytywnie ratując swojego psa, z którym miał niesamowity kontakt (pies był dla niego tym samym co on, czyli niemówiącym przyjacielem), nagle zaczął mówić - dodał pisarz.
Zobacz całą rozmowę w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Kiedy dziecko powinno zacząć mówić? Logopeda: "Nie panikujmy, norma jest szeroka"
- Rozwój mowy dziecka. Kiedy może nas martwić? "Nie czekajmy"
- Jak pomóc dziecku w rozwoju mowy? Ekspert podaje konkretne ćwiczenia
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN