Przeżyły piekło z rąk rosyjskich okupantów. Dziś cztery odważne i niezwykle dzielne Ukrainki opowiadają światu, do czego zdolni się Rosjanie. Kobiety były przetrzymane i torturowane bez konkretnych powodów. Chcą, by zarówno o ich cierpieniu, jak i dramatach wielu innych obywatelek Ukrainy usłyszeli wszyscy. Zobacz poruszający cykl "Ocalałe". Gdzie można go obejrzeć?
"Ocalałe" w TVN24 GO
Już w tę sobotę 5 października, w TVN24 GO zobaczymy pierwszą część cyklu "Ocalałe". Jego bohaterkami są niezwykle odważne kobiety: Julia, Ludmiła, Swietłana i Larisa, które przeszły piekło w rosyjskiej niewoli. Zostały one aresztowane z błahych powodów, przetrzymywano je latami w więzieniach i brutalnie przesłuchiwano.
- Kiedy wyjechaliśmy z miasta, założyli mi na głowę worek i zakuli w kajdanki - opowiadała Ludmiła. - Przywieźli mnie tam i zakleili oczy taśmą, zaczęli zadawać pytania i zaczęło się przesłuchanie - dodała Larisa.
Teraz, mimo tak ogromnej tragedii, bohaterki chcą opowiedzieć światu, co je spotkało. Zależy im, żeby wszyscy usłyszeli ich historię. Rozmowy z kobietami przeprowadzono w Polsce, w przestrzeni, dzięki której rozmówczynie mogły czuć się bezpiecznie fizycznie i psychicznie. Na sali obecne były psychotraumatolożki z Polish Center for Torture Survivors - Wiola Rebecka oraz Izabela Trybus.
- Każda rozmowa kończyła się wspólnymi sesjami terapeutycznymi – zarówno dla bohaterek, jak i ekipy, ponieważ historie, które zostały opowiedziane, są porażające i stanowią dowód na istnienie bestialstwa rosyjskiego okupanta. Bestialstwa, które trwa - podkreślił autor cyklu "Ocalałe", Tomasz Słomczyński.
Przeszły przez piekło niewoli
Bohaterki rozmów otwarcie opowiadały o piekle, które przeżyły z rąk okupanta. Rosjanie stosują na Ukraińcach dramatyczne tortury, w tym gwałty, rażenie prądem, topienie czy głodzenie. Jak wspominała Larisa, "każdy dzień spędzony tam był przerażający". - Nie wiedziałyśmy, czy wyjdziemy żywe, czy martwe - wyznała.
"Ocalałe" więziono często latami, bez żadnego powodu. Nie miały kontaktu ze światem zewnętrznym, dostępu do pomocy medycznej i nadziei na lepsze jutro. - Sami uważają się za wyższą rasę, a ich wyprane mózgi podpowiadają im absurdalną misję uwolnienia Ukraińców od faszystów. Jakich faszystów? Faszystów to macie w Rosji - mówiła swojemu oprawcy Swietłana.
W rosyjskich więzieniach wciąż przebywa wiele kobiet, los niektórych z nich w ogóle nie jest znany. - Kiedy wychodziłam z celi, koleżanka zrozumiała, że będzie wymiana. Płakała, trzymała mnie za rękę i prosiła, abym nie zapomniała o niej i innych osadzonych. Dałam słowo, że nie zapomnę i nie spocznę, dopóki wszystkie dziewczyny nie zostaną wypuszczone - zaznaczyła jedna z Ocalałych.
Poruszający cykl "Ocalałe" - gdzie oglądać?
Cykl rozmów „Ocalałe” dostępny od soboty w TVN24 GO. Towarzyszyć mu będą materiały w portalu tvn24.pl i na kanale YouTube TVN24. Autorem projektu jest Tomasz Słomczyński, a reżyserem materiałów Piotr Szymanek. Za zdjęcia odpowiadał Krzysztof Nowicki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Katie Melua była zszokowana wojną w Ukrainie. "Moje życie wywróciło się do góry nogami"
- Weronika Marczuk pomaga najmłodszym z domów dziecka. "Nikt nie oczekiwał takiej tragedii"
- Dzieci uciekają z przedszkola przed rakietami. Na nagraniu słychać wystrzały
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: TVN24 GO
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 GO