Polskie niebo będzie chronione żelazną kopułą? "Żeby nie być tak zagrożonym jak dzisiaj Ukraina"

Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Jak młode gwiazdy internetu definiują patriotyzm i wolność?
Jak młode gwiazdy internetu definiują patriotyzm i wolność?
Jak mądrze rozmawiać z młodzieżą o patriotyzmie?
Jak mądrze rozmawiać z młodzieżą o patriotyzmie?
Destabilizacja na arenie międzynarodowej (zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Ukrainie) wzbudza zaniepokojenie polskich obywateli, którzy boją się o własną przyszłość. Poziom bezpieczeństwa w naszym kraju miałaby podnieść tzw. żelazna kopuła. Jak działa ten system i czy ma on szansę przyjąć się w nadwiślańskich realiach? - Prezydent odniósł się ze sporym sceptycyzmem - zaznaczył w Dzień Dobry TVN redaktor Łukasz Jedliński.

Propozycja ochrony europejskiego nieba

17 kwietnia świeżą porcję newsów dostarczył widzom Dzień Dobry TVN dziennikarz Łukasz Jedliński. Redaktor TVN24 poruszył istotny temat dotyczący bezpieczeństwa Polaków i pomysłu stworzenia skutecznej ochrony powietrznej, którą może pochwalić się m.in. Izrael. Mowa o tzw. żelaznej kopule.

- Wyobraźmy sobie taką oto sytuację, że taka kopuła pojawia się nie tylko nad izraelskim niebem, ale taka forma ochrony przykrywa europejskie niebo. I jest taka inicjatywa. Ona pojawiła się w 2022 roku, już po ataku Rosji na Ukrainę. Wystąpił z nią kanclerz Niemiec, który powiedział: "Stwórzmy taką kopułę wspólnie w Europie". Do tej inicjatywy przystąpiło łącznie 19 państw i Donald Tusk podczas spotkania z duńską premier ostatnio powiedział, że Polska też chce dołączyć do budowy takiej kopuły - zaznaczył Jedliński.

W wielkim skrócie jest to pewna organizacja przemysłów obronnych poszczególnych państw, by te poszczególne elementy, które mają chronić niebo, razem ze sobą współpracowały. To oznacza również jakieś wspólne koordynowane zakupy
- dodał dziennikarz.

Żelazna kopuła nad Polską - poróżnienie prezydenta i premiera

Wspomniana zapowiedź Donalda Tuska o stworzeniu sojuszniczej ochrony nieba spotkała się ze sceptycyzmem ze strony prezydenta. - To jest biznesowy projekt niemiecki, który pojawił się w przestrzeni, o ile pamiętam, chyba dwa lata temu. Myśmy do tej pory nie rozważali przystąpienia do niego, ponieważ realizujemy swój we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią, a także w oparciu o to, co nasz przemysł wykonuje - miał powiedzieć na jednej z konferencji Andrzej Duda.

Według specjalistów jednak korzystanie z obu systemów - zarówno z polskiego, jak i z międzynarodowego - dawałoby podwójną ochronę. - Szef rządu mówi, że to przystąpienie do tej europejskiej inicjatywy nie oznaczałoby żadnej blokady budowy własnego systemu ochrony powietrznej - Wisły i Narwi. To się nie wyklucza. To się ma uzupełniać. Polska część, jak rozumiem, wsłuchując się w głosy ekspertów, byłaby częścią większej całości - tej europejskiej i to stanowiłoby lepszą ochronę - tłumaczy Łukasz Jedliński.

- Naszym zadaniem jest dzisiaj wykorzystanie każdej możliwości, każdego sojusznika, każdej instalacji na rzecz uzbrojenia polskiego nieba w taki sposób, aby Polska była bezpieczna. To nie jest możliwe w krótkim terminie, ale żeby była tak bezpieczna jak dzisiaj jest Izrael od strony nieba, żeby nie być tak zagrożonym jak dzisiaj Ukraina w czasie wojny z Rosją - stwierdził Donald Tusk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości