Meghan Markle nieraz opowiadała na łamach prasy o swoim życiu u boku brytyjskiego księcia. W jej najnowszym wywiadzie dla amerykańskiego magazynu "Variety" także nie zabrakło osobistych wątków. Księżna Sussex zdecydowała się odsłonić kulisy swojej relacji z królową Elżbietą II, poruszyła też temat rodzinnej żałoby po śmierci monarchini.
Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku na zamku Balmoral we wschodniej Szkocji. Tamtejszy departament rządowy opublikował właśnie akt zgonu monarchini. Podano w nim przyczynę śmierci królowej.
W poniedziałek, 19 września 2022 roku oczy całego świata skupione były na Londynie, gdzie odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II. Najdłużej panująca w historii Wielkiej Brytanii monarchini zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. W ostatnim pożegnaniu wzięli udział członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej i zagraniczni dygnitarze, w tym monarchowie, prezydenci i premierzy. Uroczystości żałobne rozpoczęły się od przedpołudniowej mszy w Opactwie Westminsterskim i trwały aż do późnych godzin wieczornych.
Wielka Brytania pogrążona jest w żałobie po śmierci królowej Elżbiety II. Przed Pałacem Westminsterskim w Londynie tłumnie gromadzą się osoby pragnące oddać hołd zmarłej monarchini. Poddani ustawiają się w kilkukilometrowej kolejce, nie zważając na dokuczliwy chłód czy inne niedogodności.
Wnuczki królowej Elżbiety II, księżniczka Beatrycze i księżniczka Eugenia, wydały osobiste oświadczenie, w którym pożegnały zmarłą monarchinię. Księżniczki Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów w poruszających słowach podziękowały babci za każdą wspólnie spędzaną chwilę i wyraziły nadzieję, że król Karol III będzie równie sprawiedliwym i dobrym władcą.
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej nie kryją wdzięczności wobec rodaków, którzy tłumnie przybywają pod Westminster Hall, by oddać hołd Elżbiecie II. W sobotę, 17 września br. oczekujący w długiej kolejce Brytyjczycy mieli szansę porozmawiać z królem Karolem III i następcą tronu, księciem Williamem.
Imię Elżbiety II znają wszyscy. Zmarła monarchini przez 96 lat swojego życia trwale zapisała się w historii powszechnej. Wielu dziennikarzy i miłośników Windsorów nazywa ją nawet Królową Świata. Za zamkniętymi drzwiami rezydencji rodzina nie używała jednak jej tytułu. Kto wymyślił przezwisko, które na lata zostało z Elżbietą?
W środę, 14 września w Londynie rozpoczął się kolejny etap operacji London Bridge. Trumna z ciałem królowej, która we wtorek, 13 września została przetransportowana z Edynburga, opuściła Pałac Buckingham, w którym monarchini symbolicznie spędziła swoją ostatnią noc. Był to też ostatni moment, w którym członkowie królewskiej rodziny mogli w ciszy i spokoju oddać jej hołd bez udziału osób postronnych. Jak będą wyglądały kolejne dni?
Śmierć Elżbiety II to szok nie tylko dla obywateli Wielkiej Brytanii, ale przede wszystkim trudne chwile dla jej dzieci. Niestety, w najcięższych chwilach, zamiast w spokoju opłakiwać stratę muszą sprostać szeregowi obowiązków związanych z żałobą narodową. Osobą, która cały czas, od chwili śmierci towarzyszy królowej w jej ostatniej podróży jest jej jedyna córka, księżniczka Anna.
Śmierć Elżbiety II to niewyobrażalna strata dla Brytyjczyków, ale przede wszystkim dla tych, dla których była kimś więcej, niż królową: dla jej dzieci, wnuków i prawnuków. Często mówiło się, że szczególną słabość monarchini miała do młodszego syna króla Karola III - Harry'ego. On także darzył babcię wyjątkowym uczuciem. Teraz zdecydował się pożegnać ją wzruszającym oświadczeniem.
Plany pogrzebowe Elżbiety II zostały stworzone na początku lat 60. XX wieku i od tamtej pory są regularnie aktualizowane. Brytyjczycy stworzyli kilka scenanriuszy, na wypadek, gdyby monarchini odeszła w innym miejscu, niż Londyn. Ponieważ królowa odeszła w zamku Balmoral, w niedzielę rozpoczęła się operacja "Jednorożec". Jak będzie wyglądała ostatnia podróż władczyni Zjednoczonego Królestwa?
Odejście monarchini szczególnie dotknęło zapewne członków jej najbliższej rodziny. Niestety, w związku z narodową żałobą nie mogą oni spokojnie opłakiwać swojej straty.
Dzień po śmierci matki, Elżbiety II, król Karol III wrócił do Londynu, żeby wypełniać obowiązki. Zanim udał się do swojej nowej rezydencji, wysiadł z królewskiego samochodu i podszedł do zebranego na miejscu tłumu.
Jej nietuzinkowe poczucie humoru, memiczne zdjęcia i absolutnie wyjątkowe wystąpienia w najbardziej zaskakujących rolach pozostaną, tak jak ona, niezapomniane.
Nie ma wątpliwości, że śmierć królowej to potężny cios dla Brytyjczyków. Dla wielu z nich Elżbieta II była jedynym monarchą, jakiego znali. Od 70. lat nie zmieniały się wzory banknotów, monet czy znaczków pocztowych - na wszystkich widniał wizerunek królowej. Kiedy pojawi się na nich postać jej następcy?