Królowa wyruszyła w ostatnią podróż. Rozpoczyna się operacja "Jednorożec"

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II jest wnoszona do Pałacu Holyrood
Trumna z ciałem królowej w Holyrood
Źródło: youtube/RoyalFamilyChannel
Plany pogrzebowe Elżbiety II zostały stworzone na początku lat 60. XX wieku i od tamtej pory są regularnie aktualizowane. Brytyjczycy stworzyli kilka scenanriuszy, na wypadek, gdyby monarchini odeszła w innym miejscu, niż Londyn. Ponieważ królowa odeszła w zamku Balmoral, w niedzielę rozpoczęła się operacja "Jednorożec". Jak będzie wyglądała ostatnia podróż władczyni Zjednoczonego Królestwa?

Trumna z ciałem królowej opuściła zamek Balmoral

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II opuszcza zamek Balmoral
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II opuszcza zamek Balmoral
Źródło: Getty Images

Trzeciego dnia po śmierci, w niedzielę 11 września 2022 roku o godzinie 10:00 czasu lokalnego (11:00 w Polsce) trumna z ciałem królowej opuściła ukochaną szkocką posiadłość monarchini. Królowej w ostatniej podróży towarzyszy córka, księżniczka Anna z mężem Timem Laurencem.

Trumnę z Sali Balowej zamku wyniosło 6 gajowych pracujących na terenie zamku. To wzruszające i symboliczne pożegnanie królowej z zamkiem, w którym spędziła tak wiele szczęśliwych chwil. Pierwszym przystankiem na ponad 280 km. trasie był kościółek w niewielkiej wiosce Ballater. Następnie królowa wyruszyła w ostatnią podróż po Szkocji, która ma zająć około 6 godzin. Na trasie przejazdu królową żegnały tłumy.

Trumna z ciałem królowej w Ballater
Trumna z ciałem królowej w Ballater
Trumna z ciałem królowej w Ballater
Źródło: Getty Images Europe

Ciało królowej spoczywa obecnie w dębowej trumnie przykrytej królewskim sztandarem Szkocji, ozdobionej wieńcem kwiatów zrobionym z dalii, pachnącego groszku, floksu, białego wrzosu i sosnowych gałązek. Wszystkie rośliny zostały zebrane w ogrodach Balmoral.

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II
Kwiaty na trumnie z ciałem królowej Elżbiety II
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II
Źródło: Getty Images Europe

Kondukt żałobny dotarł do Edynburga około 16:00 lokalnego czasu (17:00 w Polsce). Na teren Pałacu Holyrood, gdzie na dziedzińcu czekał książę Andrzej oraz hrabia Wessex Edward z żoną Zofią samochód z ciałem królowej wjechał około 16:30 (17:30 w Polsce). Trumna została złożona w Sali Tronowej, gdzie zostanie do poniedziałku, 12 września.

Książę Andrzej, hrabina Zofia i hrabia Edward przed Pałacem Holyrood
Dzieci królowej Elżbiety II przed Pałacem Holyrood
Książę Andrzej, hrabina Zofia i hrabia Edward przed Pałacem Holyrood
Źródło: PA Images/Getty Images

Operacja "Jednorożec"

Plan na wypadek śmierci królowej, zwany operacją "London Bridge" (z ang. "Londyński Most") dokładnie opisuje kolejne dni po tym smutnym zdarzeniu. Dotyczą one jednak tego, co będzie się działo, kiedy ciało monarchini będzie w Londynie. Ponieważ Elżbieta II zmarła w Szkocji, w życie wchodzi plan zwany operacją "Jednorożec" (ang. "Unicorn"). Jego nazwa pochodzi od herbu Królestwa Szkocji, na którym widnieją te magiczne stworzenia.

Zgodnie z założeniami, szkocki parlament, pałac Holyrood i kategra św. Idziego zobowiązane są do natychmiastowego zawieszenia działalnościnatychmiastowe zawieszenie działalności politycznej i rozpoczęcia przygotowań do państwowego pogrzebu zmarłej monarchini. Podobne ustalenia dotyczą katedry św. Idziego oraz oficjalnej szkockiej rezydencji królowej - pałacu Holyrood, na którego bramie, podobnie jak na ogrodzeniach wszystkich pozostałych oficjalnych rezydencji wywieszono obwieszczenie o śmierci Elżbiety II.

Trumna miała zostać przewieziona z pałacu Balmoral do oddalonego o 160 kilometrów Edynburga, stolicy Szkocji. Trasa przejazdu została ułożona tak, aby symbolicznie pożegnać ukochane miejsca królowej. Zanim ciało monarchini dotrze do do stolicy Szkocji przejedzie przez Aberdeen i Dundee. Na miejscu zostanie wystawione w pałacu Holyrood, gdzie zostanie do poniedziałku, 12 września 2022 roku. Następnie w uroczystej procesji z udziałem króla Karola III i królowej małżonki trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przeniesiona do katedry św. Idziego przy Royal Mile, gdzie zostanie wystawione na widok publiczny tak, by wszyscy chętni mogli złożyć hołd zmarłej.

We wtorek, 13 września 2022 roku zostanie przewieziona na lotnisko w Edynburgu, skąd odleci samolotem Royal Air Force z na lotnisko RAF Northolt, stację Królewskich Sił Powietrznych. Na pokładzie samolotu będzie obecna jedyna córka monarchinii, księżniczka Anna. To zmiana, bo pierwotnie plan zakładał, że trumna z ciałem zostanie przewieziona do Londynu pociągiem. Operacja "Jednorożec" zakończy się w chwili, kiedy samolot z ciałem królowej przekroczy granicę Szkocji. Wówczas rozpocznie się operacja "London Bridge".

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: youtube/RoyalFamilyChannel

podziel się:

Pozostałe wiadomości