Królowa Elżbieta II - krótki życiorys
Panowała przez 70 lat w 16 krajach. Przeżyła 15 premierów Wielkiej Brytanii oraz siedmiu papieży. Jakie były początki królowej Elżbiety II? Urodziła się w 1926 roku jako trzecia osoba w kolejce do brytyjskiego tronu. Już jako trzylatka zadebiutowała w prasie, pozując do okładki magazynu "Time". Gdy miała 14 lat, wygłosiła swoje pierwsze radiowe przemówienie. Władzę objęła w 1952 roku po śmierci swojego ojca. W trakcie siedmiu dekad zasiadania na tronie zdążyła odwiedzić około 100 państw.
W 1947 roku poślubiła członka greckiej i duńskiej rodziny królewskiej - księcia Filipa. Wraz z mężem doczekała się narodzin czworga dzieci - trzech synów: Karola, Andrzeja, Edwarda oraz córki Anny. Miała ośmioro wnucząt oraz dwanaścioro prawnucząt. Zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Królewskie obowiązki w Wielkiej Brytanii przejął wówczas król Karol III.
Jolanta Kwaśniewska wspomina spotkanie z królową Elżbietą II
W 1996 roku królowa Elżbieta II odwiedziła Polskę. Spotkała się wtedy z ówczesnym prezydentem naszego kraju Aleksandrem Kwaśniewskim i jego małżonką. Jolanta Kwaśniewska z perspektywy czasu przyznaje, że wizyta monarchini okazała się ogromnym przeżyciem, na które para prezydencka nie była nawet przygotowana.
- To był szok i przerażenie. Jeszcze nie mieszkaliśmy wtedy w Pałacu Prezydenckim. Dzień przed wizytą pary królewskiej przeprowadziliśmy się do Pałacu, więc wszystko było nowe. Informacja, że pierwszym gościem będzie Jej Wysokość, to rzeczywiście był piorun z jasnego nieba. Bardzo się tej wizyty obawialiśmy. Wchodził tu w rachubę i protokół dworski, i protokół dyplomatyczny, w związku z tym odbywaliśmy wiele spotkań z ambasadorem Wielkiej Brytanii. Przeglądałam czasopisma, jak inne pierwsze damy ubierały się na spotkania z Jej Wysokością - opowiada żona Aleksandra Kwaśniewskiego.
Była Pierwsza Dama daje do zrozumienia, że monarchini była niezwykle ciepłą osobą i robiła wszystko, by zminimalizować stres polskich gospodarzy.
- Starała się stworzyć taką atmosferę, żebyśmy poczuli, że mamy w nich przyjaciół. (...) To ona tak naprawdę podniosła nas na duchu. Już po tej wizycie widzieliśmy, że każda inna to będzie bułka z masłem - słyszymy z ust Jolanty Kwaśniewskiej.
Jej Wysokość podjęła się nawet trudnego zadania - nauki poprawnego wypowiadania nazwiska polskiej pary prezydenckiej.
- Przed wejściem na oficjalny obiad królowa zapytała: "Pani Prezydentowo, czy pani może powiedzieć, jak powinnam wymawiać pani nazwisko?". Więc mówię: "Kwaśniewska". Królowa mówi: "Kłasneska". Ja mówię: "Prawie dobrze, ale to jest Kwaśniewska. Jej wysokość zapewne zna dźwięk, który wydają kaczki: kwa, kwa, kwa. To jest pierwsza część mojego nazwiska". Królowa zaśmiewała się i dzięki temu podczas oficjalnego obiadu bardzo pięknie mnie przedstawiła - wspomina Jolanta Kwaśniewska w Dzień Dobry TVN.
Nasza rozmówczyni przytoczyła również historię związaną z niespodziewanym spotkaniem nastoletniej Aleksandry Kwaśniewskiej z królową Elżbietą II. Monarchini ponoć nalegała, by córka pary prezydenckiej przybyła do gabinetu ojca.
- To było dla nas ogromne zaskoczenie, ponieważ wtedy nie było telefonów komórkowych, więc nie było takiej możliwości, że odejdę na momencik, zadzwonię i powiem: "Oleńko, ubierz się roztropnie". (...) Ubrała się bardzo fajnie, bo ma suknię długą, taką prawie do kostek. Jest granatowa, a na dole są małe różyczki, tak że nie zawiodła nas - pokazuje na zdjęciu dumna matka.
Marek Rybarczyk - „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa”
Słowa Jolanty Kwaśniewskiej o niezwykłej uprzejmości królowej Elżbiety II potwierdził w Dzień Dobry TVN dziennikarz, publicysta i biograf monarchini - Marek Rybarczyk. Jak zaznaczył, Jej Wysokość była żywym mitem i boginią dla Brytyjczyków oraz "strażniczką tradycji, które umierają na naszych oczach". Jednocześnie dbała o to, by iść z duchem czasu i nawiązywać bliską relację z mediami.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Film dokumentalny "Premierzy królowej"
- Film dokumentalny "Filip. Król bez korony"
- Czteroodcinkowy cykl dokumentalny "Śmierć Diany"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN