Gorące tematy

Nowe tytuły książęce w rodzinie królewskiej. Jak wygląda kolejka do brytyjskiego tronu?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Brytyjska rodzina królewska podczas Trooping Color

Śmierć królowej Elżbiety II to dla wielu koniec pewnej ery. Najdłużej panująca monarchini odeszła w czwartek, 8 września 2022 roku w szkockiej posiadłości Balmoral. W tym samym momencie brytyjski tron objął jej syn Karol, książę Walii. Jakie jeszcze zmiany zajdą w rodzinie królewskiej?

Nowe tytuły w rodzinie królewskiej. William następcą tronu

Po śmierci matki, królowej Elżbiety II, jej syn Karol, który przez 63 lata nosił tytuł księcia Walii, wstąpił na tron. Clarence House przekazał 8 września wieczorem, że nowy monarcha przyjął imię króla Karola III, kontynuując tym samym zapoczątkowaną przez jego matkę tradycję. W tym samym momencie jego małżonka, dotychczas znana jako księżna Kornwalii Camilla została, zgodnie z decyzją królowej z lutego 2022 roku, królową małżonką.

Kiedy nadejdzie czas i mój syn Karol zostanie królem, wiem, że okażecie jemu oraz jego małżonce Camilli to samo wsparcie, które okazaliście mnie. Jest to moje szczere życzenie, aby Camilla otrzymała tytuł Królowej Małżonki w czasie jej służby –

Nowy monarcha to jednak niejedyna zmiana w kolejce do korony. Wraz z akcesją Karola jego najstarszy syn, książę William, stał się następcą brytyjskiego tronu (do chwili śmieć królowej technicznie nim nie był, był 2. w kolejce) i razem z żoną, księżną Kate przyjęli tytuły księcia i księżnej Kornwalii, dotychczas należące do Karola i jego małżonki. Od chwili śmierci królowej William i Kate znani będą jako książę i księżna Cambridge i Kornwalii. Tytuł księcia Walii pozostaje w tej chwili nieobsadzony - być może inwestytura Wiliama nastąpi z opóźnieniem.

Książę Archie i księżniczka Lilibet

Zgodnie z brytyjską tradycją tytuły książąt i księżniczek przysługują dzieciom i wnukom obecnie panującego monarchy. Książę William i książę Harry od urodzenia posiadali tytuły książąt, bo urodzili się w czasie, gdy ich babcia zasiadała już na tronie. Królowa zdecydowała też, że tytuły książęce będą nosić dzieci Williama i Kate.

Inaczej było w przypadku dzieci młodszego syna Karola - Harry'ego. Po narodzinach Archiego ogłoszono, że nie będzie on nosił tytułu książęcego. Wraz ze wstąpieniem na tron króla Karola III zarówno Archie, jak i jego siostra Lilibet otrzymali książęce tytuły, choć mówi się, że protokoły zostały już zmienione, żeby "odchudzić" nieco brytyjską monarchię.

Zobacz specjalny raport tvn24: Nie żyje królowa Elżbieta II.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson Collection/Getty Images

Pozostałe wiadomości